تغذیه سالمندان  0 ۱۳۹۸-۰۳-۲۳

تغذیه سالمندان

تعذیه سالمندان از مسائل مهم است که با بالا رفتن سن نیاز آنها به انرژی کم شده و میل به مصرف غذا در آنها کمتر می شود. در این صورت اگر انتخاب غذا درست انجام نشود مقدار دریافت مواد مغذی لازم در آن ها کمتر از حد مطلوب است. در این مقاله می خواهیم به بررسی تغذیه سالمندان و نیازهای آنان می پردازیم.

پیر شدن با کم شدن تدریجی فعالیت های فیزیکی و بالا رفتن بیماریهای مزمن همراه می شود و به نظر می رسد بهبود تغذیه تا حد زیادی قادر است از این مشکلات پیشگیری کند و یا آن را تخفیف دهد. به همین خاطر یکی از مسائل مهم سالمندان مسایل پزشکی و بهداشتی از جمله وضعیت تغذیه سالمندان است.

رعایت اصول تغذیه درست در سالمند سبب می شود سال های عمر خود را با سلامت و نشاط بیشتری سپری کند و کمتر در معرض بیماری هایی مثل فشار خون، چربی خون، دیابت، آلزایمر و پوکی استخوان قرار بگیرد.

تغذیه سالمند و عادت غذایی مطلوب در جلوگیری از این بیماری ها موثر است بنابراین در صورتیکه اصول تغذیه سالمند رعایت شود کمتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماریها قرار می گیرد و باعث بهبود کیفیت زندگی زندگی آنان می شود.

 عوامل مؤثر در ايجاد مشكلات تغذيه‌ سالمندان:

– عوامل جسمانی در تغذیه سالمند:

مثل کم شدن تمام انرژی مورد نیاز، بی اشتهایی، مشکلات گوارشی، بیماری های مزمن، ناتوانی جسمی، تغییر حس چشایی، تداخلات دارویی و یا تداخل غذا و دارو، خرابی دندان ها، بی تحرکی

– عوامل اقتصادی در تغذیه سالمند:

حتما بخوانید  آموزش خودآگاهی به کودکان

مانند درآمد کم، کمبود امکانات برای تهیه و طبخ غذای مناسب و زندگی در آسایشگاه

– عوامل تأثیر مشکلات روحی و روانی در سالمند

– افسردگی، تنهایی، از دست دادن همسر

وضعیت تغذیه سالمند

۱٫ در این سن رعایت کردن اصل تنوع در برنامه ریزی غذایی و توجه به عادت غذایی و شیوه زندگی فرد سالمند اهمیت بسیاری دارد.

۲٫ سالمند از غذاهای پرچرب و سرخ شده، سس مایونز، سبزی های نفاخ مانند کلم، گل کلم، پیاز و … استفاده نکنند.

۳٫ برای جلوگیری از مشکلات عاطفی- احساسی سالمند بهتر است به عادت غذایی آنها احترام گذاشته شود و هر گونه تغییری با ملایمت صورت بگیرد.

۴٫ تعداد وعده های غذایی سالمند افزایش داده شود به صورت حداقل ۵ وعده در روز و در هر وعده مقدار غذای کمتری مصرف شود.

۵٫ به خاطر مشکل یبوست در بیشتر سالمندان، مصرف کافی مایعات به صورت روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان و مواد پرفیبر مثل نان با آرد گندم و میوه هایی مانند گلابی رسیده، آلو زرد، آلو و سبزی ها دارای اهمیت هستند.

۶٫ امکان دارد بعضی از سالمندان فشار خون بالا داشته باشند. در این گونه موارد رعایت رژیم غذایی کم سدیم و در صورت نیاز کم کردن وزن توصیه می شود.

۷٫ سالمندانی که اضافه وزن دارند برای کاهش وزن حتما با متخصص تغذیه مشورت نمایند.

۸٫ در سالمندی که جویدن غذا برای او سخت است مصرف غذاهای نرم مانند انواع پوره، گوشت نرم، سوپ، آشی که حبوبات کم دارد و آب میوه توصیه می شود.

۹٫ رژیم غذایی سالمند باید دارای مواد غذایی غنی از ویتامین و املاح خصوصا کلسیم و آهن باشد و همچنین تأکید در مصرف شیر و لبنیات، غذاهای گوشتی و سبزی ها و میوه ها دارد.

حتما بخوانید  12 توصیه برای مراقبت از نوزاد در زمستان

۱۰٫ سالمند روزانه از مولتی ویتامین استفاده کند.

۱۱٫ خانواده و پرستارسالمند به عادت غذایی او باید احترام بگذارند و هر مشکلی را دوستانه حل نمایند.

۱۲٫ اگر پدربزرگ، مادربزرگ یا سالمندی دارید که تنها زندگی می کند آنان را به جمع خود بیاورید و به وعده غذایی که تهیه کرده اید مهمان کنید. سالمندان با فرزندان اشتهای بهتری پیدا می کنند.

۱۳٫ سالمند ورزش را فراموش نکند ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی که شامل پیاده روی، بالا رفتن از پله یا ۳۰ دقیقه شنا و راه رفتن سریع و یا حتی ۲۰ دقیقه پیاده روی در هوای آزاد باعث نشاط و شادی سالمند می گردد.

نکات کلی در خصوص تغذیه سالمندان:

برای دستیابی و حفظ وزن مناسب در حالی که سن شما بالا می رود بهترین راه دریافت کالری کمتر نسبت به زمانی است که شما جوان بودید و اطمینان از اینکه بیشتر چیزی که شما می خورید مقوی است و چربی و قند کمی هم دارد.

مخاطب گرامی کارشناسان و تکنسین های موسسه مهرگان آماده ارائه مشاوره در خصوص پرستار کودک، پرستاز بیمار، پرستار سالمند می باشد.

 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .