بیخوابی اولین قدم بیماری آلزایمر 0 2019-08-10

یک شب بی خوابی قدم اول ابتلا به بیماری آلزایمر است

بیخوابی اولین قدم بیماری آلزایمر آلزایمر یکی از بیماری های فراگیر در بین اهالی جوامع مدرن ارتباط مستقیم با خواب دارد به طوریکه دانشمندان اولین جرقه بی خوابی را قدم اول ابتلا به بیماری آلزایمر عنوان کرده اند.

بی خوابی قدم اول ابتلا به بیماری آلزایمر

طی تحقیقات بعمل آمده فقط یک شب بی خوابی می تواند جرقه آلزایمر باشد: اشخاص ضعیف، سطح پروتیین های سمی را در مغز ایجاد می کنند که می تواند موجب بروز بیماری در حافظه شود، براساس گزارش دیلی میل و طبق نتایج آخرین مطالعات دانشمندان کم خوابی امکان دارد خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را بیشتر کند. واقعیت این است که تنها یک شب بی خوابی موجب ایجاد پروتئینی می شود که با شرایط ویران کننده ای به نام فراموشی ارتباط دارد.

مطالعه ۲۰ نفر نشان داد شبی بدون خوابیدن باعث افزایش پروتیین بتا در قسمتی از مغز تا ۵ درصد می شود و به گفته آنها همین عاملی است آغاز کننده برای ابتلا به بیماری آلزایمر.

افرادی که دارای حافظه متوسط هستند ۲۱ درصد از بتا آمیلوئید را بیشتر در مغز نسبت به افراد مسن سالم، دارند در حالی که افرادی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند دارای بیشتر از ۴۳ درصد از بتا آمیلوئید هستند.

بی خوابی شب و ایجاد بستر فراموشی در مغز

تحقیقات بعمل آمده تاثیرات بی خوابی  بر ۲۰ نفر سالم در سن ۲۲ تا ۷۲ سالگی را در طی دو شب بررسی کردند. یکی از آن شب ها به گروه اجازه داده شد تا از ساعت ۱۰ شب تا ۷ صبح  بخوابند، در حالی که در روز دوم آن ها تمام طول شب را بیدار بودند. پس از بررسی ، مغز افزایش قابل توجه بتا آمیلوئید در دو منطقه از مغز که در برابر بیماران آلزایمر آسیب پذیر هستند را نشان داد.

هیپوکامپ نقش کلیدی در حافظه دارد ، در حالی که تالاموس به عنوان مرکز پخش سیگنال های عصب حرکتی و حسی عمل می کند.

عواقب بی خوابی شب

پس از یک شب  بی خوابی، این گروه پنج درصد بیشتربتا آمیلوئید در مقایسه با افرادی که شب استراحت کاملی داشته باشند دارند ، طبق مطالعات منتشر شده در مقالات آکادمی ملی علوم . دانشمندان عقیده بر این دارند که خواب می تواند نقش مهمی در سیستم دفع پسماند طبیعی ایفا کند که مواد مضر بالقوه شامل بتا آمیلوئید را از مغز پاک می کند.

در نتیجه شواهد رو به رشدی از ارتباط بین اختلال خواب و بیماری آلزایمر وجود دارد، اما جدا کردن علت و معلول برای تعیین اینکه آیا مشکلات خواب ممکن است باعث ایجاد تغییر مغزی یا برعکس شوند ، دشوار است.

بیخوابی اولین قدم بیماری آلزایمر مطالعه نشان داد یک شب بی خواب می تواند سطح مشخصه پروتئین را افزایش دهد ، خوابیدن برای محدود کردن ساخت این پروتئین در مغز اهمیت دارد.

همین پژوهش ثابت می کند که این افزایش مربوط به دو ناحیه از مغز انسان یعنی هیپوکامپ راست و تالاموس است که تغییرات یادشده در آنها می تواند به ابتلا به آلزایمر بینجامد. این بررسی در موسسه ملی سلامت بتسدا صورت گرفته است. محققان هم اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که آیا جبران کم خوابی های شبانه در روزها و شب های بعد می تواند مشکل یادشده را برطرف کند یا خیر.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .