تفاوت پرستار کودک با سالمند 0 ۱۳۹۹-۰۳-۰۱

تفاوت پرستار کودک با پرستار سالمند در چیست؟

تفاوت سالمندی سالم با کودک سالم دلیل اصلی تفاوت در وظایف پرستار سالمند با پرستار کودک بوده، چرا که نیازهای جسمی و روحی و تغذیه‌ای دوران سالمندی با دوران کودکی بسیار متفاوت است. و داشتن اطلاعات کافی از تفاوت‌ها این دو دوران زندگی، اولین وظیفه کسی بوده که می‌خواهد به عنوان پرستار مشغول به کار شود.

تفاوت جسمی کودک و سالمند

سالمندان با همه تجربه‌ای که دارند، به دلیلی بیماری‌های زمینه‌ای و کهولت سن به مراتب بیشتر از یک کودک، نیازمند مراقبت‌اند. به همین دلیل اصلی‌ترین وظیفه پرستار سالمند کمک به کنترل بیماری‌ها وکاهش عوارض جسمی ناشی از آن‌ها بوده، اما رشد مناسب جسمی همرا با افزایش مهارت‌های فردی و اجتماعی در کودکان اصلی‌ترین وظیفه پرستار کودک می‌باشد.

همین تفاوت باعث شده، داشتن مهارت در مراقبت‌های پزشکی بیماری‌های شایع این دوران، چون دیابت و فشارخون، راه‌های کنترل آن‌ها و یا اطلاع دقیق از داروهای آن بیماری‌ها، نحوه صحیح مصرف آن‌ها، رژیم ضروری و ورزش‌های مفید، بسیار ضروری بوده، اما داشتن مهارت ارتباطی قوی جهت کمک به یادگیری مهارت‌های فردی و اجتماعی، برای پرستار کودک ضروری‌تر است.

تفاوت روحی

اگرچه هم سالمند و هم کودک نیازمند توجه پرستار خود بوده، اما این نیاز تعریفی متفاوت در این دو دوران زندگی دارد. برای مثال کودک بازی کردن را توجه دانسته، اما دردودل کردن یا مشورت گرفتن، یک نوع توجه در دوران سالمندی بوده، بنابراین پرستار کودک باید توجه بیشتری به تفریح کودک داشته اما سالمند از پرستار خود انتظار دارد تمام کارهای روزانه یا حتی مسائل خانوادگی‌اش را تعریف کرده و در مواردی از او مشورت بگیرد. البته پرستار سالمند به خوبی می‌داند بیان مشکلات زندگی‌اش برای سالمندی که بسیار حساس‌تر نسبت به دیگران بوده، باعث ایجاد غم و اندوه می‌شود.

بی‌توجهی نیز ایجاد احساسات منفی متفاوتی در سالمند و کودک کرده، دوست داشتنی نبودن اصلی‌ترین احساس منفیست که کودک بعد از بی‌توجهی به آن می‌رسد اما سالمند احساس سربار و اضافی بودن در خانواده خواهد کرد. کودکان نیاز دارند تمام رویاها و آرزوهایشان را با پرستار خود به اشتراک گذاشته اما داشتن مهارت خوب شنیدن، برای پرستار سالمند به دلیل نیاز افراد سالخورده به صحبت درباره‌ی خاطرات و تجربیات گذشته ضروری‌تر بوده، تا بتوانند امید به زندگی را در او بالا ببرند.

انزاوی اجتماعی در کودکان بیشتر به دلیل وابستگی به خانواده و تله اطاعت بوده اما سالمندان معمولاً به خاطر احساس بی ارزشی یا ترس از احمق جلوه کردن، از فعالیت‌های اجتماعی امنتاع می‌کنند. به همین دلیل پرستار کودک با بازی‌های خاص این دوران تلاش می‌کند اعتماد بنفس کودک را بالا برده اما سالمند نیاز دارد به کمک پرستار خود، احساس کند فرد مستقلی بوده تا از انزوای اجتماعی دربیاید.

تغذیه

با توجه به اینکه هدف رژیم غذایی در کودکان، کمک به رشد بوده اما درسالمندان هدف کنترل بیماری‌های زمینه‌ای این دوران بوده، بنابراین پرستار وظیفه دارد تفاوت‌های اصلی رژیم غذایی سالمند وکودک را بداند. پرستار کودک با توجه به سن رشد کودک، تحرک زیاد ونیاز بیشتر او به انرژی در این دوران، باید رژیمی با میزان زیادی کربوهیدارت و چربی در نظر داشته، اما به دلیل کاهش تحرک در سالمندی و بیماری‌های مختلف پرستار سالمند این دو گروه غذایی را باید در رژیم فرد کاهش داده و در عوض مصرف سبزیجات را افزایش دهد.

ورزش

کودکان با ورزش رشد کرده اما در سالمندان امید به زندگی را بالا می‌برد. پرستار کودک با توجه به میزان تحرک، درونگران یا برونگرا بودن کودک، ورزش مناسب را انتخاب کرده و برای برای یادگیری مهارت‌هایی مثل مهارت کار تیمی برنامه‌ریزی می‌کند. اما پرستار سالمند از ورزش برای بهبود روحیه سالمند وافزایش نشاط در او استفاده کرده و برای کنترل بیماری‌هایی همچون فشار خون، یا کاهش عوارض گوارشی برخی داروه‌ها مثل یبوست و یا جذب مکمل کلسیم برنامه‌ریزی می‌کند.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .