چه زمانی باید نگران بالا آوردن شیر در کودکان بود؟ 0 ۱۳۹۸-۰۶-۲۵

چه زمانی باید نگران بالا آوردن شیر در کودکان بود؟

دیده شده بیشتر بچه ها به طور معمول پس از خوردن شیر و هنگامی که برای آروغ زدن به پشت شان می زنید شیر بالا می آورند. این اتفاق معمولا چند دلیل ساده دارد که نیازی به نگرانی در بالا آوردن شیر در کودکان نیست.

بالا آوردن شیر در کودکان

  • حواستان به بالا آوردن شیر در فرزندتان باشد

حتی آن هایی که خودشان هم بچه ندارند حتما این صحنه را دیده اند که نوزاد شیرخواری که با خوشحالی در بغل مادرش نشسته، ناگهان کمی شیر غلیظ بالا می آورد و از گوشه دهانش روی یقه مادر روان می شود. اصلا خیلی ها می گویند بوی خوب بچه، ترکیبی از بوی نرم کننده لباس هایش و بوی پودر بچه و بوی ترش شیری است که بالا آورده می باشد.

بالا آوردن شیر در کودکان شیرخوار بسیار متداول است. به گفته محققان، این موضوع در اغلب مواقع نگران کننده نیست. وقتی پستانک یا سینه را از دهان کودک بیرون می آورید، بالا می آورد و به عبارت دیگر، کمی شیر از گوشه دهانش خارج می شود.

علت بالا آوردن شیر در کودکان

شایعترین سن برای بالا آوردن شیر در کودکان حوالی ۴ ماهگی است. اگرچه احتمال دارد این مسئله با بزر گتر شدن آنها هم ادامه پیدا کند. دلیل اصلی این اتفاق آن است که سیستم گوارشی بچه هنوز تکامل پیدا نکرده و غذا می تواند همراه با حباب های هوا که کودک موقع شیر خوردن بلعیده است بالا بیاید. معمولا بالا آوردن مقدار کمی شیر کاملا معمولی تلقی می شود. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید در هر وهله از غذا دادن به کودک زیاد به او شیر ندهید چون با زیاده از حد غذا خوردن کودک احتمال بالا آوردن بیشتر خواهد شد.

حتما بخوانید  برخورد پرستار سالمند با بیماران در بستر شرایط خطرناک

پزشکان معتقدند تا زمانیکه بچه رشد خوبی دارد، و در کل بی قراری نمی کند، موضوع بالا آوردن شیر خیلی مهم نیست. در حقیقت این بالا آوردن ها ریشه فیزیولوژیکی دارند و با رشد دستگاه گوارش کودک، برطرف می شوند.

ولی در صورتی که منحنی رشد کودک رضایت بخش نیست، مدام بیقراری می کند، سرفه و گریه شدید دارد، حتماً مشکلی هست و احتمالاً به رفلاکس معده دچار شده است. در این مورد خود درمانی نکنید. با یک متخصص اطفال یا با پزشک خانوادگی مشورت کنید، آنها درمان مناسب حال کودکتان را تجویز خواهند کرد.

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .