تقویت خودباوری و ایجاد خوشحالی در کودکان 0 ۱۳۹۸-۰۶-۲۴

تقویت خودباوری و ایجاد خوشحالی در کودکان

خوشحال کردن کودکان در دست والدین و پرستار می باشد، از آنجایی که آرزوی تمام پدر و مادرها داشتن فرزندی شاد و با اعتماد به نفس بالاست پس دانستن رفتارهای مناسب در این زمینه با کودک اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

خودباوری و ایجاد خوشحالی در کودکان

والدین حتما به این نکته توجه داشته باشند، خوشحالی کودکان در گرو رفتارهای والدین می باشد.

روش هایی که کودکان را خوشحال تر می کند

یکی از اتفاق های دل انگیز انسان می تواند دوران کودکی او باشد. کودکی دوره خاصی است. زمان بازی، هیجان، سرگرمی و جستجوی کودک است، این دوران سرشار از نگرانی برای والدین است تا مطمئن شوند کودکانشان سالم و خوشحال هستند.

در این بخش از مقاله تحقیقات روانشناسی و خوشحالی دوران کودکی را با هم ترکیب کرده ایم و به چند نکته اساسی رسیده ایم که در ادامه به آنها می پردازیم.

رفتارهای والدین که خوشحالی کودک را تکمیل می کنند

 • صحبت کردن هایتان را جای دیگر انجام دهید: ذهن کودکان به طور فوق العاده ای در طول دوران کودکی پیشرفت می کند، در صورتی که آنها مثل نوجوانان بشنوند و ببینند و مشکلات آنها را لمس کنند، تاثیرات منفی روی آنها می گذارد و به آنها احساس ناراحتی و نا امنی می دهد.
 • به کودکان فایده های احساسات منفی را تعلیم دهید: کودکان خیلی بالغ نیستند و تقریبا همه کودکان خود به خود عصبانی می شوند، حسادت می کنند و یا ناراحت می شوند. این خلقیات شرایط را برای یادگیری خوب برای نوجوانان فراهم می کند. دانشمندان زمینه بدخلقی کودکان را تنبیه دانستند. بهترین راه این است که به کودکان بیاموزید که همه احساسات منفی را تجربه می کنند و راه مقابله با آن را هم یاد بگیرند.
 • به کودکان زمان بازی کردن بدهید: مسئولیت ابتدایی کودکان بازی کردن است. بچه ها سرانجام تکالیف دارند و کارهای فوق برنامه انجام می دهند، ولی فاصله کودکی تا نوجوانی را باید آزاد باشند و خوش بگذرانند. کودکان درس های مهم زندگی خود را از بقیه بچه ها یاد می گیرند.
 • اجازه بدهید شانس شان را امتحان کنند: کودکان نیازمند نظارت هستند و نوجوانان این کار را بیش از حد با زیر نظر گرفتن تمام حرکات می توانند انجام دهند. وابستگی کودکان به والدین از پیشرفت آنها جلوگیری می کند. توجه زیاد به کودکان و احتیاجات آنها باعث می شود کودکان نتوانند مهارت های ضروری زندگی مثل بلوغ فکری و ارتجاعی بودن را یاد بگیرند و با مشکلات مقابله کنند.
 • کودکان را با کس دیگری مقایسه نکنید: فشار آوردن به کودکان برای رسیدن به موفقیت آنها را فریب می دهد و از آنها فرد دیگری می سازد و چون آنها با شخص دیگری مقایسه می شوند روی اعتماد به نفس آنها تأثیر می گذارد.
 • حافظه شادی برای کودکان بسازید: تحقیقات و آزمایشاتی که انجام شده نشان می دهد، نوجوانانی که حافظه خوبی از کودکی داشته اند در مورد موضوعات اخلاقی صحبت می کنند. وقتی فرد صدقه ای را که در کودکی داده است را به خاطر می آورد، در نتیجه حافظه خوبی را برای نوجوانان رقم می زند و از او فرد خیر اندیشی می سازد.
 • از توانایی های کودکان قدردانی کنید: کودکان سعی می کنند خودشان را بزرگتر جلوه دهند چون متوجه شده اند سخت کوشی برای افراد بزرگ است. هنگامی که کودکان خودشان را مستلزم می کنند که کاری انجام دهند، با آنها در مورد وظایف بچگی صحبت کنید. پیام ما به والدین این است که روی روند کار کودکان متمرکز شوند تا روی وظایف آنها.
 • به کودکان مسئولیت بدهید: بسیار حائز اهمیت است که به کودکان اجازه دهید کارشان را تا آخر انجام دهند. طبق نظر روانشناسان کودک، نظارت زیاد روی پیشرفت کودک ظاهر می شود، در حالی که توجه و نظم برای کودک ضروری است تا نتیجه محروم ماندن از مسئولیت را متوجه شود، اما بی اندازه ناظر بودن هم بی نتیجه است.
 • سنت های ارزشی خانواده ها: انجام کارهای مختلف که خانواده با هم انجام می دهند نشانه استحکام خانواده است، استحکام یکی از جنبه های مهم کودکی است. سپری کردن زمان اعضای خانواده با یکدیگر چند فایده را به همراه دارد که عبارتند از:
 • کودکان رفتارهای مثبت نوجوانان را می بینند.
 • نوجوانان بیشتر ضعف های کودکان را می بینند و می توانند آنها را راهنمایی کنند.
 • کودکان احساس اهمیت و عشق می کنند.
 • کودکان می توانند احساسات و تفکراتشان را بیان کنند.
 • بین کودکان و والدین پیوند محکم تری برقرار می شود.
 • خودتان خوشحال باشید: کودکان چیزهایی که در اطرافشان می بینند و می شنوند چه خوب و چه بد را یاد می گیرند. در صورتی که نوجوانان به اخلاق خوبی عادت کنند، کودکان بیشتر مقابل به مثل می کنند. طبق نظریات پزشکان کودکان نمی توانند روزگار را با نوجوانانی که مراقب آنها و رابطه شان نیستند خوب بگذرانند.

روانشناسی کودک و نکاتی که درباره آن باید بدانید

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

 • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .