سردرد در کودک 0 ۱۳۹۸-۰۴-۱۵

سردرد در کودک

در این مقاله سعی می کنیم به دلایل سردرد و انواع سردرد در کودک بپردازیم . خواندن این مقاله را به همه مادر ان و پدران ، پرستار کودک و افرادی که در حوزه کودک فعالیت دارند توصیه می شود.

سردرد از مشکلات شایع در طب کودک  می باشد اثراتی که سردرد می تواند بر توان یادگیری کودک ، خاطرات ، شخصیت ، فعالیت های اجتماعی وتحصیلی او بگذارد به علت و شدت و دفعات حمله سردرد بستگی دارد در بیشتر موارد علت مراجعه والدین به پزشک بیش از آنکه به منظور کم کردن سردرد باشد برای کسب اطمینان از این مسئله است که  آیاعامل خطرناکی کودک را تهدید نمی نماید ؟

نکته قابل توجه در کودک عدم توانائی کودک در بیان مسئله و علائم است و پاسخ آنها نسبت به سردرد الگوی قابل پیش بینی نداشته و ممکن است حالت هایی مثل بیقراری ، کج خلقی و استفراغ داشته باشد . کودک یک اطاق تاریک را ترجیح دهد و یا مکررا سر و چشم خود را مالش بدهد .

انواع سردرد در کودک

مهمترین علت سردرد در کودک عبارتند از:

 • سردردهای حاد موضعی یا منتشر
 • حاد راجعه
 • مزمن پیشرونده
 • مزمن غیر پیشرونده
 • مختلط (ترکیبی از هر دو نوع سردرد)

سردرد نوع حاد در کودک

بارها دیده شده  سردرد هایی که برای بار اول در کودک رخ می دهد ، این نوع سردرد می تواند موضعی یا منتشر باشد در اینگونه موارد باید یک فوریت پزشکی تلقی بشوند و اقدامات تشخیصی توسط پزشک در اسرع وقت انجام گیرد . تشخیص ها و دلایل این نوع سر درد در این موارد متعدد می باشد و عبارتند از :

 • عفونت های سیستم اعصاب مرکزی مننژیت،
 • آنسفالیت ،
 • خونریزی های ساب اراکنوئید ،
 • ضربه های مغزی ،
 • بیماریهای سیستمیک و فشار خون را می توان از دلایل این نوع سر دردها برشمارد .
حتما بخوانید  بیماری سندرم گیلن باره در سالمندان چیست

سردرد نوع حاد راجعه در کودک

این نوع سردردها، سردرد های دفعه ای هستند که در فواصل بین حملات هیچ نوع علامتی در کودک مشاهده نمی شود. اگر این نوع سردرد ها با حالت تهوع و استفراغ همراه باشند معمولا ماهیت میگرنی دارند .

سردرد های مزمن پیشرونده در کودک

این دسته از سردردها،  سردرد هائی هستند که شدت و فرکانس حملات هر لحظه بدتر می شود. این سر درد که بیشتر در موقع برخاستن از خواب و اوایل صبح بوجود می آید، امکان دارد سردرد اولین علامت افزایش فشار داخل جمجمه باشد و اغلب ناحیه فرونتال یا اکسی پیتال شدت بیشتری دارد ممکن است این سردرد مزمن پیشرونده علائم دیگر افزایشی همچون تهوع ، استفراغ ، خواب آلودگی ، تغییرات شخصیتی ، آتاکسی ، تاری دید نیز داشته باشند در این موارد باید تومور ها و هیدروسفالی را حتماً در نظر گرفت .

سردرد های مزمن غیر پیشرونده در کودک

این نوع از سردرد ناشی از انقباض عضلانی است و معمولاً در طول روز برای کودک اتفتق می افتد و چندین بار تکرار می شود و معمولاً دلیل این نوع سردرد  استرس های روحی و تنش های زندگی کودک کی باشد .

سردرد های مختلط یا میکس  در کودک

این نوع سردرد مخلوطی از سردرد های مزمن غیر پیشرونده هستند که سردرد های حاد راجعه مثل میگرن نیز به آن اضافه می شود .

سردرد های حاد راجعه در کودک

سندرم میگرن نمونه کلاسیک سردرد های حاد راجعه  هستند و ویژگی های حمله ای دوره ای و ناگهانی بودن را دارند و در فواصل بین حملات کودک بدون علامت است . تهوع ، استفراغ  ، فتوفوبی ،  و تمایل به خواب در ضمن حملات نیز دیده می شود . در نیمی از بزرگسالانی که دچار میگرن می شوند شروع حملات قبل از ۲۰ سالگی شروع می شود و در اغلب موارد حملات راجعه سردرد در کودکان  کمتر از ۱۰ سال ناشی از میگرن است ، این عارضه فامیلیال است ولی توارث مشخصی برای آن شناخته نشده است ، سابقه فامیلی در ۷۰-۹۰ درصد  کودکان مثبت است ، سر درد در کودکان با سردرد بالغین متفاوت است . از ویژگی های این سردرد ها اغلب بدون او را ، دو طرفه و کوتاه مدت هستند  و ممکن است با برخی پدیده ها شعله ور شود .

حتما بخوانید  یائسگی در مردان سالمند

از عوامل تحریک کننده این نوع سر دردها می توان به مواد غذایی مانند گوشتهای پیش آماده و شکلات اشاره کرد  و عواملی از قبیل استرس ، اضطراب ، مسافرت ، عادت ماهیانه ، رژیم غذایی و هیجان در تشدید این بیماری موثر هستند.

چه زمانی باید نگران بالا آوردن شیر در کودکان بود؟

پیشگیری از آلرژی کودک

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

 • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .