یائسگی در خانم ها 0 ۱۳۹۸-۰۳-۲۰

یائسگی در خانم ها چیست؟

در این مقاله به بررسی یائسگی در خانمها می پردازیم.یائسگی یک دوره طبیعی از زندگی زنان است و هنگامی اتفاق می افتد که او قدرت باروری را از دست می دهد. در این مرحله تخمدان ها قدرت کافی برای انجام اعمال فیزیولوژیک و طبیعی دوران باروری خودشان را ندارد و تخمک گذاری صورت نمی گیرد، در این مرحله ابتدا قاعدگی نامنظم شده و بعد سالمند قطع دائمی قاعدگی را تجربه می کند.

هنگامی یائسگی قطعی اتفاق می افتد که خانم سالمند یک سال از آخرین قاعدگی اش گذشته باشد که به طور معمول از سن ۴۵ تا ۵۵ و متوسط در ۵۰ سالگی اتفاق می افتد. مسائل ارثی روی سن یائسگی تاثیر بالایی دارد و به طور معمول زنان در حوالی سنی یائسه می شوند که مادر و خواهرشان در آن سن یائسه شده اند. برخی اتفاقات مانند عادت زندگی و پزشک الگوهای طبیعی سن یائسگی را می تواند تغییر بدهد.

به طور طبیعی یائسگی برای سالمند یک بیماری نیست

و در هر خانمی متفاوت است. دوران یائسگی مثل هر دوره دیگر زندگی از جمله دوران بلوغ، جوانی یا بارداری معایب و مزایای خود را دارد با این تفاوت که در دوران یائسگی سالمند تجربه و توانایی کافی برای برخورد با مشکلات این دوره را دارد.

تخمدان در زنان تنها برای تولید تخمک آفریده نشده اند بلکه دو کار اصلی انجام می دهند: یکی سلول های تخم نابالغ که بعدا به تخمک تبدیل می شود و دوم حفظ عملکردهای کل بدن و به علت تولید و ترشح هورمون های زنانه، پس از یائسگی وظیفه اول ایجاد فولیکول های حامل تخمک توسط تخمدان ها توقف می کند اما وظیفه دوم تولید هورمون با تغییراتی ادامه می یابد تا عملکردهای کل بدن حفظ شود.

علائم مربوط به یائسگی

به طور معمول تعدادی از علائم مربوط به یائسگی قبل از یائسگی شروع می شود. ولی سطح پایین استروژن به مدت چند سال علامتی را ایجاد نمی کند و تا یائسگی قطعی مورد توجه قرار نمی گیرد. طی گذشت زمان، سطح پایین استروژن روی سلامت استخوان و قلب و دیگر ارگان های بدن اثر می گذارد. به همین جهت با نزدیک شدن به دوره میانسالی، پزشکان قند خون و فشار خون سالمند را به دقت بررسی و عادت های سبک زندگی مثل ورزش و رژیم غذایی سالمند را کنترل می کنند.

سابقه بهداشت فردی و خانوادگی، سن و ژنتیک، سطح عمومی بهداشت و سلامت و شرایط محیطی، سبک زندگی و عوامل طبیعی تاثیر زیادی در یائسگی دارد.
در برخی از افراد و سالمندان، یائسگی به خاطر مسائل پزشکی مانند برداشتن یا آسیب تخمدان ها و رحم بوجود می آید. در بیشتر این موارد نوع یائسگی نتیجه جراحی است اما پرتو درمانی، شیمی درمانی و مصرف بعضی از داروها می تواند عملکرد تخمدان را متوقف کرده و فرد را یائسه نماید.

میانگین سن دوران یائسگی

به طور طبعیی یائسگی از سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می افتد. در صورتی که قاعدگی پیش از سن ۴۰ سالگی باشد در این صورت فرد دچار یائسگی زودرس شده است. تقریبا یک سوم طول عمر زنان در مرحله یائسگی می گذرد حتی در آینده ای نزدیک ممکن است زنان بیشتر طول عمر خود را در این دوران بگذرانند.

یائسگی با تغییراتی همراه است از قبیل خونریزی قاعدگی نزدیک به سن یائسگی، امکان دارد غیر طبیعی، طولانی و یا با حجم زیاد باشد و یا بین دو قاعدگی، فرد دچار لکه بینی شود. البته خانم ها دقت داشته باشند با دیدن اینگونه موارد با پزشک مشورت نمایند که با بررسی های مناسب علت این موارد تشخیص داده شود.

به طور کلی در سنین نزدیک به یائسگی، داشتن قاعدگی های متفاوت با قاعدگی معمول از نظر میزان، مدت و تداوم خونریزیها، از دست دادن یک یا چند پریود و شروع علائمی مانند احساس گرفتگی از نشانه های ورود به دوران یائسگی محسوب می شود.
موسسه مهرگان آماده ارائه خدمات پرستار کودک، پرستار بیمار، پرستار سالمند به شما عزیزان می باشد.

بیماری هیرشپرونگ چیست؟

بیماری سندرم آسپرگر چیست (بخش اول)

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .