چگونه بفهمیم خواسته کودکمان منطقی است یا غیرمنطقی؟ 0 ۱۳۹۸-۰۶-۱۰

چگونه بفهمیم خواسته کودکمان منطقی است یا غیرمنطقی؟

خواسته کودکمان در دو بخش درخواست های منطقی و درخواست های غیرمنطقی تقسیم بندی می شود که در خواست های منطقی شامل نیازهای طبیعی کودک از قبیل نیاز به آب، بازی، توجه، غذا، نوازش کردن می باشد.

روشهای تشخیص منطقی بودن بهانه های کودک

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که در خیابان با بهانه گیری ها و درخواست های پی در پی کودکتان برای خرید وسایل مختلف مواجه شوید و کلافه شده باشید و ندانید با این درخواست های کودکتان چه باید بکنید. کودکان دو نوع درخواست دارند که در صورت تفکیک آنها به راحتی می توانید بهترین شیوه برخورد با آنها را بیابید. کودک درخواست هایی منطقی دارد که باید به درستی به آنها پاسخ داده شود اما باید در مقابل درخواست های غیرمنطقی کودک سرسختانه مقاومت کرد.

باید فلان وسیله را برای من بخرید، من امروز این ناهار را نمی خواهم و برای من چیز دیگری درست کنید، بعدازظهر باید به فلان پارک برویم و … . این ها گوشه ای از درخواست های کودکان است که دوست دارند به همه آن ها پاسخ مثبت داده شود وگرنه جیغ، گریه، اوقات تلخی و … به راه می اندازند تا به هدف شان برسند. با این حال و در این بین، همیشه یک سوال برای والدین به وجود می آید که کدام درخواست های کودکمان منطقی است و باید به آن ها پاسخ دهیم و کدام هایشان، غیرمنطقی است و نباید به آن ها جامه عمل بپوشانیم.

منطقی بودن «بهانه های کودک» را چطور تشخیص دهیم؟

در پاسخ به این که «به چه صورت بفهمیم خواسته کودکمان منطقی است یا غیرمنطقی؟»، باید گفت که خواسته های منطقی همان نیازهای طبیعی کودک هستند مانند نیاز به آب، غذا، بازی، محبت، توجه، نوازش و … که باید به موقع، بجا و به اندازه برآورده شوند و اگر از چارچوب اصلی خارج شوند، ارضای بیشتری را طلب می کنند یا اگر بخواهند در زمان و مکانی غیر از زمان و مکان خودشان برآورده شوند، یک خواسته غیرمنطقی است که قطعا باید در مقابل آن ها مقاومت کرد.

نکته مهمی که باید همواره والدین و پرستار کودک به آن دقت کافی داشته باشند اینکه در مقابل درخواست های غیرمنطقی کودک سرسختانه بایستید.

شباهت چراغ راهنمایی و رانندگی و درخواست های کودکان

شاید در این جا، چراغ های راهنمایی و رانندگی مثال خوبی باشد یعنی وقتی خواسته کودک منطقی باشد، به آن عمل می کنیم یعنی چراغ سبز است ولی وقتی خواسته اش غیر منطقی است، به هیچ عنوان تسلیم نمی شویم یعنی چراغ قرمز است. در این بین باید مثل پلیس عمل کنیم که قاطعانه حکم را اجرا می کند و به عکس العمل های ما توجهی نمی کند، ما هم به عکس العمل های کودک مثل گریه کردن، توهین کردن و … اعتنا نمی کنیم و تسلیم نمی شویم. واضح است که در این مواقع حق نداریم او را دعوا کنیم، توهین کنیم و …

مثال مصداقی

این موضوع را با چند مثال، مصداقی تر توضیح می دهیم.

مثال یک: کودک دوست دارد با او بازی کنید نیاز منطقی و چراغ سبز، اما این نیاز تا زمانی منطقی محسوب می شود که در یک فاصله زمانی معین مثلا نیم ساعت، یک ساعت و … متناسب با توان، انرژی روانی و جسمی شما که همان سطح پذیرش است انجام شود ولی اگر خواسته کودکمان برای ادامه بازی خارج از توان شما یا به عبارتی خارج از سطح پذیرش شما باشد، یک خواسته غیرمنطقی بوده، پس باید محترمانه ولی قاطعانه به او بگویید: می دانم دوست داری بازی کنیم ولی من خسته شده ام و نمی توانم ادامه دهم و در مقابل اصرار، گریه یا نق نق کردن او مقاومت کنید و بگویید: نه نمی توانم ولی توهین، سرزنش تحقیر، تنبیه و … هیچ جایگاه تربیتی نخواهد داشت.

مثال دو: این که کودک دوست دارد، سر میز غذا برای ماست و خورشت ظرف جداگانه ای داشته باشد، یک خواسته منطقی است، ولی زمانی که می خواهد در ظرف ماست یا خورشت شما انگشت بزند، یک خواسته غیرمنطقی است و باید از آن ممانعت به عمل آورید.

مثال سه: هنگامی که کودک درباره وسایل تزیینی خانه اقوام سوال می پرسد یا می خواهد از نزدیک آن ها را ببیند، به یک نیاز طبیعی یعنی حس کنجکاوی پاسخ می دهد ولی وقتی با سر و صدا و جیغ و گریه می خواهد آن ها را بردارد، دست بزند یا با خود به خانه بیاورد، کاملا خواسته غیرمنطقی است.

چند توصیه روان شناسانه

بهترین و کارآمدترین رفتار، تسلیم نشدن در مقابل خواسته های غیر منطقی کودک است. پس هر وقت می خواهد با جیغ، گریه و سر و صدا به خواسته هایش برسد، به هیچ عنوان توجه نکنید، عصبانی نشوید، داد نزنید، صحبت نکنید، تسلیم او هم نشوید، فقط و فقط بی تفاوت باشید، انگار او را می بینید و حرف هایش را نمی شنوید. البته این کار ساده ای نیست و نیازمند صبر و حوصله و تمرین است به خصوص اگر در یک جمع قرار داشته باشید.

همچنین هرگاه تقاضایش را به آرامی بیان کرد، به او توجه کنید ولی اگر خواسته کودک مان غیرمنطقی است، باز هم تسلیم نشوید و به جای هرگونه صحبت اضافی، نصیحت یا سر و صدا فقط و فقط بگویید: نه، نمی شود. اگر هم کودک با شما لجبازی می کند، سعی کنید با زبانی ساده و خیلی مختصر برایش توضیح دهید اما از سخنرانی های طولانی، تاکید زیاد، اصرار کردن زیاد، نصیحت، تذکر و … جدا بپرهیزید چون برای او نرم افزاری که بتواند این سی دی های شما را بخواند، هنوز نصب نشده است یعنی هنوز به آن مرحله شناختی نرسیده است که مفهوم صحبت های شما را بفهمد.

پرستار بچه

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .