پرستار نوزاد

پرستار نوزاد کیست؟

پرستار نوزاد است که به صورت موقت از نوزاد به جای پدر و مادر نگهداری و مراقبت می کند و همچنین می تواند شخصی شناخته شده باشد که به طور کلی از نوزادان در رده های مختلف سنی که احتیاج به سرپرستی دارند مراقبت و نگهداری کند.

در پی افزایش زنان شاغل در کشور مراکز و افراد مسئول مراقبت و نگهداری از نوزادان و کودکان مثل مهدکودکها و پرستاران نوزاد در کشور ایجاد شده است. آنان در ساعت هایی که مادران سر کارهستند و یا برای کاری نمی توانند در پیش فرزندانشان باشند از آنها  مراقبت می کنند. بعضی از مادران به جای گذاشتن فرزند خود در مهد کودک ترجیح می دهند پرستار استخدام نمایند که در خانه از نوزادشان مراقبت و نگهداری کند. حتی در بعضی موارد پرستار کودک به طور شبانه روزی به نگهداری از نوزاد می پردازد.

پرستار نوزاد

پرستار نوزاد

شخصیت شناسی پرستار نوزاد

برای انتخاب درست عوامل گوناگونی از جمله خصوصیات شخصیتی، سلیقه ها، مهارت ها، ارزش ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر شخص در نظر باید گرفته شود. از مهم ترین عوامل خصوصیت شخصیتی است. شناخت صحیح شخصیت هر شخص کار پیچیده است و نیاز به تخصص و زمان کافی دارد. البته هر شخص خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد، حتی اشخاصی که به نوعی تیپ شخصیتی مثل هم دارند باز هم در بعضی موارد با یکدیگر تفاوت دارند.

شخصیت شناسی پرستار نوزاد بر اساس تست MBTI

تیپ شخصیتی ESFJ دوست دارد با کودکان خردسال کار کند و مهارت های اولیه را به آنان آموزش بدهد.

تیپ شخصیتی ESFP این نوع شخصیت کار معلمی را دوست دارد خصوصاً به کودکان و دانش آموزان ابتدایی و علاقمند است به بچه ها کمک کند تا به سازگاری بیشتری در زندگی برسند.

پرستاران نوزاد چه کارهایی انجام می‌دهد؟

پرستار نوزاد به صورت کلی مسئولیت برنامه ریزی فعالیت های کودکان را دارد. به عنوان مثال: بازی، ورزش، هنر و … و یا این که نظارت بر فعالیت هایی روزانه کودک. بنابراین امکان دارد برخی از افرادی که به کار پرستاری مشغول هستند تمایل داشته باشند تا مسئولیت های بیشتری را قبول کنند. مثل: آشپزی، خانه داری، ایاب و ذهاب کودکان که از قبل برنامه ریزی شده و کمک کردن در تکالیف درسی که این مسئولیت ها طبق مقدار دستمزدی که می گیرند انجام می شود.مهم تر از تمام موارد گفته شده یک پرستار مسئول امنیت و رفاه نوزاد است.

وظایف پرستار نوزاد چیست؟

پرستار نوزاد در وهله اول وظیفه نگهداری و مراقبت از نوزاد و کودکان را برعهده دارد و در مرحله بعد کارهای زیر را انجام می دهد:
• غذا دادن
• پوشاندن لباس
• حمام کردن
• عوض کردن پوشک

روش های نگهداری و مراقبت نوزاد سالم و بیمار

پرستاری کردن از یک کودک بیمار ، تجربه ی ناراحت کننده و استرس ‌زا است. در صورتی که پرستار نوزاد بیمار هستید برای شما چندین راه حل وجود دارد که با انجام دادن آن  ها می ‌توانید اطمینان پیدا کنید که مراقبت از کودک را به خوبی انجام داده اید و کودک  رو به سوی بهبودی پیش می رود.

در ادامه مقاله توصیه های لازم را برای هر پرستار نوزاد را می آوریم.

اگر خودتان هم پرستار نوزادتان هستید این توصیه ها را به کار ببرید.

۱- ایجاد احساس آسایش و راحتی برای کودک بیمار از وظایف پرستار است.

الف) حمایت عاطفی توسط پرستار کودک:پرستار کودک باید بداند بیمار بودن احساسی ناخوشایند است و امکان دارد کودک بخاطر احساسی که دارد آشفته و نگران باشد. به همین جهت پرستار باید بداند که توجه و مراقبت کودک در این مرحله خیلی کمک می کند. برای مثال:

– پرستار می تواند کنار کودک بنشیند.
– پرستار می تواند برای کودک کتاب بخواند.
– پرستار می تواند برای کودک شعر و آواز بخواند.
– پرستار می تواند دست کودک را بگیرد.
– پرستار می تواند کودک را در آغوش بگیرد.

ب) پرستار سر کودک یا نوزاد را بالا نگه دارد.

– هنگامیکه کودک روی سطح صاف به پشت دراز کشیده باشد سرفه کردن خیلی خطرناک است. برای بالا نگه داشتن سر کودک پرستار باید یک کتاب یا حوله زیر تشک کودک زیر رختخواب بگذارد.
– همچنین پرستارمی تواند از یک بالش اضافی سه گوش برای درست خوابیدن کودک استفاده نماید.

ج) پرستار از مرطوب کننده هوا استفاده کند.
– پرستار برای حفظ رطوبت هوای اتاق کودک باید از رطوبت ساز هوا یا بخار آب سرد استفاده کند با این کار به کم شدن سرفه، گلو درد کودک کمک می کند چون هوای خشک سرفه یا درد گلو را بیشتر می کند.
– پرستار دمای خانه را باید بین ۶۵ تا ۷۰ نگه دارد. البته این بسته به میزان سرد و گرم شدن بدن کودک بستگی دارد.

د) پرستار باید یک محیط آرام فراهم کند.
– پرستار باید خانه را آرام نگه دارد و دقت کند که در هنگام بیماری کودک احتیاج به استراحت بیشتری دارد. همچنین استفاده دستگاه تلویزیون را به حداقل برساند تا کودک راحت تر استراحت کند.

۲- از نکات مهم تغذیه است که پرستار باید به آن دقت کند.

الف) پرستار به کودک مایعات شفاف بدهد.
– زمانی که کودک بیمار است امکان از دست دادن آب بدن زیاد می شود برای جلوگیری ازاین کار پرستار باید تند تند مایعات به او بخوراند. مثل:
• آب
• آب میوه رقیق
• لیموناد زنجبیلی
• نوشیدنی های مخصوص که دارای نمک و املاح معدنی هستند.

ب) پرستار باید غذاهایی که دارای هضم آسان هستند را فراهم کند.

– پرستار باید ناظر غذای کودک باشد و در زمان مراقبت از کودک غذای مغذی به او بدهد که شکم او را اذیت نکند. گزینه های خوب برای پرستار کودک عبارتند از:
• موز
• نان غنی شده
• پوره سیب زمینی
• عصاره سیب زمینی
• غلات پخته شده

در پایان موسسه مهرگان با استفاده از با تجربه ترین پرستاران در زمینه پرستاری کودک، سالمند، بیمار آماده ارائه خدمات به خانوادهای عزیز می باشد.
در ضمن کاربران عزیز در صورت نیاز به مشاوره در خصوص پرستار و یا هر گونه سوالی که داشته باشید کارشناسان ما آماده پاسخ گویی به شما عزیزان هستند.