تغذیه کودک نوپا 0 2019-09-26

نیازهای تغذیه ای کودک نوپا

کودک نوپای ۱ تا ۲ ساله الگوی رشد خاص خود را دارد یعنی گاهی از اشتها و رشد بیشتری برخوردار است و بعضی اوقات اشتهای خوبی ندارد. و در صورتی که مادران از این تغییرات اشتها و رشد با خبر باشند نگرانی و یا جنگ و جدال در مورد غذا خوردن کودک و نیازهای تغذیه ای کودک نوپا بوجود نمی آید.

مواد غذایی مورد نیاز برای سلامت تغذیه کودک نوپا

گاهی غذا را در دهان نگه می دارد و آن را نمی بلعد، اما امکان دارد برای خوردن همان غذا بعد از چند ساعت علاقه نشان دهد. در این زمان به تدریج یاد می گیرد که چگونه می تواند از قاشق بطور نسبتا صحیح استفاده کند، به خصوص اگر خیلی گرسنه باشد. در گرفتن فنجان هم مهارت پیدا کرده، آن را با یک دست می گیرد و می تواند شیر و مایعات را از فنجان یا لیوان بنوشد.

کودک نوپایتان حالا دیگر یاد گرفته غذاهای جامد بیشتری بخورد؟ می خواهید مطمئن شوید که فرزندتان به اندازه کافی مواد مغذی دریافت می کند؟ اگر جواب این سوال را نمی دانید و دوست دارید مطمئن شوید چه مقدار غذا برای این فرشته کوچک مورد نیاز است انتخاب و مطالعه این مقاله فکر خوبی است.

یک برنامه غذایی سالم تمام مواد مغذی که کودک نوپایتان به آن نیاز دارد تا سالم بماند و رشد و نمو خوبی داشته باشد را می تواند مهیا کند. همچنین می توانید اطمینان بدست بیاورید این موجود کوچک که دائما در حال فعالیت است انرژی لازم برای بازی کردن، آموختن و انجام فعالیت های گوناگون در طول روز را دریافت می کند. این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید یک کودک نوپا در طول روز چه مقدار باید غذا بخورد و اینکه چگونه روی تعادل رژیم فرزندتان نظارت کنید و درست به او غذا بدهید.

تغذیه سالم کودک نوپا

این بسیار مهم است که کودک خود را مرتب از پنج گروه غذایی مهم تغذیه کنید. این گروه های مهم غذایی عبارتند از غلات، میوه ها، سبزیجات، لبنیات، منابع پروتئینی گیاهی و حیوانی و چربی های سالم. خوردن غذاهای متنوع از هر گروه نه تنها از مغذی بودن برنامه غذایی کودک مطمئنتان می کند بلکه موجب این می شود کودک بتواند از طعم ها و بافت های مختلف غذایی لذت ببرد.

وقتی برای برنامه غذایی کودکتان برنامه ریزی می کنید می توانید از انتخاب های غذایی متفاوت که در گروه های غذایی وجود دارد بهره بگیرید.

گروه غلات یا غذاهای سرشار از کربوهیدرات: نان، غلات صبحانه، برنج، پاستا و دیگر غذاهایی که از غلات درست می شوند.

میوه ها و سبزیجات یا غذاهای سرشار از ویتامین و مواد معدنی: مرکبات مانند پرتقال و گریپ فروت، سیب، خیار، سبزیجات برگ دار، هویج و دیگر میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی.

گروه شیر یا غذاهای سرشار از کلسیم: شیر، پنیر، ماست و دیگر محصولات لبنی.

گروه پروتئین ها: ماهی، مرغ، گوشت، لوبیا، عدس و نخود فرنگی.

گروه چربی ها: روغن و کره

برای تغذیه تغذیه کودک نوپا هر روز چه مقدار غذا باید بخورد؟

حالا باید تصمیم بگیرید چه غذاهایی به فرزندتان دهید و این غذاها چه مقدار و چند وعده باشند. باید بیشتر غذاهای مقوی را انتخاب کنید که فرزندتان نیز دوست دارد و سعی کنید غذاهای تمام گروه ها را به اندازه ای متعادل وارد برنامه غذایی او کنید. برای اینکه مطمئن شوید از هر گروه به اندازه کافی غذا وارد برنامه اش می کنید از راهنمایی که در ادامه می آید استفاده کنید.

  1. گروه غلات

این هم چند گزینه که می توانید از بین آنها انتخاب کنید:

سه تکه نان

یک و یک دوم فنجان برنج پخته شده، پاستا یا غلات

۳ فنجان غلات آماده

  1. گروه میوه ها و سبزیجات

مطمئن شوید برای کودکتان یکی از این موارد را مهیا می کنید:

یک فنجان میوه

یک دوم لیوان آب میوه

یک دوم فنجان میوه خشک

یک فنجان سبزیجات خام یا پخته

  1. گروه شیر

مطمئن شوید برنامه غذایی روزانه کودکتان یکی از این موارد را حتما در خود داشته باشد:

دو فنجان شیر یا ماست

دو سوم فنجان پنیر خرد شده

  1. گروه پروتئین

یکی از این گزینه های پروتئینی را وارد برنامه غذایی کودک خود کنید:

۵۶ گرم مرغ، غذای دریایی و یا گوشت

یک دوم فنجان لوبیای پخته شده، عدس یا نخود فرنگی

دو عدد تخم مرغ

۲ قاشق غذا خوری کره بادام زمینی

۲۸ گرم آجیل یا دانه ها

  1. گروه چربی ها

چربی های سالم یکی از بایدهای برنامه فرزندتان است، از میان مواردی که گفته می شود یکی را انتخاب کنید و به برنامه غذایی اش اضافه کنید.

مطمئن شوید کودکتان ۱۰۰۰ کالری از روغن، مارگارین یا کره دریافت می کند.

مطمئن شوید به کودک خود غذای کم چرب ندهید.

کودکتان از چه غذاهایی باید پرهیز کند؟

مطمئن شوید کودکتان از غذاهایی که در ادامه می آید تنها مقدار کمی بخورد:

غذاهای سرشار از چربی های مضر و قند مانند کیک، محصولات غذایی سرشار از روغن اشباع

شکلات و شیرینی برای تغذیه کودک نوپا

غذاهای نمکی مانند چیپس، پفک و محصولات فرآوری شده

هرگز به کودک خود نوشیدنی های گازدار که حاوی مواد شیمیایی مضر هستند ندهید.

به خاطر داشته باشید دریافت مواد غذایی سالم در مقادیر مناسب و پرهیز از مصرف بالای تنقلات کمک می کند کودک سالم و ایمن از بیماری ها باشد.

امیدوارم از این دسته بندی ها خوشتان آمده باشد و در جهت رشد  نیازهای تغذیه ای کودک نوپا خود از آن نهایت استفاده را ببرید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .