سرماخوردگی در سالمندان (بخش اول) 0 2019-08-24

سرماخوردگی در سالمندان (بخش اول)

در این مقاله به بررسی سرماخوردگی در سالمندان و نحوه مراقبت کردن از آنها می پردازیم.

همه ما می دانیم با بالا رفتن سن، شرایط فیزیولوژیک سالمندان حساس و شکننده تر می شود. شاید بتوان حتی از این مثال استفاده کرد که: سالمندان از نظر آسیب پذیر بودن بیشتر به نوزادان و کودکان شباهت پیدا می کنند. به همین خاطر آنها به مراقبت های دقیق و توجه ویژه منظم تری احتیاج دارند. خصوصا هنگامی که در شرایط نامعمول قرار می گیرند، بعنوان مثال شرایطی مثل آمدن فصل پاییز و کم شدن دما و تغییرات شرایط جوی که باعث سرماخوردگی در سالمندان می شود و حتی زندگی جوان ترها را دچار تغییر می کند، چه برسد به زندگی سالمندان.

به همین دلیل در این فصل لازم است سالمندان و خانواده های آنها از نکات مهم بهداشتی و مراقبتی آگاه باشند تا به جای ابتلا به بیماری و صدمه دیدن بتوانند از هوای مطبوع پاییز به اندازه کافی لذت ببرند و فصل خوشی را سپری کنند.

– همیشه لباس گرم همراه داشته باشید

یکی از تغییرات مهم در فصل پاییز، پایین آمدن دمای هوا و باد و بوران های ناگهانی و غیرقابل پیش بینی است. با کم شدن دمای هوا سیستم تنظیم کننده دمای بدن که از مغز و غده تیروئید فرمان می گیرد، به سرعت فعال می شود و دمای بدن فرد را مطابق شرایط محیطی تنظیم می کند، ولی در سالمندان به دلیل کهولت سن و ضعیف بودن سیستم دفاعی بدن این اتفاق نمی افتد و سیستم تنظیم کننده به کندی واکنش نشان می دهد.  از این رو سرماخوردگی در سالمندان زیاد است این افراد احساس سرمای بیشتری می کنند و سرما باعث تضعیف سیستم ایمنی شان می شود، بنابراین سالمند بیشتر در معرض سرماخوردگی آنفلوآنزا، پنومونی و… قرار می گیرد.

– حتما واکسن آنفلوآنزا بزنید آنفلوآنزا بیماری کشنده ای نیست.

البته قابل ذکر است (به جز در موارد نادر و بعضی از انواع آن) ولی این بیماری در سالمندان با شدت بیشتری بروز می کند و در صورتی که اقدامات درمانی به سرعت انجام نگیرد، امکان دارد کشنده هم باشد، ولی راهکار بسیار خوبی برای جلوگیری از آنفلوآنزا وجود دارد از جمله تزریق واکسن آنفلوآنزاست. توجه به این مورد ضروری است: هر سال واکسن آنفلوآنزا تزریق کنید. زمان تزریق باید تقریبا از ۱۵ شهریور تا ۱۵ مهر باشد تا بتواند ایمنی را تا آمدن فصل سرما در بدن ایجاد کند.

– غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی بخورید.

مواد خوراکی نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی سالمندان دارند. البته توجه به غذای کافی و مفید سالمند در همه فصول به خصوص در فصول سرد سال که سیستم ایمنی باید قوی تر عمل کند، الزامی است.

توجه کنید: در این فصل بهتر است بیشتر از مرکبات استفاده کنید. این میوه ها حساسیت کمتری ایجاد می کنند و پتاسیم بیشتری هم دارند که در کاهش فشار خون نقش مهمی دارد.

– مراقب افسردگی در افراد سالمند با علائم متفاوت باشید.

به طور کلی، میزان افسردگی در سالمندان زیادتر از جمعیت عادی نیست، اما توجه به این موضوع که آثار ناشی از آن در سالمندان شدیدتر است، ولی شدت افسردگی با تغییر فصل و کم شدن ساعات روز و افزایش ساعات تاریکی هوا ارتباط دارد، به طوری که افسردگی در کشورهای اسکاندیناوی که به قطب شما نزدیک تر هستند و تغییرات روشنایی و تاریکی زیادی در فصول سرد سال دارند، بیشتر دیده می شود.

– بیماری های زمینه ای را کنترل کنید.

سیستم بدن متعادل عمل می کند و در صورتی که شخص سالمند دچار کوچک ترین بیماری شود، تمام سیستم ایمنی بدن را فعال می کند و عملکرد آن را تغییر می دهد. به عبارتی دیگر، سیستم ایمنی بدن از تعادل خارج می شود، بنابراین افرادی که مبتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، دیابت و … هستند، سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و با ورود ویروس یا باکتری واکنش شدیدی نشان می دهند. بدون شک اگر فردی با این بیماری به دوره کهولت سن برسد نیز آسیب پذیرتر خواهد بود.

لازم به ذکر است واکنش هایی که سالمندان در مواجهه با بیماری از خود نشان می دهند، بسیار متفاوت تر است، بعنوان مثال امکان دارد سالمندی که به بیماری قلبی مبتلاست، با یک سرماخوردگی ساده دچار اختلال حواس شود یا سالمندی که دچار دیابت کنترل شده است، در اثر ابتلا به آنفلوآنزا، دچار دیابت از کنترل خارج شده یا عوارض کلیوی ناشی از دیابت شود. مثلا کراتینین خونش بالا برود. گاهی هم ممکن است سالمند مبتلا به بیماری قلبی در اثر ابتلا به آنفلوآنزا دچار سکته قلبی شود.

این موارد باید جدی گرفته شوند و در واقع، نباید اجازه داد افراد در معرض خطر دچار بیماری هایی مانند آنفلوآنزا، پنومونی و … شوند. به همین دلیل است که آنفلوآنزا در سالمندان و کودکان می تواند تا ۲۰ درصد بیشتر باعث مرگ و میر شود.

– حواستان به مواد حساسیت زا باشد.

با آغاز فصل پاییز اتفاق دیگری در مناطق خشک با آب و هوای آلوده در شهرهای بزرگی مانند تهران و …. می افتد. زمانی که هوا آلوده است و بارندگی هم وجود ندارد، هوا راکد می‌ شود و احتمال اینکه در آن ریزگردهای آلوده و مواد حساسیت زا وجود داشته باشد، زیاد است. وجود این مواد در هوا باعث می ‌شود ریه سالمندان به خصوص آنهایی که دچار بیماری آسم یا بیماری های مزمن ریوی هستند، در معرض خطر قرار بگیرند و بیماریشان تشدید و حتی باعث بستری شدنشان در بیمارستان شود.

– مراقب خشکی پوست باشید.

خشکی پوست در همه افراد در این فصل دیده می شود. برای جلوگیری از آن بهتر است به این نکات توجه کنید.

به این نکته توجه شود که حتی الامکان سعی کنید از صابون های خنثی یا روغنی بیشتر استفاده کنید. بهتر است آب شست ‌و شو زیاد داغ نباشد. کرم های مرطوب ‌کننده بیشتر مفید هستند. استفاده از آنها به تجویز پزشک نیاز ندارد و می توان از کرم ها به اندازه کافی استفاده کرد.

– در هوای آلوده از خانه خارج نشوید.

– ورزش در هر فصلی از سال برای سالمندانی که مشکل جدی ندارند، توصیه می شود.

دقت شود در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است از خانه خارج نشوید و در محیط های در بسته ورزش کنید. گرمکن مناسب بپوشید. اگر دچار آسم یا بیماری قلبی هستید از دویدن در هوای سرد، آلوده و بارانی جدا خودداری کنید. بعد از ورزش روزانه بهتر است حمام بروید . قبل از حمام، فضای آن را گرم کنید.

– مراقب سرما خوردگی باشید.

سرما خوردگی یک بیماری جدی نیست و فقط چند روزی موجب کسلی و ناراحتی در شخص می شود. این بیماری هیچ درمانی ندارد و درمان صرفا تسکینی هستند، ولی کاملا قابل پیشگیری است.

برای جلوگیری از سرما خوردگی دفعات شست ‌و شوی دست ها را در فصول سرد سال بیشتر کنید. این کار بهترین روش برای شکستن زنجیره انتقال ویروس است. از حضور در اماکن عمومی پر ازدحام خودداری کنید. هر از گاهی لباس گرم بپوشید و در و پنجره های خانه را باز کنید. با فرد دچار سرما خوردگی دست ندهید و روبوسی نکنید.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .