۱۲ توصیه برای مراقبت از نوزاد در زمستان 0 ۱۳۹۸-۰۳-۱۴

۱۲ توصیه برای مراقبت از نوزاد در زمستان

مراقبت و نگهداری از نوزاد در زمستان مسئولیت مهمی برای والدین و پرستار کودک است. گرم و مرطوب نگه داشتن هوای خانه، پوشاندن لباس مناسب و تغذیه درست، مراقبت از پوست نوزاد به این امر کمک می کند.

برای مراقبت از نوزاد در زمستان رعایت نکات زیر ضروری است:

– از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

پوست نوزاد به خاطر اینکه حساس است و هوای سرد زمستان به آن آسیب می رساند. پرستار کودک برای حفظ سلامت و نرمی پوست نوزاد، از کرم های مربوط کننده آب رسان باید استفاده کند.

– از پتوهای سنگین استفاده نکنید.

انداختن پتوی سنگین روی نوزاد ایمنی بدن او را را به خطر می اندازد. ناتوانی نوزاد در تکان دادن پتو و احتمال اینکه پتو روی صورتش را بگیرد باعث مرگ کودک می شود بهترین راه استفاده از یک پتوی سبک و تنظیم دمای اتاق است.

– از بخور استفاده کنید.

در بعضی از مناطق به خاطر کم شدن درجه حرارت در زمستان از وسایل گرمایشی در اتاق کودک استفاده می شود. در این شرایط پوست نوزاد به خاطر خشکی هوا آسیب می بیند. بهتر است برای حفظ رطوبت هوا از دستگاه بخور در اتاق نوزاد استفاده شود.

– نوزاد را به خوبی ماساژ دهید.

ماساژ دادن موجب تحریک جریان خون در بدن شده و به نوزاد آرامش می دهد، به طوریکه پزشکان هم در این خصوص توصیه کرده اند. موقع ماساژ محیط را گرم نگه دارید. زمان مناسبی را برای ماساژ انتخاب کنید و استفاده از روغن های طبیعی را فراموش نکنید.

– برنامه واکسیناسیون را دنبال کنید.

نوزادان در زمستان بیشتر به بیمار شده و سطح ایمنی بدن آنها هم کم می شود. ولی این دلیلی نیست که به خاطر ترس از بیماری واکسن را به عقب انداخت. برعکس مهم است که واکسن های مورد نیاز را دریافت کند تا ایمنی کافی در طول زندگی و زمستان داشته باشد.

– در مصرف محصولات پوستی زیاده روی نکنید.

والدین برخی مواقع در مراقبت از پوست نوزاد زیاده روی می کنند. استفاده از کرم های مرطوب کننده مشکلی ایجاد نمی کند. ولی حمام کردن بیش از حد کودک و مصرف شامپو و صابون رطوبت پوست نوزاد را از بین می برد. برای مراقبت در فصل زمستان نوزاد را یک بار در هفته حمام کنید.

– دمای خانه را مرطوب نگه دارید.

از نکات مهم مراقبت از کودک گرم نگه داشتن محیط خانه و اتاق است. مسیری برای تهویه هوای اتاق نوزاد در نظر بگیرید.

– خارج از منزل از نوزاد محافظت کنید.

وقتی هوای بیرون سرد نیست با نوزادتان از منزل بیرون بروید و هوایی بخورید، قبل از خارج از منزل سرتا پای نوزاد را با لباس گرم و راحت بپوشانید و مطمئن باشید که بدن کودک در دمای مناسبی قرار دارد.

– به نوزاد لباس راحت بپوشانید.

لباس نوزاد را طبق درجه حرارت اتاق انتخاب کنید. پوشاندن ژاکت کلفت، دستکش، جوراب و کلاه به نوزاد باعث تحریک پوست او می شود. لباس هایی را انتخاب کنید که بدن کودک را به طور کامل بپوشاند ولی آزار دهنده نباشد.

– تغذیه با شیر مادر را قطع نکنید.

شیر مادر سرشار از مواد مغذی است و به کودک کمک می کند ایمنی بدن خود را بالا ببرد و در برابر بیماری ها محافظت کند. در فصل زمستان شیر مادر تضمینی برای حفظ سلامت نوزاد است. همچنین گرمای بدن مادر و شیر برای کودک بسیار آرام بخش است.

– سوپ را در رژیم غذایی او قرار دهید.

هنگامیکه نوزاد به سنی رسیده که می تواند غذای کمکی بخورد زمستان زمان خوبی است تا سوپ های گرم و خوشمزه برای او بپزید. هوای سرد همراه با سوپ گرم ترکیب دلچسبی ایجاد می کند.

– سلامتی خودتان را حفظ کنید.

والدین و پرستار همیشه در تماس با نوزاد هستند به همین جهت ضروری است به عنوان مسئول رسیدگی به نوزاد سالم باشید. قبل از هر گونه تماس با کودک دست های خود را بشویید. میکروب ها می توانند از هر راهی برای رسیدن به نوزاد استفاده کند، پس مطمئن باشید که همه راه ها را به روی میکروب بسته اید.

سخن آخر

زمستان فصل مناسبی برای دورهمی های خانوادگی است، ولی امکان دارد زمانی برای مبتلا شدن به بیمارهای مختلف باشد. خانواده ها باید راه های مناسب برای مراقبت از نوزاد در زمستان و همینطور اقدامات احتیاطی لازم را برای پیشگیری از بیماری بدانند.

موسسه  نگهداری و پرستاری مهرگان آمادگی ارائه بهترین و با تجربه ترین پرستار سالمند، پرستار بیمار، پرستار کودک را دارد، همچنین کارشناسان این موسسه آماده پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان است.

دلایل گریه کردن طولانی نوزاد

تاثیر تغذیه مادر بر ژن های نوزاد در دوران جنینی

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .