ورزش های مناسب برای سالمندان 0 ۱۳۹۸-۰۳-۲۴

ورزش های مناسب برای سالمندان

سالمندانی دوره ای است که فعالیت های جسمی و روانی شخص کمتر می شود و مبتلا شدن به بیماری های جسمی و روانی امکان بوجود آمدن حس افسردگی در سالمند را بوجود می آورد.ورزش یکی از راه های ساده برای جلوگیری کردن از پیری است. ورزش به طور مداوم، و با اصول صحیح و درست باید انجام شود.

سالمندانی که تحرک کمتری نسبت به سالمندان پرتحرک دارند، در خطر ابتلا به بیماری های مختلف قرار می گیرند. و این ثابت شده است که بدون فعالیت و کار، انرژی خیلی زود تحلیل می رود. در نتیجه برای همه افراد و در هر دسته از گروه سنی ورزش کردن توصیه شده است.

طی تحقیقات بعمل آمده پزشکی نشان داده شده که پیری زودرس با بی تحرکی صورت می گیرد. خمیدگی بدن ناشی از عدم تحرک از مهم ترین عامل بوجود آمدن پیری زودرس می باشد.

ورزش کردن برای سالمندان باعث تقویت عضلات، کاهش تنش و انعطاف پذیری بدن، آسان کردن گردش خون می گردد. همچنین علاوه بر اینکه سیستم قلبی و عروقی را تقویت می کند، باعث جلوگیری از پوکی استخوان و ترمیم اختلالات استخوان هم می شود.

چه ورزش هایی برای سالمند مفید است؟

ایروبیک و هوازی برای سیستم قلبی، عروقی، عصبی و حالات روحی و روانی سالمند خوب است. ورزش غیر هوازی برای تقویت گروه خاصی از عضلات برای تقویت مفاصل انجام می شود، اما بیشترین ورزشی که برای سالمند توصیه می شود ورزش های هوازی است.به سالمندان پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری به عنوان ورزش های مفید پیشنهاد می شود در صورتی که می توانند در بیشتر روزهای هفته به مدت ۳۰ دقیقه پیاده روی انجام دهند.

چه ورزش هایی برای سالمندان توصیه نمی شود؟

ورزش های پربرخورد مثل فوتبال، دویدن تند و یا ورزش های رزمی خشن به سالمندان توصیه نمی شود.امکان دارد ورزش های گروهی که بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی سالمند انجام شود منجر به تشدید بیماری ها و یا حتی ایجاد بیماری جدید گردد.

قبل از ورزش با پزشک مشورت کنید

ورزش به اندازه دارو و گاه بیشتر از آن هم احتیاج به دانش دارد به همین خاطر پرستار سالمند باید دقت کند که ورزش انجام شده توسط پزشک مورد تأیید باشد.
در هر سالمند مقدار و نوع ورزش تفاوت دارد و برای آن برنامه ریزی دقیقی باید صورت بگیرد. در تجویز ورزش مواردی مثل نوع ورزش، مدت زمان، شدت، و تعداد جلسات آن در هفته مشخص شود.

مهمترین مواردی که در افراد ۴۵ سال به بالا باید به آن توجه شود این است در صورتیکه می خواهند ورزش کنند حتما باید بررسی قلبی و عروقی شوند و بر اساس میزان توانایی ورزش به آنان تجویز شود در غیر این صورت فشارهای زیادی از ورزش آسیب های جبران ناپذیری را به آنان وارد می کند.

برخورد پرستار سالمند با بیماران در بستر شرایط خطرناک

چگونه ورزش را آغاز کنیم؟

سالمندان پیش از شروع ورزش به مدت ۵ دقیقه بدن خود را با آهسته راه رفتن و نرمش های سبک گرم کنند این کار برای ورزش روانه مناسب است.در صورتیکه سالمندی تا به حال ورزش نکرده بهتر است آرام ورزش کردن را شروع کند و بیشتر با ورزش هایی شروع کند که انجام آن راحت تر است. این کار باعث می شود آسیب کمتری به خود برساند و از دردهای عضلانی و مفصل در ابتدای کار جلوگیری کند.برای شروع کار پیاده روی از بهترین ورزش ها است که می توان آرام آرام مدت و شدت آن را بیشتر کرد.

توصیه های لازم برای ورزش سالمندان

– دقت در موقع شروع ورزش برای سالمند خیلی مهم است. همچنین هر نوع ورزشی هم برای این افراد مناسب نیست.

– جلوگیری از عرق کردن و نوشیدن مایعات کافی مهم است تا سالمند دچار کم آبی بدن نشود.

– سالمند روی زمینی که پیاده روی می کند باید نرم باشد و بهتر است بدون سراشیبی نداشته باشد.

– محیط انجام ورزش باید آرام و سالمند پوشش مناسبی داشته باشد.

– در صورتیکه سالمند بیرون از خانه مشکل دارد از تردمیل و دوچرخه ثابت حداقل روزی ۱۵ دقیقه برای ورزش استفاده کند.

– سالمندان ورزش های تعادلی را باید تحت نظر پزشک انجام دهند تا مشخص شود کدام قسمت از بدن سالمند دچار ضعف است که از وزنه های کوچک استفاده کند، راه رفتن در خط مستقیم به تعادل در راه رفتن کمک می کند.

کاربران محترم در صورت نیاز به مشاوره در خصوص پرستاری از کودک، پرستای از بیمار، پرستاری از بچه، پرستاری از سالمند می توانید با کارشناسان موسسه مهرگان تماس حاصل نمایید. همچنین کارشناسان و تکنسین های این موسسه آماده پاسخ گویی به سوالات شما عزیزان می باشد.

الگوی غذایی مناسب برای سالمندان (بخش دوم)

حفظ سلامتی در دوران سالمندی

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .