راه رفتن روی پنجه پا در کودکان 0 ۱۳۹۸-۰۷-۰۲

علت راه رفتن روی پنجه پا در کودکان

بسیاری از کودکان تازه راه افتاده و نوپا وقتی راه رفتن را یاد می گیرند روی پنجه پا راه می روند. خیلی از آنها هیچ مشکلی ندارند و بتدریج راه رفتن روی کف پا را یاد می گیرند. اما وقتی سن کودک به بالای ۱۸ ماه می رسد و هنوز روی پنجه راه می رود باید دلیل راه رفتن روی پنجه پا در کودکان را بررسی کرد.

راه رفتن روی پنجه پا در کودکان

دلیل اصلی راه رفتن روی پنجه ناشناخته است به همین خاطر راه رفتن روی پنجه عادتی نیز نامیده می شود. راه رفتن روی پنجه ها بین ۱۰ ماهگی تا ۱۸ ماهگی هنگامی که کودک راه رفتن را می آموزد کاملا عادی است. هنگامیکه از آنها بخواهید که به طور صحیح راه بروند، آنها پاشنه هایشان را قبل از پنجه هایشان روی زمین می گذارند. ولی زمانی که آنها تمرکز نمی کنند به راه رفتن روی پنجه هایشان بر می گردند.

گاهی این شیوه راه رفتن تنها عادت کودک است، اما پس از ۲ سالگی معمولا این حالت دیگر تنها از روی عادت نیست. در نتیجه تا زمانی که کودک مراحل طبیعی رشد و تکامل را طی می کند، راه رفتن روی نوک پا به خودی خود مشکلی نیست و جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

علت کم آبی در بدن کودک چیست

در صورتی که فرزند شما هم به این شکل راه می رود، باید ابتدا در یابید که آیا فقط از روی عادت است یا مشکل دیگری وجود دارد. چنانچه تنها از روی عادت این گونه راه می رود، احتیاجی به درمان نخواهد داشت. پزشک در این مواقع می تواند کودک را کنترل کرده و تا زمانی که این عادت باشد، او را تحت نظر داشته باشد.

ولی چنانچه این عادت پس از ۲ سالگی هم ادامه پیدا کند، پزشک به شیوه های دیگری می تواند کودک را تشویق به راه رفتن طبیعی کند.

راه رفتن کودک روی پنجه پا و انگشتان پا چه علتی دارد

هنگامی که کودک شروع می کند به برداشتن اولین قدم ها راه رفتن روی پنجه های پا متداول است. به طور معمول تا سن ۲ یا ۳ سالگی برطرف می شود. بسیاری از کودکان راه رفتن را روی نوک انگشتان شروع می کنند و بعد از ۶ تا ۱۲ ماه آن ها یاد می گیرند که با الگوی طبیعی پاشنه به پنجه راه بروند.

به طور معمول راه رفتن روی نوک انگشتان سخت نیست. ولی در صورتی که راه رفتن روی انگشتان بعد از سن دو سالگی باقی بماند یا مدام انجام شود، علامت مشکل سیستم عصبی مرکزی می باشد و باید ارزیابی شود.

راه رفتن نوپا روی انگشتان پا مشکل جدی نیست و خود به خود از بین می رود و مشکل خاصی را نیز برای کودک به وجود نمی آورد، جز این که ظاهری ناخوشایند و غیرعادی را از وی به نمایش می گذارد. در حقیقت راه رفتن روی پنجه بین کودکانی که تازه شروع به راه رفتن می کنند حالتی تقریبا شایع است. ولی در صورتی که این حالت راه رفتن ادامه پیدا کند و کودک بعد از گذشت مدتی باز هم به این صورت راه برود، باید بررسی های بیشتری انجام شود تا از سلامت کودک مطمئن شویم.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .