نکات مهم نگهداری سالمندان

نکاتی که پرستار برای نگهداری سالمند باید بداند و رعایت کند

نکاتی که پرستار سالمند باید بداند امکان دارد نگرانی هایی از جمله نحوه نگهداری، تغذیه، شرایط روحی و مقابله با انواع بیماری های احتمالی سالمند را باشد .
با رعایت کردن نکات زیر می توان از نگرانی ها رها شد و لذت برد.

تقسیم بندی سالمندان از نظر وابستگی:
۱. دارای حداقل وابستگی
۲. دارای وابستگی نسبی
۳. حداکثر وابستگی

در صورتی که پرستار سالمند مشغول نگهداری از یک سالمند با وابستگی حداقل است باید بیشتر تمرکزش بر روی پیشگیری از بیماری هایی همچون دیابت، فشار خون و آرتروز و … باشد.

همچنین  این نکات مهم نگهداری سالمندان توجه کند که خواب کافی و منظم از ابتدایی ترین نیازهای یک سالمند است. در حال حاضر بسیاری از سالمندان تنها زندگی می کنند خصوصا اگر میزان وابستگی شان به دیگران کم باشد ولی شما به عنوان یک پرستار سالمند باید توجه داشته باشید که این مسئله باعث سرعت بخشیدن به روند پیری سالمندتان و در نتیجه نیازمندی بیشتر و زودتر آنها به خودتان خواهد شد.

نکات مهم نگهداری سالمندان

پرستار می تواند با مراقبت نسبی از یک شخص سالمند علاوه بر مراقبت های جسمی از نظر روحی نیز به او رسیدگی کند. پرستار باید بداند که بودن سالمند در کنار دیگر اعضای خانواده به او حس بزرگی و ارزشمندی می دهد و این امر کاملا به اعتماد به نفس سالمند برای سر پا ماندن و استقلال فردی کمک خواهد کرد.

پرستار با تمرکز روی رژیم غذایی و خواب فرد می تواند از بیشتر بیماری های شایع پیشگیری کند. آلزایمر و افسردگی از دیگر بیماری های مخصوص بزرگسالی است که پرستار باید بداند با نگهداری از او و بودن در جمع احتمال ابتلای به این بیماریها را کمتر می کند. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که روزی خودتان هم به این سن می رسید و در آن زمان است که متوجه می شوید چقدر به فرزندان و نزدیکانتان نیاز دارید. از این رو در کنار دیگران بودن باعث دلگرمی و تغذیه روح سالمند می گردد.

مسئولیت هایی حتی کوچک و در حد توان سالمند می تواند به او احساس مفید بودن را بدهد و از احساس سربار بودن او بکاهد. پرستار حداقل هر سه ماه یکبار باید سالمند را آزمایشگاه ببرد و از سلامت جسمی سالمند اطمینان پیدا کند.

از عوامل کاهنده عمر شخص سالمند دیابت، فشار خون و چربی را می توان نام برد.

آزمایش تراکم استخوان در صورتی که پزشک تجویز کند اهمیت دارد و به شما می گوید که سالمندتان دارای پوکی استخوان است یا خیر. و در صورت تایید پوکی استخوان پرستار مقدار بیشتری کلسیم، آهن و روی در رژیم غذایی سالمند استفاده کند. پرستار حتما ورزش های سبک و پیاده روی با کفش مناسب را در برنامه روزانه سالمند بگنجاند.

دقت داشته باشید که نکات مهم نگهداری سالمندان مهم ترین عامل برای موفقیت در امر نگهداری سالمند رضایت فردی خود فرد پرستار سالمند از این مسئله است،چرا که در غیر اینصورت قطعا این مراقبت یک پرستاری دشوار خواهد بود و علاوه بر آسیب های جسمی باعث احساس درماندگی و خستگی در فرد پرستار می شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)