پرستاری از سالمند به چه معناست؟ 0 ۱۳۹۸-۰۳-۰۹

پرستاری از سالمند به چه معناست؟

در گروه های سنی هر شخص احتیاجات مخصوص به خودش را داراست. سالمندان اشخاصی هستند که زندگی خود را صرف بزرگ کردن فرزندانشان کردند اکنون که پیر شدند وقت آنست که فرزندان محبت های آنان را جبران کنند. با توجه به این که مشکلات روزانه زندگی زیاد است امکان دارد نتوانیم به این عزیزان آنچنان که در حد احتیاجشان است رسیدگی کنیم از این رو لازمست اشخاصی که می توانند به آن عشق بورزند و خواسته هایشان را برآورده سازند.

موسسه  نگهداری و پرستاری مهرگان در این شرایط پرستار سالمند را که دارای مدرک کارشناسی پرستاری یا بهیار یا کمک بهیار تجربی بوده و سابقه موفقی در بیمارستان و پرستاری از سالمند در منزل را داشته به شما معرفی می کند.

ویژگی‌های پرستار سالمند

پرستار سالمندان  با نگهدار یا مراقب سالمند فرق زیادی دارد بعنوان نمونه پرستاران در قسمت های آی سی یو بیمارستان تجربه کار دارند در صورتی که بهیار یا کمک بهیار فقط می تواند کارهایی مثل سوند، گاواژ، ساکشن و … را انجام دهد.

پرستاری از سالمند برخلاف مراقبت از سالمند کاری سخت و دشوار است و در نتیجه ملزم به دانش بیشتری برای انجام آن است.شخصی که پرستار سالمند هست یقینا فرد تحصیلکرده و با تجربه ای است که دانش و اطلاعات برقرار کردن ارتباط با سالمند و نگهداری از او را یاد گرفته است.

پرستار می تواند طبق وضعیتی که سالمند دارد کارهای لازم برای بهتر شدن وضعیت جسمانی او را انجام دهد و همینطور آموزش های لازم را دیده تا در سخت ترین شرایط هم به سالمند کمک نماید بعنوان مثال پرستار سالمند آموزش های احیای قلب را باید داشته باشد تا در صورتی که اتفاقی پیش آمد بتواند سالمند را نجات بدهد.در نتیجه با توجه به دانش زیاد و تسلط بالای پرستاران به وظیفه هایشان خانواده ها با آرامش و راحتی می توانند به آن ها اطمینان کنند و سالمندان خود را به آنان بسپارند.

حتما بخوانید  اجتناب از تنبیه و تهدید در تربیت کودک

خصوصیات پرستار سالمندان

– صبوری

پرستار باید دارای اخلاق صبوری و انعطاف پذیری بالایی باشد به این دلیل که سالمند بخاطر بالا رفتن سنش اخلاق کودکانه از خودش نشان می دهد و یا حتی امکان دارد برای یاد گرفتن یک نکته را چندین بار تکرار کند تا سالمند به طور کامل منظور پرستار را متوجه شود .

– دوره های پرستاری

دوره پرستاری از دوره های کمک های اولیه، تزریقات، بررسی علائم حیاتی و … می باشد. پرستار سالمند این دوره ها را یاد گرفته تا در صورت لزوم از دانش خود استفاده نماید. برای مثال پرستار اگر دوره احیای مقدماتی را گذرانده باشد اگر لقمه غذا در گلوی سالمند گیر کند باید توانایی نجات جان او را داشته باشد.

– دوره های روانشناسی

سالمند بخاطر روحیه حساسی که دارد نیازمند به برخورد درست از جانب پرستار است. همینطور پرستار هم باید از لحاظ روحی و روانی سالم باشد بخاطر اینکه سالمند احتیاج به پرستاری دارد که خودش از روحیه بالایی برخوردار بوده باشد. همچنین پرستار باید به این نکته دقت کند که به هیچ عنوان مشکلات و مسائل شخصی خودش را پیش سالمند مطرح نماید.

– مهارت ارتباط قوی

طول زندگی سالمند تجربه های فراوانی به دست آورده که نیاز به یک هم صحبت و همراه دارند که به تک تک صحبت های او با عشق و علاقه گوش کند و همدم او شود با این کار علاوه بر حس دوستانه بین پرستار و سالمند باعث کار کشیدن از ذهن سالمند و مرور خاطرات او در نتیجه مقابله با آلزایمر می گردد.

حتما بخوانید  علت کم آبی در بدن کودک چیست

– شرایط جسمی مناسب

سالمند به خاطر شرایط فیزیکی خود نیازمند یک پرستار است که بتواند او را در نشستن، بلند شدن، پیاده روی و … همراهی کند و اگر برای این کار پرستار توانایی جسمانی مناسبی برای کمک به سالمند را نداشته باشد نمی تواند از عهده این کار بربیاید و امکان دارد موجب آسیب رسیدن به سالمند شود در نتیجه یک پرستار با خصوصیت خودش را نیاز دارد.

– مهارت ارتباط قوی

پرستار خودش را باید به درستی به سالمند معرفی کند و از او سؤال کند که چطور مورد خطاب قرار بگیرد. پرستار سالمند بعد از چند بار صدا کردن سالمند به نامی که مورد پسند اوست محیط دوستانه ای را بین خود و سالمند برقرار کند و با این روش پرستار با کسب اطمینان سالمند می تواند او را به کارهای لازم مطابق با درمانش مجاب نماید.

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .