پرستار بچه

پرستار بچه

در ملط پرستار بچه  قصد داریم در مورد خدمات و تعرفه پرستار بچه ، در منزل که بعنوان یکی از راه کارهای مفید و مناسب برای کمک به مادران محسوب می شود را برای کاربران و مخاطبان عزیز ارائه می دهیم.

پرستار بچه

پرستار بچه

وظایف پرستار بچه :

– پرستار باید بتواند نشانه های بیماری را در او شناسایی کند.

– توانایی مراقبت از بچه تب دار را داشته باشد.

–  مراقب بچه ی که دچار لرز شده را باشد.

– باید بتواند روش درست دارو دادن را بداند.

– مراقبت بچه در زمان معاینه پزشک را شرح دهد.

– توانانی این را داشته باشد که نشانه های حیاتی بچه را اندازه گیری نماید.

– باید بتواند روش درست تغذیه بچه بیمار را بداند.

–  باید دانش لازم را قبل از رساندن بچه به پزشک را داشته باشد.

مهارت و دانش های الزامی پرستار بچه

 • انرژی و استقامت
 • علاقه به پیشرفت فردی و اجتماعی کودکان
 • صبر و تحمل و شوخ طبعی
 • رویکرد خلاقانه همراه با قدرت تخیل خوب
 • توانایی حفظ آرامش در شرایط کاری پرفشار
 • مسئولیت پذیر بودن در کار
 • آگاهی از سلامت، ایمنی و بهداشت مواد غذایی
 • توانایی برقراری رابطه نزدیک همراه با اعتماد با والدین و کودکان
 • توانایی کنار آمدن با شرایط غیر قابل انتظار
 • توانایی برنامه ریزی و سازماندهی فعالیت های هیجان انگیز و سرگرم کننده برای کودکان

وظیفه مهم پرستار بچه هنگام مراقبت شناسایی و تشخیص بچه بیمار از غیر بیمار بوده. مادر با شناختی که از رنگ چهره و حالت بچه خود دارد از هر کس دیگری بهتر قادر به شناخت وجود بیماری در کودک خود می باشد. پرستار بچه در نبود مادر به مواظبت از بچه می پردازد همچنین باید در خصوص بیماریهای کودک از قبل شناخت کلی داشته باشد و بتواند بچه بیمار را تشخیص دهد . این بدین معنی نیست که پرستار مثل پزشک دارای تجربه باشد ولی شناخت اولیه بیماری از طریق پرستار کمک می کند که بچه زودتر پیش دکتر مراجعه کند.

شناسایی بیماری بچه :

پرستار باید بداند که بیماری های بچه به دو دسته تقسیم می شوند: ۱) بیماری های عفونی که واگیردار هستند. ۲) بیماری های غیر عفونی

در زیر به نشانه های بیماری های عفونی و غیر عفونی بچه اشاره شده است که عبارتند از:

۱٫ علائم بیماری های عفونی واگیردار

– بوجود آمدن تب که امکان شروع علامت بیماری در بچه است.

– پریدگی رنگ و بوجود آمدن حلقه سیاه دور چشم بچه

– نخوردن شیر و غذا و کم شدن اشتها  با توجه به سن بچه

– گرم بودن شکم و پیشانی و سرد شدن دست و پای بچه

– بهانه گیری و گریه بچه

– سرفه خشک، آبریزش از چشم و بینی، و مشکل بلعیدن

– سرحال نبودن بچه طوریکه با بچه های دیگر بازی نمی کند.

– فرورفتگی و گودی ملاج وسط سر بچه کمتر از ۱۸ ماه و گود افتادگی چشم ناشی از کم شدن مایعات بدن بچه است.

– بوجود آمدن لکه های پوستی و جلدی در هنگام بیماری دانه دار و ویروسی

– مشکل بوجود آمدن تنفس تند و گرفتگی صدا به طوریکه در بیماری تنفسی و حنجره هر گاه شدید باشد منجر به کبودی لب و انگشت بچه می شود.

۲٫ علائم بیماری غیر عفونی

– کم شدن وزن بچه و عدم رشد

– بوجود آمدن تب خفیف طولانی در بچه

– نفخ و بزرگ شدن شکم بچه

– بوجود آمدن کم خونی و رنگ پریدگی در بچه

– مشکل خونریزی در زیر پوست و یا لثه در بچه

– کم شدن اشتها و نداشتن علاقه به بازی در بچه

– اسهال، یبوست و درد شکم در بچه

– سرفه بیشتر از یک ماه در بچه

پرستار بچه و مزایای همراه

هنگامیکه شما قصد دارید نگهداری از بچه خود را شروع کنید، خصوصا پس از زایمان و در صورت شاغل بودن نیاز است که بعضی نکات مهم را در رابطه با مزایا و معایب مراقبت در نظر داشته باشید. بعضی از این مزایا عبارتند از:

 • نماندن والدین در خانه: شما می توانید با داشتن پرستار بعد از گذشت مرخصی زایمانتان به سرکار برگردید و کودک طبق یک برنامه روتین در خانه بماند.
 • انعطاف پذیری بیشتر: برنامه ریزی های شما می تواند با بودن یک پرستار منعطف تر از هنگامی باشد که کودکتان را در مهدکودک می گذارید برای مثال شما می توانید زمان تعطیلی کار روزانه پرستار و برگشتتان به خانه را شخصا با پرستار هماهنگ کنید.
 • دریافت مراقبت شخصی: بعضی والدین اعتقاد بر این دارند که کودکشان مراقب شخصی خودش را دارد و جایی نیست که مربی ها همزمان از تعداد زیادی کودک نگهداری کند دلگرم کننده است.

درخواست پرستار برای بچه در منزل اینجا کلیک کنید 

معایب پرستار های بچه

مراقبت یک پرستار در خانهٔ شما به تنهایی تا حد زیادی بدون نظارت است و در نتیجه یافتن کسی که به او اعتماد دارید اهمیت بالاتری پیدا خواهد کرد. همچنین اگر پرستارتان ناگهان تصمیم به رفتن بگیرد، شما باید برای پیدا کردن یک پرستار خوب دیگر به تلاش بیفتید. از دیگر معایب داشتن یک پرستار بچه می ‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نداشتن پشتیبان برای نگهداری از کودک: برای اینکه اختلال ناشی از رفتن پرستار را کمتر کنید می توانید در قرارداد مشخص کنید که پرستار باید از چه مدت قبل از رفتنش به شما خبر بدهد، این کار فرصتی به شما می دهد که به دنبال جایگزین برای او باشید.
 • گران بودن هزینه ها: دستمزد و هزینه ممکن است یک عامل تعیین ‌کننده برای شما باشد. گاهی پرستار گرفتن می‌تواند گران‌ترین نوع مراقبت از کودک باشد، پس بهتر است اول در مورد هزینهٔ مهدکودک‌ها و تفاوتش با داشتن پرستار کمی تحقیق کنید.
 • نداشتن حریم خصوصی: بعضی از پدر و مادران احساس می کنند با وجود یک پرستار غریبه در خانه که برای غذا درست کردن به یخچال سر می زند و همه دیگر جزئیات زندگی روزمره آنها را می بیند، حریم خصوصی خود را از دست می دهند.
 • تعامل اجتماعی کمتر برای کودک: زندگی اجتماعی یک موضوع مهم دیگر می باشد. مهد کودک و پیش دبستانی به صورت معمول کودکان را در رابطه هر روزه با همسالانش قرار می دهند ولی با داشتن پرستار به طور معمول این امکان وجود ندارد. برای جبران این نقطه ضعف، شما می توانید کودک خود را در کلاس هایی ثبت نام کنید و یا پرستار را تشویق کنید که برای تعامل با کودکان دیگر که اهمیت زیادی دارد به صورت منظم و در زمان های مشخصی کودک را جایی ببرد که شما مشخص کرده اید.

مراقبت پرستار از بچه بیمار قبل از رسیدن به دکتر

دقت داشته باشید در بیشتر مواقع تقریبا فاصله زیادی بین خانه و پزشک وجود دارد و در این حین لازم است پرستار مراقبت های لازم را در خصوص بچه بیمار انجام دهد در زیر به برخی از اقداماتی اشاره می کنیم:

– پرستار ابتدا باید یک شرح کامل از بچه آماده کند مثل مشخص کردن محل درد، اندازه تب، رنگ و تعداد دفعات دفع مدفوع و …. چون این علامت ها و شرح حال بچه برای دکتر هنگام معاینه خیلی مهم است.

– پرستار موقع مواجهه با تب یا علائم دیگر که نشانه بیماری باشد بچه را در محل مناسبی خوابانده تا استراحت کند و قبل از معاینه پزشک به جهت واگیر دار بودن یا نبودن بیماری توصیه می شود بچه را از دیگران دور نگه دارید.

– پرستار زمانی که بچه استراحت می کند از صدای مثل روشن کردن تلویزیون و بازی پر سر و صدای بچه دیگر و همچنین از تابش نور زیاد به مکان استراحت بچه جلوگیری نماید.

– اکیدا از دادن هر گونه دارویی به بچه خودداری شود.

– پرستار برای جلوگیری از تشنج که به طور معمول در بچه های ۶ ماه تا ۶ سال بوجود می آید میزان حرارت بچه را با پاشویه آب ولرم کم کند. همچنین در صورتی که بچه استفراغ نمی کند برای جبران مایعاتی که از دست داده خصوصا در هنگام تب کمی مایعات خنک به او بدهد.

– زمانی که بچه احساس سرما می کند، پرستار باید لباس اضافی و یا حتی اضافه کردن چند پتو بچه را گرم کند.

– در موقع اسهال و استفراغ شدید بدن بچه را خطر کمبود آب تهدید می کند پرستار با خوراندن تدریجی آب خنک از استفراغ بچه جلوگیری می کند.

آیا شما نیاز به پرستار کودک یا پرستار نوزاد در منزل دارید ؟

همچنین میتوانید مطالب در مورد پرستار سالمند و پرستار بیمار را مطالعه کنید