علت صافی پشت سر نوزاد چیست؟ (بخش دوم) 0 ۱۳۹۸-۰۵-۲۷

علت صافی پشت سر نوزاد چیست؟ و چگونه می توان پیشگیری کرد؟ (بخش دوم)

علت صافی پشت سر نوزاد جنبه های متفاوتی دارند که برای پیشگیری از آنها می توان از این راهکارها استفاده کرد.

علت صافی پشت سر نوزاد

جای خواب نوزاد را عوض کنید

سندروم سر صاف نیازی به جراحی ندارد و با تغییراتی در موقعیت خواب، نگهداشتن نوزاد و خواباندن او روی شکم می توان این مسئله را برطرف کرد. در صورتی که نوزاد شما به دلیل موقعیت خوابیدن یا دراز کشیدن دچار سندروم سر صاف شده باشد این درمان های خانگی را می توانید امتحان کنید:

  • موقعیت سرش را تغییر دهید:

زمانی که نوزاد خواب است موقعیت سرش را تغییر دهید. تغییر موقعیت کودک از چپ به راست یا از راست به چپ هنگامی که به پشت خوابیده کارساز است. حتی در طول شب که نوزاد خواب است، بهتر است قسمت گرد پشت سرش روی تشک باشد و بخشی که صاف شده به سمت بالا قرار داشته باشد. می توانید از بالش هایی که برای این منظور طراحی شده اند، استفاده کنید.

  • موقعیت جایگزین ایجاد کنید:

به اینکه چطور نوزاد را در گهواره می خوابانید دقت کنید. اغلب والدین و پرستار کودکی که راست دست هستند ، نوزاد را در بازوی چپ شان نگه می دارند و آنها را در حالی که سرشان به سمت چپ است، روی زمین می گذارند. در این وضعیت نوزاد باید به سمت راست برگردانده شود. جالب است بدانید که دقیقا به همین دلیل تورتیکولی سمت راست و صافی سر در سمت راست شایع تر از سمت چپ است. هر طرف سر نوزادتان که صاف است باید تغییر دهید و به سمت دیگر بچرخانید.

حتما بخوانید  فاکتورهای خطر ساز سکته در کودکان

نوزاد را بیشتر بغل کنید

زمانی را که کودک به پشت دراز کشیده، کوتاه کنید و کمتر در کالسکه و صندلی ماشین قرارش دهید. بعنوان مثال اگر کودک در صندلی ماشین به خواب رفته وقتی او را به خانه می آورید، بلندش کنید و در خانه بچرخانید تا فشار از روی سرش برداشته شود.

  • تمرین کنید گاهی به شکم بخوابانید:

سعی کنید وقتی که کودک بیدار است مدتی او را روی شکم قرار دهید. این کار نه تنها به شکل درست پشت سر کمک می کند بلکه باعث می شود با نگاه دیگری دنیا و اطرافش را ببیند و عضلات گردنش برای بالا نگهداشتن سرش تقویت می شود و به این ترتیب عضلاتی که برای چهار دست و پا رفتن و نشستن لازم است، قوی می شود.

از آنجا که بیشتر نوزادانی که سندروم سر صاف دارند درجاتی از تورتیکولی را نیز دارند، درمان فیزیکی و خانگی توصیه می شود. یک فیزیوتراپ می تواند تکنیک های کششی مناسبی را پیشنهاد دهد که به تقویت عضلات کمک می کند. برای بچه هایی با سندروم سر صاف شدید که بعد از ۳ -۲ ماه درمان خانگی، تغییری حاصل نمی شود پزشک کلاه هایی تجویز می کند. این کلاه برای نوزادان بین ۴ تا ۱۲ماهه مناسب است. این کلاه ها با فشار ملایم اما ثابت به جمجمه در حال رشد کودک، تغییراتی را در مسیر رشد برایش ایجاد می کنند. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک از این وسیله استفاده نکنید.

پیشگیری کنید

بچه ها را با اینکه احتمال دارد دچار سندروم سر صاف شوند، باید به پشت بخوابانید تا از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری شود. هرچند هر شب با تغییر موقعیت سر و به شکم خواباندن نوزاد در زمان بیداری خطر ابتلا به سندروم سر صاف هم تا حدود زیادی کاهش می یابد. به خاطر داشته باشید که این سندروم هیچ مشکلی در رشد مغز ایجاد نکرده و باعث تاخیر رشد یا آسیب مغزی نمی شود.

حتما بخوانید  دلایل گریه کردن طولانی نوزاد

از دهه ۹۰ تاکنون آکادمی اطفال ایالات متحده، والدین را تشویق کرده که نوزادان را برای جلوگیری از علت صافی پشت سر نوزاد را به پشت بخوابانند، توصیه ای که هنوز هم این آکادمی به والدین می کند تا از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد پیشگیری شود. از این زمان به بعد ارتباط معناداری بین به پشت خوابیدن و ابتلا به سندروم سر صاف بین نوزادان یافت شده است.

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .