سرخچه درکودک 0 ۱۳۹۸-۰۵-۱۲

سرخچه درکودک

یکی از بیماریهای تنفسی نسبتا خفیف، اما مسری بیماری سرخچه درکودک است، این بیماری سرخک آلمانی یا سرخک سه روزه هم نام دارد زیرا تب بیماری بعد از ۳ روز قطع می ‌شود. به پیدایش دانه‌ هایی در پوست صورت و بدن که شبیه به سرخک است می ‌باشد سرخچه گفته می شودد و ممکن است کمی هم تب به همراه  داشته باشد.

در صورتی که برخی مواقع می شود یک کودک بدون بروز هیچ علامتی هم به سرخجه مبتلا شده باشد. نوزادان به علت ایمنی مادری معمولا تا شش ماهگی به این بیماری مبتلا نمی ‌شوند. بعد از شش ماهگی در هر سنی آمادگی ابتلا به این بیماری را دارند، اما اغلب کودکان در سنین ۵ تا ۱۴ سالگی به بیماری سرخچه مبتلا می ‌گردند.

سرخچه چیست ؟

نشانه های بیماری سرخچه در کودکان درمقایسه با بیماری سرخک خفیف است. عامل بیماری سرخچه یک ویروس سرخچه است. بیشتردر کودکان دبستانی و پیش دبستانی بسیار شایع بوده و اغلب در اواخر زمستان و اوایل بهار دیده می شد. بیماری سرخچه برای کودک یا نوجوان خطرناک نیست، ولی برای خانم های باردار ، خصوصا در سه ماه اول بارداری، می تواند بسیار خطرناک و آسیب زننده برای جنین باشد.

واکسن سرخجه اولین بار برای پیشگیری از ابتلا به سرخجه در دوران حاملگی برای زنانی که در سنین باروری قرار داشتند ساخته شد. ابتلا به سرخجه در یک خانم حامله، خصوصا در سه ماهه اول بارداری، تا ۸۵% منجر به بروز سندرم سرخجه مادرزادی می شود.

نشانه های سرخچه در کودک چیست ؟

همچنین می تواند موجب سقط جنین، تولد زودرس و نقایص شدید مادرزادی در جنین مانند کری، کوری و نقایص دیگر در قلب و مغز شود. زنان حامله ای که در بچگی واکسن سرخجه را دریافت کرده اند، نسبت به این بیماری ایمن هستند ولی کسانیکه به این بیماری در دوران کودکی مبتلا نشده اند ممکن است نسبت به آن ایمن نشده باشند.

بثورات خارش دار خصوصا سرخجه اولین علامت است که در صورت، گردن و بعد در تمام بدن پدیدارمی شود. دانه های سرخجه امکان دارد به شکل نقاطی به رنگ صورتی یا قرمز کم رنگ به نظر آیند که بعدا می توانند با هم ترکیب شده و شبیه به یک لکه بزرگتر شوند. بطور معمول دو تا سه روز نیز این علائم به طول می انجامند. امکان دارد دیگر علائم بصورت تب خفیف که می تواند ۲۴ ساعت طول بکشد باشد.

گرفتگی یا آبریزش از بینی، قرمزی و التهاب چشم ها و تورم و بزرگ شدن غدد لنفاوی در قاعده جمجمه، پشت گوش ها و پشت گردن باشند. بیشتر کودکان مبتلا به سرخجه به طور کامل و بدون عارضه از بیماری بهبود می یابند. امکان دارد دیگر بالغینی که سرخجه می گیرند دچارعوارضی مانند التهاب مفاصل و التهاب مغز شوند.

نحوه سرایت بیماری سرخچه چیست ؟

سرخجه از طریق تماس با ترشحات بینی و گلوی افراد آلوده منتقل می ‌شود. این بیماری به طور مستقیم از طریق قطره‌ های آب دهان سرفه،عطسه کردن ضمن تماس مستقیم بیماران منتقل می ‌شود. شخص بیمار یک هفته قبل از پیدایش دانه های سرخجه و یک هفته بعد از پیدایش آنها می تواند بیماری را به دیگران انتقال دهد. بیشترین واگیری بیماری زمانی است که دانه ها بیرون ریخته باشند.

در صورتی که کودک مشکوک به بیماری سرخجه بود از آنجا که بیماری سرخجه مسری است و باید کودک را به پزشک ببرید. به علاوه سرخجه امکان دارد با سرخک و مخملک اشتباه گرفته شود، معاینه پزشک برای افتراق این بیماری ها از یکدیگر نیاز است. در صورت نیاز و صلاح دید پزشک آزمایش خون جهت تایید بیماری انجام می شود. اگر تب فرزندتان از ۳۹.۵ درجه سانتیگراد بالاتر رفت یا علائمی غیر از تب و دانه های پوستی داشت به پزشک او اطلاع دهید.

درمان سرخچه

در صورت ابتلا کودک به سرخچه به دلیل حاد نبودن این بیماری لازم نیست اقدامی از جانب شما صورت گیرد. به این دلیل که عامل بیماری ویروس می باشد نه باکتری، آنتی بیوتیک نیز موثر نخواهد بود.

 نکته مهم دارویی در خصوص مصرف دارو در زمان ابتلا به سرخچه :

امکان دارد برای پائین آوردن تب در کودک لازم باشد که از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. ولی هیچ وقت از آسپیرین استفاده نکنید، چون امکان دارد سبب بروز سندرم Reye شود که بیماری نادراما بسیار خطرناک و کشنده است.

پیشگیری از سرخجه در کودک

با انجام واکسیناسیون MMR که طبق برنامه واکسیناسیون کشوری، معمولا دوز اول آن در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی تزریق شده و یادآور آن در سنین ۴ تا ۶ سالگی انجام می شود.

کلام آخر:

در صورت وجود هر گونه ابهامی در مورد واکسیناسیون کامل کودکتان حتما برنامه واکسیناسیون را با کارشناس مرکز بهداشتی و درمانی محل سکونت یا پزشک کودک بررسی کنید.

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .