افزایش مسئولیت پذیری کودکان 0 2019-07-11

چگونه مسئولیت پذیری در کودکان را افزایش دهیم؟

افزایش مسئولیت پذیری کودکان امروزه مسئله زمان مناسب برای آموزش کوچولوهاي مسئوليت پذير به روحیه و توانایی کودک بستگی دارد. در قدم اول باید او را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم به او مسئولیت دهیم چون در صورتی که کودک آمادگی قبول مسئولیت را نداشته باشد دچار مشکل می شود و اعتماد به نفسش کمتر می شود بطوری که احساس شکست می کند که نمی تواند آن کار را مثل دیگران انجام دهد.

 زمان مناسب واگذاري مسئوليت به کودک

در برخی خانواده ها به کودک مسئولیت هایی واگذار می شود که واقعا مناسب سن و سالش نیست. این والدین فکر می کنند با سپردن مسئولیت های دشوار، کودک زودتر به رشد جسمی و عقلی می رسد.

به طور معمول کودکی که در خانواده های پرجمعیت رشد می کند و خواهر و برادر بزرگ تر از خود دارد، بیشتر دچار این سختی می شود و دیگر اعضای خانواده مدام به او دستور می دهند. امکان دارد کودک در بلند مدت از این دستورها خسته و حرف شنوی او پایین بیاید.

در این مواقع والدین نباید اجازه دهند بچه های بزرگ تربه کوچک تر دستور دهند یا او را تحت فشار بگذارند. بچه هایی که مدام در حال اجرای دستورات اشخاص دیگر خانواده هستند، در بلند مدت امکان دارند لبجاز شده و اعتماد به نفس آنها کمتر شود.

آزادي در پذيرش مسئوليت

در خصوص این که در قبول مسئولیت بهتر است آزاد باشد یا محدود، گفته می شود مسئولیت را نباید به کودک تحمیل کنیم و برعکس باید سعی کنیم حس مسئولیت پذيري را در کودکان مان به وجود بياوريم. به اين معنا که بهتر است کودک در پذيرش مسئوليت خود آزاد باشد، اما باز هم بايد به توانمندي کودک توجه کرد.

بعضي والدين حتي نسبت به لباس پوشيدن کودکان شان نيز حساسيت به خرج مي دهند و فکر مي کنند اگر لباس هاي بزرگ تر از سن واقعي کودک به او بپوشانند، کودک زودتر احساس بزرگي خواهد کرد. اين کار کاملا اشتباه است. بايد اجازه دهيم کودک مطابق با سنش رشد کند و دوران کودکي اش را به خوبي بگذراند. اگر اين اتفاق نيفتد و سعي کنيم او را بزرگ تر از سنش جلوه دهيم به مرور زمان از نقشي که به اجبار به او واگذار شده است، خسته مي شود و از دوران کودکي اش هم آن طور که بايد لذت نمي برد.

 تفاوت مسئوليت پذيري دختر و پسر

درباره تفاوت هاي مسئوليت دادن به کودکان در دخترها و پسرها، بهتر است بدانيد معمولا چون دخترها حرف شنوي بيشتري دارند، از نظر کلامي قوي ترند و زودتر و راحت تر با مسئوليت هايي که به آن ها واگذار مي شود، کنار مي آيند ولي پسرها چون شيطنت بيشتري دارند، ممکن است خيلي حرف شنوي نداشته باشند، اما بايد با توجه به سن کودک به او مسئوليت بدهيم و مي توانيم از مسئوليت هاي کوچک تر شروع کنيم، مانند جمع کردن مدادرنگي ها يا بردن نمکدان يا قاشق و چنگال براي پهن کردن سفره.

 همدلي راهي به مسئوليت پذيري کودک

والدين بايد براي ايجاد يک حس خوب و مشارکت بيشتر در خانه، به کودک کمک کنند تا مسئوليت پذيري او تقويت شود، بعنوان مثال به او بگويند من اسباب بازي هايت را جمع مي کنم، تو مدادرنگي هايت را جمع کن. در واقع اين حس مشارکت، همدلي و دوستي بيشتري ايجاد مي کند و کودک هم با رغبت بيشتري مسئوليتش را انجام خواهد داد.

 نه اين طرف بام نه آن طرف بام

همچنين بايد به کودک بياموزيم مسئوليت کاري را که انجام مي دهد، به عهده بگيرد چون اين کار باعث افزايش توانمندي و قدرت او مي گردد، براي مثال اگر به او پول مي دهيم که به خريد برود، بايد اجازه انتخاب را هم به او بدهيم، اما گاهي متاسفانه والدين يا از اين طرف بام مي افتند يا از آن طرف بام. همچنين يا آن قدر به کودک مسئوليت مي دهند که او را خسته مي کنند يا اصلا اين کار را نمي کنند که کودک ديگر نمي تواند توانمندي هايش را بشناسد.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .