علائمی که کودکتان در یادگیری مشکل دارد 0 ۱۳۹۸-۰۶-۱۲

علائمی که کودکتان در یادگیری مشکل دارد

کودکانی که در یادگیری ضعف دارند از تنبیه کردنشان اجتناب کنید و برای برطرف کردن مشکل یادگیری کودکان در سنین کم اقدام نمایید.

مشکل یادگیری کودکان را چگونه شناسایی کنیم؟

ضعف در یادگیری، به طور معمول در سنین خیلی کم و معمولا در مورد مسائلی است که کودک برای زندگی به آنها نیاز دارد، شناسایی سریع آنها خیلی مهم و اساسی است، توضیحات این بخش از راهنمای خوبی است برای آنکه والدین و پرستار کودک متوجه وجود یا عدم وجود مشکلات یادگیری در کودکان باشند.

علل اختلال یادگیری در کودکان چیست؟

علت ضعف در کودکان

این جمله که هر کودکی با یک سرعت شروع به یادگیری می کند باعث استرس می گردد و ما را مجبور به دیدن مشکلاتی می کنند، که حتی وجود خارجی ندارند. شروع مدرسه مشکلات عمده ای را به همراه دارد که به مرور زمان قابل حل است کودکان از طریق بازی آموزش می بینند و معلمین رابطه نزدیک تری با کودکان دارند، زمانی که کودکان رشد می کنند، مسائل مدرسه پیچیده تر می شود، کارهای گروهی، و روابط دوستانه وارد شکل جدیدی می شود، کودک نسبت به محدودیت ها و توانایی های خود آگاه تر می شود، این موضوع برای گروهی جالب و برای بعضی دیگر نیست.

چه زمانی ضعف و مشکل در یادگیری کودکان قابل شناسایی است؟

یک متخصص، ضعف در یادگیری را به طور مشخص در سال سوم تحصیل که حدود سن ۷ یا ۸ سالگی است را می تواند تشخیص دهد، ضعف در یادگیری بر روی پردازش اطلاعات اثر می گذارد بعنوان مثال: یک کودک در یادگیری، خواندن و نوشتن کند است و در ریاضیات مشکل دارد، ممکن است جزئیات را درک کند ولی در مدیریت بیان صحیح آن ضعف دارد، این موضوع نه تنها بر روی عملکرد کودک در مدرسه، بلکه در ارتباط با دیگران تاثیر گذار است.

 اولین نشانه های ضعف و مشکل در یادگیری برای کودکان زیر ۵ سال:

ما جزئیات این علائم را در زیر بیان می کنیم: اگر چه ما باید نگران باشیم نه نا امید. شما باید صبور باشید و کودک خود را زیر نظر بگیرید و پیشرفت او را ملاحظه گر باشید.

نشانه های یادگیری در کودکان

 • برای انجام دادن فعالیت های مدرسه و فعالیت های اجتماعی و خانوادگی حس یاس و ناامیدی می کنند.
 • داشتن مشکلات حرکتی مانند نوشتن، راه رفتن، بریدن، بستن دکمه، بستن زیپ.
 • مشکل تلفظ و یادگیری کلمه های جدید از مشکلات آنها می باشد، برای آنها خواندن، یادگیری اعداد، الفبا، ایام هفته، رنگ ها و اشکال هندسی سخت است. همچنین تمرکز و توجه کردن.
 • آنها در تلاش هستند تا این دستورالعمل های ساده را انجام دهند، اما ناتوانند.

 نشانه های ضعف یادگیری در کودکان بزرگ تر

 • تمایلی به مدرسه رفتن ندارند و زود خسته و کسل می شوند.
 • دچار کم خوابی و کم غذایی می شند.
 • تمایلی به صحبت کردن در خصوص تکالیف خود ندارند و زمان زیادی را صرف وظایف خود می کنند.
 • برای ابراز و بیان احساسات خود با خودشان می جنگند.
 • اگر چه برایشان سخت است تا دانسته های خود را به اشتراک بگذارند.
 • رفتار تهاجمی و ضعیفی در مدرسه دارند.
 • آنها همچنین از افسردگی رنج می برند، هنگامی که بدست آوردن، گفتن، نوشتن و یا انجام دادن کاری برایشان سخت است.
 • این احساسات اثر منفی برروی اعتماد به نفس آنها دارد.
 • زمانی که در یادگیری یک موضوع خاص دچار مشکل می شوند، احساس ناامیدی و ناراحتی می کنند.
 • کودکانی که ضعف در یادگیری دارند، دارای هوش نرمال یا فوق نرمال می باشند.
 • در برخی شرایط مشکلاتی مثل نارساخوانی و ناتوانی در شمارش و حساب اعداد در کودکان با این مشکل می توان دید. که تشخیص به موقع این موضوع بی شک کمک کننده است، این کودکان مشکل تمرکز دارند، ولی این به آن معنا نیست که دچار اختلال کمبود توجه هستند.

چگونه به کودک خود کمک کنیم؟

بیاموزیم و قبول کنیم که این ضعف، قسمتی از زندگی است و به یاد داشته باشیم که در مورد آن نگران نباشیم، با کمک صحیح کودک شما رشد می کند و یاد می گیرد شاد و سالم باشد. معلم کودک شما می تواند علائم این بیماری را تشخیص دهد و یک فضای آموزشی مناسب را ایجاد کند اما او متخصص نیست، یک تشخیص و مداخله مناسب می تواند اثر مثبتی روی زندگی علمی کودک شما داشته باشد. کودکان با ضعف در یادگیری هنوز توانایی یادگیری را دارند، شما فقط باید بر روی توانایی های آنها تمرکز کنید با این کار اعتماد به نفس آنها را می سازید.

برای والدین:

بزرگ کردن یک کودک با این اختلال پر استرس است در صورتی که به کمک یا حمایت روانی نیاز دارید به دنبال آن باشید، کودک شما از خوب بودن و مهربانی شما سود می برد پس لطفا، کودک خود را با کودکانی که دچار این اختلال نیستند مقایسه نکنید به خصوص با خواهر یا برادر.

 گفتن:

این کار را نکن و تنبیه کردن روی این کودکان بی تاثیر است و در واقع این روش مشکل را سخت تر می کند. هنگامی که کودکان به خاطر محدودیت هایی که دارند، اوقات تلخی یا گریه می کنند، در کنار آنها بمانید و به آنها بگویید چقدر دوستشان دارید و یاد آور شوید که چقدر باید تلاش کنند تا کاری را انجام دهند در حالی که از سختی آن آگاهید.

پرستار کودک

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

 • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .