شب ادراری 0 2019-06-07

شب ادراری چیست؟

همان‌طور که عنوان شد، پایان این مشکل در افراد مختلف متفاوت است. برخی از والدین خیلی زودتر از موعد مطلوب، از فرزند خود انتظار دارند که خداحافظی کند. خانواده‌ها و مراقبان کودک بنا به زمینه‌های فرهنگی و نگرش خاص خود، نظرات متفاوتی درباره‌ی زمان پایان عواملی که بر سن مناسب پایان شب ادراری کودکان تأثیر دارند، از قرار زیر هستند:

این مشکل در کودکان تفاوت دارد. بعضی از والدین خیلی زودتر از فرزند خود انتظار دارند که کنار بگذارند. خانواده و پرستار بچه به خاطر زمینه های فرهنگی و نگرش خودشان نظرات مختلفی درباره زمان پایان دارند.

عواملی که بر سن مناسب پایان شب ادراری تأثیر دارند:

– رشد و بلوغ کودک

– جنسیت کودک (پسران بیشتر از دختران)

– سلامت جسمی و احساس افراد

علت شب ادراری کودکان چیست؟

ممکن است نتیجه بیماری پنهان در کودک باشد. اما دیده شده کودکانی بدون هیچ گونه بیماری دچار شب ادراری هستند. در نتیجه در بخش کمی از کودکان علت اساسی و حقیقی خیس کردن رختخواب قابل شناسایی است.

انواع شب ادراری در کودکان

–  اولیه

–  ثانویه

شب ادراری در کودکان می تواند به دلایل زیر باشد:

– کودک نمی تواند در تمام طول شب ادرارش را نگه دارد.

– کودک در شب مقدار زیادی از ادرار را تولید می کند.

– کودک نمی تواند هنگامیکه مثانه اش پر است برای تخلیه بیدار شود.

– در طی روز کودک عادت به دستشویی رفتن ندارد.

علائم شب ادراری کودکان چیست؟

بسیاری از کودکانی که رختخواب‌شان را خیس می‌کنند، فقط در شب‌ها دچار این مشکل هستند و هیچ نشانه و مشکل دیگری به جز شب ادراری ندارند. سایر علائم و نشانه‌ها ممکن است نشان‌دهنده دلایل جسمانی یا مشکلات در سیستم عصبی و کلیه‌ها باشد. بعد از مشاهده‌ی این علائم باید با متخصص صحبت کرد، زیرا ظاهرا مشکل دیگر نوعی ساده نیست:

بیشتر کودکانی که رختخوابشان را خیس می کنند فقط شب ها دچار این مشکل هستند و نشانه ای بجز ندارند. دیگر علائم می تواند از دلایل جسمانی یا مشکلات سیستم عصبی و کلیه باشد. والدین و پرستار کودک بعد از مشاهده این علائم باید با متخصص صحت کند چون این دیگر نوعی ساده نیست:

– خیس کردن خود در طول روز

– یبوست

– فشار، چکید یا دیگر نشانه های غیر معمول ادرار

– نیاز به دفع فوری ادرار، افزایش بسامد آن و سوزش ادرار

– ادرار کف آلود یا صورتی رنگ، یا وجود لکه های خون در ادرار و لباس زیر کودک

– لکه بینی ادرار، ناتوانی در کنترل حرکات روده و بی اختیاری مدفوع

درمان‌ شب ادراری کودکان چگونه است؟

بیش از آنکه از نظر پزشکی و جسمی آزاردهنده باشد از نظر اجتماعی مشکل آفرین است. در کودک موجب شرم شده و استرس بوجود می آورد و برخی اوقات باعث درگیری و اختلاف میان والدین می شود. مهم ترین وظیفه والدین حمایت از کودک است. آنها باید این اطمینان را به او بدهند که همراهش هستند و از سرزنش و تنبیه کودک بپرهیزند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .