گره‌ خوردگی زبان کودک چیست 0 ۱۳۹۸-۰۵-۱۵

گره‌ خوردگی زبان کودک چیست؟

گره‌ خوردگی زبان کودک یا چسبندگی زبان نوزاد وضعیتی است که به‌ دلیل کوتاهی فرنوم یا فرنولوم (پرده زیرزبانی) ایجاد می‌ شود که حرکت زبان را محدود می‌ کند. فرنولوم ‌ها بند هایی کوچک از بافت هستند که در زیر زبان، درون گونه ‌ها کنار دندان آسیای پشتی و زیر لب بالایی قرار دارند، فرنولوم (فرنوم) تا نوک زبان ادامه یافته و باع چسبندگی زبان به دهان می ‌شود.

گره‌ خوردگی زبان کودک

وقتی جنین در رحم مادر شکل می‌ گیرد، این بند ها رشد برخی از ساختار های دهانی را هدایت می ‌کنند. زمانی که نوزاد به دنیا می ‌آید، فرنولوم ‌ها کمی بلند هستند، گرچه به قرارگیری دندان ‌های نوزاد کمک می‌ کنند.

درحدود دو درصد از نوزادان ممکن است دچار بیماری گره‌ خوردگی زبان کودک شوند. اگر فرنوم خود‌ به ‌خود شل شود و اجازه بدهد که زبان آزادانه برای خوردن و حرف ‌زدن حرکت کند، گره ‌خوردگی زبان در کودکی از بین می ‌رود. اما در برخی موارد، لازم خواهد شد که برای آزاد کردن زبان، کودک جراحی انجام دهد.

دلیل گره ‌خوردگی زبان

گره‌ خوردگی زبان کودک یک روند غیرطبیعی تکاملی در زبان است که از طریق فرنولوم زبانی (پرده زیر زبانی) ضخیم و کوتاه که باعث محدودیت در حرکت زبان می ‌شود، شناخته می ‌شود.

علائم گره‌ خوردگی زبان نوزاد

* ساختار تغییریافته و ظاهر چهره و دندان: گره خوردگی زبان باعث ناهماهنگی دندان ‌های جلو در فک پایین و فاصله بین دو دندان می ‌شود.

* مشکلاتی در خوردن

* خطر خفگی: زبان کمک می‌ کند غذا در مسیر درستی به سمت گلو حرکت کند و مشکل گره ‌خوردگی زبان این کار را غیرممکن می‌ کند، و موجب می ‌شود کودک نوپا نتواند غذای جامد بخورد.

* مشکلات هضم

* تأخیر در حرف زدن یا لکنت زبان

* مشکل داشتن در انجام کارهای ساده ‌ای مانند لیسیدن بستنی

* عدم توانایی زبان برای حرکت میان لب‌ ها

* عدم توانایی لمس سقف دهان به وسیله زبان

* نوک زبان که به نظر صاف یا مربع باشد.

* نوک زبان به نظر دارای شکاف یا قلب شکل است.

* کمبود وزن به این دلیل که نوزاد نمی ‌تواند شیر کافی ‌بخورد و رشد او کمتر از میزان طبیعی است.

علائم گره ‌خوردگی زبان نوزاد در شیردهی

در صورت ابتلای نوزاد به گره‌خوردگی زبان در زمان شیر خوردن دچار مشکل شده و علائم زیر به وجود می‌ آید:

* ایجاد زخم در نوک سینه ‌های مادر در حین و پس از شیر دهی به نوزاد

* نرم و له شدن نوک سینه‌ های مادر پس از شیر دهی

* ایجاد علامت سفید روی نوک سینه‌ های مادر پس از شیر دهی به نوزاد

* مشکل نوزاد برای نگه داشتن نوک سینه مادر

* نوزاد معمولاً سینه نمی ‌مکد و هوا می ‌مکد.

درمان ‌های گره ‌خوردگی زبان کودکان

موارد بسیاری زیادی از گره ‌خوردگی زبان به خودی خود در طی شش هفته اول زندگی نوزادی خود به خود برطرف می ‌شود. بقیه کودکان دیگر یاد می ‌گیرند که با این شرایط به زندگی عادی خود ادامه دهند اما تعداد زیادی از کودکان نیازمند اقدامات اصلاحی هستند. در این صورت تنها راه درمانی این مشکل جراحی است. آزاد کردن زبان نوزاد تنها با روش جراحی امکان پذیرند که این جراحی‌ ها عبارتند از:

* جراحی فرنکتومی (برش فرنولوم)

* در موارد شدید جراحی فرنوپلاستی

جراحی فرنکتومی برای درمان گره‌ خوردگی زبان کودک

از این روش درمانی زمانی استفاده می‌شود که بخش اضافی فرنولوم (پرده زیرزبانی) بسیار ظریف و باریک باشد. این عمل جراحی ساده بوده و بدون بی‌ حسی و در مطب پزشک انجام می ‌شود. و پزشک بخش اضافی فرنولوم یا فرنوم را برش می ‌دهد.

مشکل این جراحی این است که، یک سوم کودکان باید برای بهبودی کامل، دو بار این جراحی را انجام دهند.

جراحی فرونوپلاستی

هرگاه فرنولوم زبان آن قدر ضخیم باشد که نتوان آن را با روش فرنکتومی اصلاح نمود این عمل با یک بی‌ هوشی سبک در بیمارستان انجام می ‌شود این روش هم به صورت بخیه زدن زخم ایجاد شده انجام می ‌شود و هم به صورت لیزری انجام می ‌شود.

مزایای جراحی فرنکتومی

مزایای فرنکتومی معمولاً لحظه‌ ای و مشخص است. جراحی فرنوم (پرده زیر زبانی) فقط چند دقیقه زمان می ‌برد و ناراحتی ناشی از آن ظرف فقط چند روز کاملاً برطرف می ‌شود.

محل جراحی پس از چند هفته بهبود می ‌یابد.

جراحی فرنکتومی زبان در کودکان علاوه بر این که مانع از بروز عوارضی چون تحلیل لثه و فاصله‌ دار شدن دندان ‌ها می‌شود، مشکلات مربوط به شیر خوردن و تغذیه نوزادان را نیز برطرف می‌ کند.

اگر این مشکل در سنین پایین برطرف شود و جراحی برداشتن فرنوم سریع انجام شود، درمان بسیار ساده ‌تر خواهد بود.

جراحی فرنوم با لیزر

جراحی فرنوم با لیزر روش جدید تر و پرکاربرد تری است که به جای قیچی یا تیغ از دستگاه لیزر کوچکی برای از بین بردن فرنوم (پرده زیر زبانی) استفاده می ‌شود. بافت بند زبان با دقت و احتیاط بریده می ‌شود. جراحی با لیزر محبوبیت بالایی نزد پزشکان دارد، چون با خونریزی کمتری همراه است، کمتر به بافت آسیب می ‌زند، دوران بهبود سریع ‌تری دارد و درد پس از عمل آن نیز کمتر است.

چند قطره داروی بی ‌حسی محل مورد نظر را آن ‌قدر بی‌حس می ‌کند که حتی یک کودک ۶ ساله نیز می ‌تواند عمل را به خوبی تحمل کند.جراحی فرنوم یا فرنولوم در کودکان به کمک لیزر برای آنها کاملاً قابل تحمل است.

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .