وظایف پرستار سالمند چیست؟ 0 ۱۳۹۸-۰۳-۱۱

وظایف پرستار سالمند چیست؟

سالمندان بعنوان یک گروه خاصی از اشخاص جامعه محسوب می شوند که مثل دیگر افراد در جامعه احتیاجات مخصوص به سن خود را دارند و نگهداری از این اشخاص احتیاج به شناخت و تخصص بالایی دارد. جمعیت سالمند در کشور ما روز به روز در حال افزایش است و به این جهت احتیاجات مراقبتی و نگهداری سالمندان باید مورد توجه باشد.

در جامعه ما به خاطر صنعتی شدن جامعه سنتی و مشکلات فراوان کاری نگهداری از سالمند برای افراد خانواده سخت شده بطوریکه آنها نمی توانند به تنهایی از سالمند مراقبت نمایند. بنابراین موسسات خدماتی پرستار سالمند در جامعه بوجود آمده که بار مشکلات را کم  کرده است.

پرستار سالمند کیست؟

به طور کلی می توان گفت پرستار سالمند شخصی است که با خصوصیات و روحیات دوران سالمندی آشنایی دارد و تخصص لازم را به طور علمی آموزش دیده، از این رو به خاطر تجربیات بالای پرستاران به وظایف نگهداری سالمند خانواده ها به راحتی به آنها اطمینان کرده و سالمندانشان را به دست آنها می سپارند.

در این جا مهم ترین وظایف پرستار سالمند را در ۴ دسته  به توضیح می دهیم:

  • بهداشت سالمند

بیشتر سالمندان برای رفتن به سرویس بهداشتی و حمام احتیاج به همراه دارند تا آنها را کمک کنند. گاهی سالمند ناتوان است و از پوشک بهداشتی استفاده می کند در این مواقع پرستار باید سروقت آن را عوض کند تا مشکلی بوجود نیاید. همچنین مسواک زدن، کوتاه کردن موها و ناخن از وظایف پرستار است. از نکات مهمی که باید پرستار رعایت کند کوتاه کردن موهای زاید بدن سالمند است چون موهای زاید باعث عرق سوز شدن و زخم بدن می گردد.

  • بهداشت سلامتی جسمی
حتما بخوانید  سرخچه درکودک

با بالا رفتن سن شخص مبتلا به انواع مشکلات قلبی عروقی، حرکتی، تنفسی، بینایی و شنوایی می گردد. و با یک جا نشستن و نداشتن تحرک این مشکلات به تدریج بیشتر می شود. در نتیجه پرستار در صورت امکان شخص سالمند را به تحرک و ورزش هدایت می کند. مهم ترین وظیفه دادن دارو طبق برنامه و تجویز پزشک است. اگر سالمند زمین گیر است پرستار باید مواظبت دقیقی داشته باشد که دچار زخم بستر نشود برای اینکار مدام پوست را چک کند و در صورتی که لکه های آبی، بنفش و قرمز را دید به پزشک خبر دهد. پرستار با تجربه به خوبی می داند که باید پوزیشن سالمند زمین گیر را هر دو ساعت یکبار تغییر دهد و برای درمان زخم بستر از تشک های مواج استفاده شود چون این تشک ها به خاطر جریان هوا در زیر بیمار زخم ها زودتر خوب می شوند.

  • بهداشت سلامت روحی روانی

برای شاد نگهداشتن سالمند بهترین روش ورزش است. منظور از ورزش فعالیت های طولانی مدت نیست بلکه پیاده روی و قدم زدن در پارک بهترین ورزش برای آنها است. این فعالیت پیامدهای جسمی و روانی که به خاطر کهولت سنی کم می کند. از این رو پرستار سالمند را برای ورزش تشویق می کند طوری که اشخاصی که توان راه رفتن را ندارد یک گردش کوتاه با ویلچر تاثیر مثبتی در روحیه دارد به عبارتی پرستار از عواض بی حرکتی جلوگیری می کند. پرستار با صحبت کردن نیازهای عاطفی سالمند را برطرف می کند چون مهم ترین مشکلی که در این افراد دیده شده افسردگی است. پرستار با تشویق به تفریحات مناسب، هم نشینی با دوستان، قدم زدن می تواند تا حدودی از افسرده شدن جلوگیری کند.

  • بهداشت تغذیه
حتما بخوانید  سالمند مبتلا به فشار خون

از دیگر وظایف مهم پرستار تغذیه سالمند است. که غذا باید متناسب سن و رژیم غذایی باشد. در غذاهایی که استفاده می شود حتما از سبزیجات استفاده شود. در برنامه غذایی آب خصوصا در فصل گرم به میزان کافی استفاده شود و در نهایت پرستار باید حجم مناسبی برای غذای سالمند در نظر بگیرد.

بنابراین اگر در خانواده خود سالمندی دارید و نگران مشکلات مربوط به سن او هستید و از طرفی هم بخاطر مشکلات فرصت نگهداری و مراقبت او را ندارید می توانید با موسسه مهرگان تماس گرفته و از خدمات این موسسه پرستاری استفاده های لازم را ببرید. این موسسه با بهره گیری از پرستاران با تجربه در زمینه نگهداری از سالمند آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .