علائم سیر نشدن نوزاد از شیر مادر چیست 0 ۱۳۹۸-۰۵-۱۸

علائم سیر نشدن نوزاد از شیر مادر چیست؟

در این مقاله به بررسی علائم سیر نشدن نوزاد از شیر مادر می پردازیم ما را همراهی کنید.

در ماه های اول تولد نوزاد اصلی ترین تغذیه نوزاد شیر مادر است و از این جهت است که سیر شدن نوزاد با این تغذیه سالم اهمیت بالایی دارد برای اینکه علاوه بر رشد وزنی بر عوامل دیگر مؤثر در رشد او تاثیر می گذارد.

علائم سیر نشدن نوزاد با شیر مادر

نداشتن شیر به مقدار کافی ، نگرانی معمول است که بسیاری از مادران شیرده دارند یک مادر، مقدار دقیق شیر مصرفی کودکش  را با بطری می تواند اندازه گیری کند. ولی در صورتی که نوزاد با شیر مادر تغذیه می کند، سیستم اندازه گیری بر روی سینه ها وجود ندارد در نتیجه، چگونه خواهید دانست شیر برای کودک کافی است؟ خوب، در حالی که شما نمی توانید مقدار شیر پستان را اندازه گیری کنید، قطعا راه های دیگری وجود دارد که متوجه احتیاج کودک شوید و یا بهتر گوییم مطمئن شوید که نوزاد شما با شیر مادر به اندازه نیاز بدنی اش تغذیه می شود یا خیر؟ در ادامه این بخش از کودک نمناک به آنها اشاره خواهیم کرد.

نشانه های تغذیه مناسب و کافی نوزاد با شیر مادر

در اینجا علائم سیر نشدن نوزاد از شیر مادر نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد کودک به اندازه کافی شیر مادر را خورده است که عبارتند از:

  • افزایش وزن:

افزایش وزن نوزاد بهترین نشانه است که کودک نشان می دهد شیر مادر به عنوان تغذیه برای او کافی است. در چند روز اول زندگی، برای نوزاد شیر خوار طبیعی است که ۱۰ ٪ وزن بدن خود را از دست بدهد. ولی بعد از چند روز اول، افزایش مداوم وزن بهترین راه برای تایید این است که نوزادتان به اندازه کافی تغذیه می کند.

حتما بخوانید  بیماری های کبد در سالمندان

 علائم دیگری که باید مراقب باشید:

  • نوزاد تازه متولد شده هر روز ۲ تا ۳ ساعت یکبار یا ۸ تا ۱۲ بار در روز به خوبی تغذیه می کند.
  • حدود پنجمین روز از زندگی کودک باید ۶ تا ۸ پوشک از او تعویض شود.
  • هنگام مکیدن پستان ، شیر را در دهان کودک می بینید بعد از شیر دهی پستان ملایم تر از پیش می شود.
  • کودک بعد از پرستاری راضی به نظر می رسد و بین شیر خوردن می خوابد.

تغییراتی در رشد نوزاد به نشانه ناکافی بودن شیر مادر برای تغذیه او

آیا تخیله شکم نشانه قابل اعتمادی است ؟

کودک اولین تخلیه ای که انجام می دهد مامیزه نام دارد و ضخیم ، چسبنده و سیاه ، سبز تیره است . نوزاد تازه متولد شده تا دو روز حداقل چند بار تخلیه دارد پس از آن که مامیزه از بدن عبور کرد تخلیه به رنگ سبز و زرد تبدیل می شود.

در طول چند هفته اول، کودک باید دو یا چند حرکت روده در روز داشته باشد ، ولی بعد از چند هفته اول، الگوی تخلیه تغییر می کند. هر کودکی متفاوت است. بعد از حدود یک ماه، طبیعی است کودک با هر تغییر پوشک یک پوشک کثیف داشته باشد. ولی همچنین حرکت روده کودک هر چند روز یا حتی یک بار در هفته طبیعی است. شیر مادر تغذیه نهایی است و به راحتی هضم می شود. در نتیجه برای برخی از کودکان خیلی تخلیه ندارند ، به همین دلیل، کثیف کمتری بوجود می آید.

 تغییر نوزاد نشانه رشد ناگهانی است یا شیر نا کافی ؟

در صورتی که نوزادتان به خوبی تغذیه می کند، و ناگهان به نظر می رسد تمام وقت پرستار می خواهد و راضی نیست امکان دارد با تامین شیر مادر مشکلی نداشته باشد و جهش رشد باشد.

حتما بخوانید  درمان مشکلات تنفسی درکودکان

همه کودکان فرد منحصر به فردی هستند و در زمان های مختلف رشد می کنند. دوره ای که نوزادان امکان دارد جهش رشد داشته باشند در حدود ده روز، سه هفته، شش هفته، سه ماه و شش ماه است . در طی جهش رشد، کودک اغلب با شیر تغذیه می شود. این افزایش شیردهی معمولا تنها چند روز طول می کشد، و لازم است بدن را تحریک کند تا شیر مادر بیشتری برای برآورده کردن نیازهای غذایی رو به رشد خود ، تولید کند.

 خوابیدن نوزادان در طول شب :

در طی دو ماه اول، نوزاد شما باید هر ۲ تا سه ساعت، حتی در طول شب ، شیر بخورد. پس از دو ماه، بعضی از کودکان در طول شب کشش بیشتری خواهند داشت دوباره، هر کودکی متفاوت است، در حالی که بعضی از کودکان تا سه ماه در طول شب می خوابند، بعضی دیگر امکان دارد تا ماه ها طول بکشد. همین الگوی خواب نیز برای شیر خشک نوزادان نیز صادق می کند و این نشانه این نیست که نوزادتان به اندازه کافی شیر نمی خورند .

برای بررسی علائم سیر نشدن نوزاد از شیر مادر به طور منظم به دکتر مراجعه کنید، می توانید پزشک اطفال یا پزشک را در عرض چند روز که از بیمارستان مرخص شدید ملاقات کنید تا وزن کودک را چک کند ، و مطمئن شوید شیر مادر به خوبی آنها را تغذیه می کند بسیار مهم است در فواصل زمانی منظم پزشک را ملاقات کنید . در این دیدارها، دکتر کودکتان را معاینه می کند تا رشد مناسب او را چک کند.

حتما بخوانید  سرخچه درکودک

خواب آرام و با کیفیت نوزاد نشانه مناسب بودن شیر مادر

چه زمانی باید با پزشک نوزاد خود تماس بگیرید؟

نوزاد شما به خوبی تغذیه نمی کند.

کودک خیلی خواب آلود و اغلب برای شیر خوردن بیدار نمی شود.

ادرار آن ها صورتی، قرمز، خیلی تیره ، زرد پررنگ یا داشتن کم تر از شش پوشک مرطوب در روز بعد از پنج روز از زندگی

کودک با اینکه مکرر شیر می خورد اما گریه می کند.

اینها علائم سیر نشدن نوزاد از شیر مادر هستند که نشان می دهد نوزاد کامل سیر نشده . با پزشک و یا مشاور شیردهی صحبت کنید تا کودک مورد معاینه قرار گیرد و تکنیک شیردهی تان بررسی شود. هرچه زودتر مشکلی که ممکن است را بررسی کنید، حل آن آسان تر خواهد بود.

 

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .