درمان درد گردن در کودک 0 ۱۳۹۸-۰۴-۲۹

درمان درد گردن در کودک

ممکن است برای شما جالب باشد بدانید کودکان هم دچار دردهای گردنی می شوند در حالی که زخم های کوچک و کبودی، در دوران کودکی شایع تر است. موارد زیادی وجود دارد که موجب درد گردن در کودک می گردد و با تشخیص علت می شود بهترین تصمیم گیری را برای درمان آن در نظر گرفت.

گردن درد در کودکان چیست؟

انواع گردن درد عموما گذرا می باشد و در عرض یک یا ۲ روز و بدون درمان، بهتر می شود. در برخی موارد که این دردها تبدیل به درد مزمن و شدیدی شده و می تواند بر کیفیت زندگی، فعالیت های اجتماعی و انجام تکالیف مهد و مدرسه کودک تأثیر بگذارد. ممکن است کشیدگی عضلات گردن بر اثر کارهای سخت یا طولانی مدت باشد، مانند کار کردن طولانی با کامپیوتر و یا گوشی موبایل.

نحوه درمان گردن درد در کودکان

درمان درد گردن در کودکان بستگی به علت اصلی آن دارد. در کوتاه مدت، امکان دارد درمان های خانگی به کودک کمک کنند تا احساس راحتی کنند.

درمان های خانگی گردن درد در کودکان

اگر کودک دردهای خفیف در ناحیه گردن داشته باشد درمان با بعضی از داروهای خانگی ساده قابل انجام است. والدین و پرستار کودک می توانند در یکی دو روز اول، به کمک یخ  به کاهش تورم و التهاب کمک کنند. یک بسته یخ یا کیسه ای از یخ را درون حوله ای بپیچند و به مدت ۲۰ دقیقه روی گردن کودک بگذارند. اگر بعد از چند روز درد این قسمت از بدن کودک، همچنان ادامه داشته باشد، می توانند به کمک گرما به درمان درد کمک کنند. به این منظور، با استفاده از کمپرس آب گرم و یا یک تشک الکتریکی گرم ۱۰ دقیقه روی گردن کودک را کمپرس کنند.

حتما بخوانید  علت منع استفاده از بطری و پستانک برای نوزدان

کودکان می توانند از حمام آب گرم برای آرامش عضلات و  کاهش درد استفاده کنند. امکان دارد کودک از طریق کشش عضلات گردن خود در طول روز یا یک ماساژ ملایم، درد کمتری داشته باشد و حس بهتری داشته باشد. در صورتی که درد گردن کودک به کمک این روش های درمانی بهتر نشد ، استفاده از برخی داروهای بدون نسخه که دارای ترکیباتی بدون خطر برای کودکان هستند استفاده کنید.

 پیشگیری از گردن درد با تغییر سبک زندگی کودک

برای کودکانی که به مدت زیاد از گوشی های هوشمند یا سایر صفحات نمایشی استفاده می کنند انجام اقدامات زیر می تواند مفید باشد.

  • در صورتی که کودک در زمانی که از صفحات نمایشی استفاده می کند بهتر است تا پشت و گردن صاف و راست باشد.
  • در هنگامیکه از صفحات نمایشی زیاد استفاده می کند برای کم کردن فشار برروی گردن بهتر است کودک دراز بکشد.
  • به خاطر پیشگیری از درد، کشش عضلات هم می تواند کمک کننده باشد. کشش عضلات می تواند هر روز و به مدت سه دقیقه انجام شود.
  • به کودک یاد بدهید که در موقع استفاده از صفحات نمایشی برای اینکه فشار روی گردن کم شود به چشمان خود استراحتی بدهد، به طور منظم سرش را از روی گوشی یا صفحه کامپیوتر بلند کرده و اطراف را نگاه کند.

 دلایل شایع عارضه گردن درد در کودکان

دلایل شایع گردن درد در کودکان عبارتند از:

  • درد گردن در کودکان با فعالیت های بدنی

فعالیت های فیزیکی مثل بازی ها یا ورزش های خشن، علت رایج آسیب های جزئی در بچه هاست. سقوط، ضربه زدن با سر و یا حرکات عجیب و غریب در طول انجام فعالیت های بدنی، امکان دارد موجب پیچ خوردگی خفیفی در گردن شود. پزشک باید هر گونه دردی که بعد از یک آسیب  اتفاق می افتد را تشخیص دهد.

  • وضعیت نادرست گردن و پایین انداختن سر

قرار دادن گردن در وضعیتی نادرست، به درد این ناحیه منجر می شود، به ویژه در کودکانی که به مدت طولانی پشت کامپیوتر می نشینند، و یا از تلفن هوشمند استفاده می کنند و یا تلویزیون می بینند. کار کردن طولانی مدت با گوشی هوشمند، مطالعه یا خواندن کتاب ممکن است به این درد منجر شود.

حتما بخوانید  ویژگی‌های یک پرستار نوزاد چیست؟

هر نوع حرکتی که سر را به جلو و پایین خم کند، باعث فشار بر روی گردن می شود. همان گونه که در تحقیقات بعمل آمده، داشتن درد اسکلتی- عضلانی درکودک، می تواند مشابه مشکلاتی همانند بزرگسالان باشد. در صورتی که درمان انجام نشود، ممکن است این درد مزمن تا دوران بلوغ، همراه کودک باقی بماند.

  • خوابیدن به شکل نادرست

امکان دارد کودک در موقعیتی بخوابد که به علت فشار عضلانی باعث ایجاد درد در ناحیه گردن، شانه یا پشت شود. درد، اغلب موقت و زودگذر است اما می تواند مشکلات عمده ای را با توجه به انجام فعالیت های روزمره ایجاد کند. کودک ممکن است برای چرخاندن سر از یک سمت به سمت دیگر دچار مشکل شود و حتی ممکن است قادر به انجام کارهای ساده ای مانند گذاشتن کوله پشتی روی پشت یا نگاه کردن به کتاب برای خواندن مطلب، نباشد.

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .