حسادت در کودکان 1 ۱۳۹۸-۰۴-۱۴

حسادت در کودکان

حسادت در کودکان یک حس طبیعی است ولی اگر این موضوع هر بار بخواهد تکرار شود و کودک خودش را با دیگران مقایسه کند دچار مشکلاتی می شود. به همین جهت لازم است والدین به کودک یاد بدهند که بتواند احساس حسادت خودش را کنترل کند. به این صورت نه تنها حس بهتری خواهد داشت بلکه بهتر می تواند با دیگر کودکان برخورد کرده و رابطه اجتماعی بهتری داشته باشد.

انواع حسادت در کودکان

شاید بارها با این موضوع روبرو شده باشید وقتی فرزند شما با حسرت از ماشین پسر همسایه تعریف کرده و از شما می خواهد تا مثل همان ماشین را برایش بخرید متوجه حسادت او شده اید. شاید هم وقتی دخترتان عروسک دختر عمویش را یواشکی برداشته تا با خودش به خانه ببرد متوجه شده باشید که او هم درگیر حسادت شده است. گاهی هم کودکان بزرگتر به همکلاسی هایشان که نمره درسی بالاتری گرفته حسادت می کنند و ممکن است با به دنیا آمدن یک نوزاد جدید در خانه دست به خشونت بزنند و سعی کنند رقیب تازه را از میدان خانواده بیرون کنند.

تجربه این حسادت‌ها که خود انواع مختلفی دارند می ‌تواند برای کودک مشکلاتی ایجاد کند و نه تنها روابط او با همسالانش را به خطر بیندازد بلکه باعث سرخوردگی و ناراحتی خود او هم بشود. به همین علت متخصصان به پرستار کودک توصیه می ‌کنند با روشهای زیر سعی کنید به کودک کمک کنید که حس خود را کنترل کند و به جای حسادت، غبطه را جایگزین کند تا او را به تلاش بیشتر وادارد نه آسیب رساندن به خودش و دیگران!

حتما بخوانید  بی اختیاری مدفوع در کودکان (انکوپرزیس) (بخش اول)

همه یا هیچ را انتخاب نکنید

برخی از کودکان به خاطر مقایسه کارهای خودشان با دیگران و حسادت به دیگران از انجام کارهای مورد علاقه‌ شان هم باز می‌ مانند. بعنوان مثال کودکی که علاقه ‌مند به نقاشی و کارهای هنری است اما با شروع مدرسه مدام کار دستی و نقاشیهای خودش را با بقیه مقایسه می ‌کند و می‌ بیند که مال بقیه همکلاسیهایش بهتر است. پس از مدتی او دیگر تمایلی به انجام این کارهای هنری نشان نمی ‌دهد و از انجام آن سر باز می ‌زند.

فکر می‌ کنید والدینش چگونه می ‌توانند به او کمک کنند. مادر کودک به او می ‌گوید: من هم زیاد نقاشی ام خوب نبود. اما از نقاشی کردن لذت می‌ بردم. به همین علت زیاد نقاشی می ‌کشیدم و تمرین می ‌کردم تا اینکه نقاشی ام بهتر و بهتر شد. تو هم هر چه بیشتر تمرین کنی نقاشی ات زیبا‌تر از قبل می ‌شود.

احساسات کودک را بشناسید

سعی نکنید حسادت در کودکان را محکوم کنید. این روش فایده ‌ای برای کودک ندارد. او وقتی ببیند به احساسش توجهی نمی‌ کنید و انگار خواسته او را نمی ‌شنوید، بلندتر داد می ‌زند تا به او توجه کنید. بنابر این سعی کنید به کودک نشان دهید که به احساس او اهمیت می ‌دهید.

برای مثال : به کودک بگویید می‌ دانم برایت سخت است که وقتی من خواهر کوچکت را می ‌خوابانم، تو خودت لباس‌هایت را عوض کنی اما اگر کمی صبر کنی می ‌توانم به تو کمک کنم. می‌ دانم دلت می‌خواهد من بیشتر با تو بازی کنم. من هم دلم برای بازی با تو تنگ شده اما لازم است مراقب خواهر کوچولویت باشم تا بزرگتر شود و بتواند با تو بازی کند. یا مثلا وقتی در بازی بازنده می ‌شود. به او بگویید می ‌دانم که نا امید شدی و دلت می‌ خواست تو هم مثل احسان برنده شوی اما خوب بازی کردی و می‌ توانی دفعه بعد تو برنده باشی.

حتما بخوانید  مشکل تیروئید در سالمندان

لذت هدیه دادن را به کودک بچشانید

حسادت در کودکان به وسایل و اسباب بازیهای دیگران ساده ‌ترین و رایج ‌ترین نوع حسادتهای کودکانه است که ممکن است بارها با آن روبرو شده باشید. سارا از مدرسه بر می ‌گردد و به مادرش می ‌گوید که کفش ندا همکلاسی اش خیلی زیبا بوده و او هم از همان کفشها می ‌خواهد. رضا از پدرش می‌ خواهد که برایش پلی استیشن بخرد چون پسر همسایه هم از این بازیها دارد. امکان دارد والدین تسلیم خواسته‌های جزیی کودک شوند ولی گاهی وقتها ممکن است واقعا از عهده تهیه چنین وسایلی برنیایند و آنوقت چه باید کرد؟

راه پس انداز را به کودک یاد بدهید

در صورتی که شما به کودکتان پس انداز کردن را یاد بدهید می‌ توانید به او کمک کنید تا با پول تو جیبی و یا عیدی‌های خودش اسباب بازیها و لباسهای مورد علاقه ‌اش را تهیه کند. در ضمن می ‌توانید به کودک نشان دهید که با گذشتن از بعضی خواسته‌های خودش می‌ تواند به کسانی که مشکلاتی دارند کمک کند و احساس خوشایندی از این کمک به دیگران پیدا کند و آن وقت می‌فهمد که اگر چه او کفش مورد علاقه ‌اش را که گران قیمت بود نخریده اما در عوض به دوست دیگرش که لباس گرم نداشته کتی هدیه داده که او را گرم نگه می ‌دارد. آنوقت است که حس قدر دانی جای احساس حسادت را در وجود کودکتان خواهد گرفت.

در این حالت کودک شما کم کم متوجه می ‌شود که حق انتخاب دارد. می‌ تواند هر روز چشم به وسایل دیگران بدوزد و حسرت داشتنشان را بخورد یا اینکه به آنچه ضروری است بسنده کند و از هدیه دادن به دیگران لذت ببرد.

حتما بخوانید  سالمند مبتلا به فشار خون

 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .