دانستنی هایی درباره معلولیت و مراقبت از معلول 0 ۱۳۹۸-۰۴-۱۳

دانستنی هایی درباره معلولیت و مراقبت از معلول

معلولیت و مراقبت از معلول عبارت است از محدودیت دائمی در زمینه های گوناگون جسمی، حسی یا ذهنی و روانی که فرد مبتلا به آن را در زندگی روزانه در مقایسه با دیگر اشخاص جامعه دچار مشکل یا محدودیت می کند.

معلولیت و مراقبت از معلول

وقتی که از معلولیت و مراقبت از معلول حرفی گفته می شود ذهن اشخاص به بیماری مادام العمر و از کارافتادگی معطوف می شود و به این موضوع با دید منفی نگاه می شود. طی بررسی های بعمل آمده نشان داده شده که بیش از ۸۰ درصد افرادی که معلول هستند، از بدو تولد به این ناتوانی مبتلا نبوده اند و پس از طی دوره ای به این ناتوانی مبتلا شده اند، مثلا درحادثه ای مانند تصادف یا ابتلا به یک بیماری خاص .البته مشخص است که زندگی یک فرد در اثر معلولیت کاملا دچار تغییر می شود، اما می توان با پشتیبانی صحیح از افراد معلول و تامین نیازهای مادی و غیر مادی آنها، باری از مشکلات آنها را برداریم و آنها را به زندگی معمولی بازگردانیم .

تطبیق پیدا کردن با شرایط معلولیت از لحاظ عاطفی

به طور طبیعی در ابتدا فردی که دچار معلولیت می شود، احساس افسردگی و اضطراب می کند و معمولا از آینده خود احساس نا امیدی می کند .اگرچه معلولیت توانایی های جسمی فردی را محدود می کند ، اما تأثیر روانی که روی فرد می گذارد، بسیار بیشتر است و اگر درمان نشود، به روحیه فرد لطمه بزرگی وارد می کند و او را به گوشه گیری می کشاند .

حتما بخوانید  ضعف عضلانی در سالمندان

اطرافیان فرد معلول باید بسیار هوشمندانه عمل کنند و متناسب با مشکلات روانی به وجود آمده، راه حل مناسبی را برای آن بیاندیشند و حتی المقدور با روانشناس ماهر در این خصوص مشورت کرده و سعی کنند در درجه اول بهداشت روانی فرد را حفظ کنند تا معلولیت تبدیل  به چالشی بزرگ در زندگی او نشود .

بیشتر افرادی که به تازگی مبتلا به معلولیت شده اند، تمایل ندارند که در اجتماع حضور پیدا کنند و از مواجهه با دیگر افراد خجالت می کشند .برای مراقبت از فرد دارای معلولیت، به خانواده بیمار توصیه می شود که محیط عاطفی خانواده را حفظ کنند و  تجهیزات لازم را در اختیار فرد معلول قرار دهند و در صورت نیاز برای رفع نیازهای روزانه فرد معلول مانند نظافت شخصی و دستشویی و حمام رفتن، برای او پرستار یا مراقب بگیرند.

حمایت های عملی برای کمک به فرد معلول برای تطبیق پیدا کردن با شرایط جدید

فعالیت های عملی برای حمایت از افراد معلول باید با پشتکار و صبر صورت گیرد. در ابتدا باید بفهمید که فرد معلول چه فعالیت هایی را می تواند به صورت مستقل و بدون کمک دیگران انجام دهد .بعد برحسب اولویت نیازهای فرد، وسایل و تجهیزات پزشکی کمک کننده برای او تهیه کنید، مثلا اگر قادر به راه رفتن به تنهایی نیست ، از وسایلی مانند عصا، واکر یا ویلچر استفاده کند .

حمایت های مالی از افراد معلول

برای معلولیت و مراقبت از معلول به این نکته توجه داشته باشید که متأسفانه هنگامی که فرد دچار معلولیت می گردد، نه تنها به خدمات بهداشتی و توانبخشی که غالباً هزینه بر و گران هستند، نیاز پیدا می کند، بلکه به سبب معلولیت و کاهش توانایی های قبلی اش نیز به نوعی با کاهش درآمد نیز روبرو می شود .در نتیجه بیشتر افراد معلول دچار مشکلات مالی می شوند و اگر تحت حمایت مالی موسسأت بیمه و خیریه قرار نگیرند، مشکلات مالی نیز بر مشکلات روحی و جسمی آنها اضافه می شود و تحمل شرایط را بیش از بیش برایشان دشوار می سازد .

حتما بخوانید  زود گریه کردن در افراد چه دلایلی دارد؟

یاداوری نکات زیر لازم می باشد :

– بیشتر اشخاص معلول به مشکلاتی از جمله بیماری قلبی عروقی، فشار خون بالا، سندروم داون، مشکلات یادگیری، مشکلات روحی روانی، بیماری ام اس و …  مبتلا هستند. بنابراین باید سعی شود تا مشکلات زمینه ای آنها تشخیص داده شده و نسبت به درمان آنها اقدام شود.

– برای معلولین تفریح و ورزش منجر به سلامت جسمی و روانی می شود.

– شخص معلول باید در مدت زمان مشخصی به پزشک مراجعه کند تا در صورت نیاز اقدامات لازم برای او انجام شود.

– رابطه اجتماعی با فرد معلول باید همراه با احترام باشد و از ترحم به آنها دوری شود.

– برای نگهداری از فرد معلول او را بیشتر وارد جامعه کنید او را به خرید ببرید، پارک رفتن را با او تجربه کنید و سعی کنید او را به زندگی اجتماعی اش برگردانید.

– محل سرویس بهداشتی برای فرد معلول حرکتی باید کاملا ایمن و مناسب باشد تا به ناحیه لگن و پاهای او فشار و آسیب وارد نشود.

– شخص معلول و خانواده او باید آگاهی ها و اطلاعات خود را در زمینه معلولیت بالا ببرند و راه های مناسبی را برای بهتر زندگی کردن پیدا کنند.

– کار کردن برای معلول می تواند علاوه بر تامین قسمتی از نیازهای مالی آنها حس اعتماد به نفس را در آنها تقویت کند تا کمتر به معلولیت خود فکر کنند. همچنین حس مفید بودن برای خود و خانواده شان را در هم در آنها بوجود می آورد.

و در انتها اگرچه معلولیت، چالش های جدیدی را برای فرد و خانواده او بوجود می آورد، ولی به این معنی نیست که زندگی فرد معلول باید از شادی و خوشی خالی باشد .

حتما بخوانید  آه کشیدن نوزاد در خواب

بیماری پمفیگوس چیست و چه علائمی دارد؟ (بخش سوم)

بیماری سندرم آسپرگر چیست (بخش دوم)

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .