کمبود آهن چه مشکلات پوستی را به وجود می آورد 0 ۱۳۹۸-۰۵-۱۸

کمبود آهن چه مشکلات پوستی را به وجود می آورد؟

در این مقاله طی بررسی های انجام شده به موضوع مشکلات کمبود آهن برروی پوست می پردازیم.

کمبود آهن در کنار عوارض بسیاری که دارد می تواند در زیبایی و جوانی پوست هم مشکلات و اختلالاتی را ایجاد کند که در ادامه توصیه هایی برای جلوگیری از مشکلات و از بین رفتن زیبایی پوست خواهید خواند.

کمبود آهن چیست؟

کمبود آهن در کنار عوارض بسیاری که دارد می تواند در زیبایی و جوانی پوست هم مشکلات و اختلالاتی را ایجاد کند که در ادامه توصیه هایی برای جلوگیری از مشکلات و از بین رفتن زیبایی پوست خواهید خواند.

آهن در بدن در داخل سلول ها و در سوخت و ساز متابولیکی نقش بسیار مهمی دارد، همچنین این ماده معدنی در تشکیل هسته گلبول های قرمز هم نقش زیادی دارد و به این دلیل کمبود آن سبب کم خونی می شود.

گفتنی است محل تشکیل گلبول های قرمز، مغز استخوان است و آهن موجود در غذاها سبب اقزایش تشکیل این گلبول ها می شود. آهن در تمام اعمال متابولیکی، سوخت و سازها و همچنین تشکیل سلول ها از دوران جنینی تا پایان عمر نقش بسیار مهم و اساسی دارد.

اختلال در یادگیری، خستگی، ریزش مو و … از دیگر عوارض کمبود این ماده معدنی است. کمبود آهن سبب می شود که اکسیژن گیری گلبول ها دچار مشکل شود و چون اکسیژن کمتری به مغز می رسد، مغز خسته، فراموشکار و کند می شود.

مضرات کمبود آهن در بدن

باید بدانید که آهن موجود در موادی مانند گوشت قرمز، دل، جگر، کله و پاچه، زبان و مغز به شکل دو ظرفیتی است که به راحتی جذب می شود و هیچگونه تداخلی با مواد مغذی دیگر ندارد.

آهن در حبوبات بویژه عدس و آهن به وفور وجود دارد و همچنین در برخی سبزیجات نظیر اسفناج، کاهو و کلم نیز این ماده وجود دارد. البته آهن موجود در این مواد و همچنین آهن موجود در مغزهای خوراکی نظیر پسته به صورت سه ظرفیتی بوده که به سادگی قابل جذب نیستند و می توانند با مواد مغذی دیگر تداخل داشته باشند.

باید دقت داشته باشید که  مثلا جذب آهن موجود در اسفناج با کلسیم موجود در شیر ایجاد اختلال می کند و میزان جذب آهن را کاهش می دهد. مصرف چای سبب اختلال در جذب و کاهش آهن موجود در مواد غذایی گیاهی می شود.

نان کامل، سبزی تازه، حبوبات، گوشت، تخم مرغ، دل، جگر، قلوه، بادام زمینی، انجیر، کلم، چغندر، عدس، موز، گیلاس، پیاز، سیب و… حاوی مقادیر زیادی از ماده معدنی آهن هستند.

بیماری های دهان و دندان در کودک

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .