تاثیر تغذیه در افزایش قدرت مغز 0 ۱۳۹۸-۰۴-۱۳

تاثیر تغذیه در افزایش قدرت مغز

امروزه طبق تحقیقات بعمل آمده بیشتر مواد غذایی برای ساخته شدن و فعالیت های شیمیایی سلول های عصبی تاثیرگذار هستند و بعضی دیگر به خاطر داشتن خواص آنتی اکسیدانی از آسیب به سلول های عصبی جلوگیری می کنند. یکی از عوامل موثر تاثیر تغذیه در افزایش قدرت مغز ، است، مغز هم مثل دیگر قسمت های بدن نیازمند غذا و انرژی است، نزدیک به ۵۰ درصد انرژی مصرفی انسان ها مورد  استفاده مغز قرار می گیرد ، در هنگام فعالیت های فکری این مقدار باز هم بیشتر می گردد . برای بالا رفتن قدرت مغز ، باید از مصرف مواد غذایی محرک سیستم اعصاب ومواد حاوی کافئین مانند قهوه ، چای ، نوشابه های گازدار وبرخی میان وعده های غذائی حاوی این مواد  اجتناب کرد.

عوامل محیطی نیز بر قدرت مغز تاثیر به سزائی دارند به عنوان  مثال  آلومینیوم با کاهش حافظه ارتباط دارد ، بنابر این  از طبخ غذا از ظروف آلومینیومی باید خودداری شود ، اسپری های خوشبو کننده ضد عرق حاوی مقادیر قابل توجهی آلومینیوم هستند که نباید در معرض آن قرار گرفت .

چند ماده غذایی موثر جهت افزایش قدرت مغز

لسیتین ، کولین ، دی متیل آمینواتانول ، فسفر وسولفور ، ویتامین C ، نعنا ، زنجبیل ، ویتامین E  سلینیوم ، ویتامین های گروه B   ,  B1  ,B2 ,B3  ,B5 ,B6 ,B12,، اسید فولیک  ، بیوتین  ، روی  ، منگنز ، کرومیوم .

لسیتین  Lecithin

اصلی ترین ماده مغذی تحریک  قدرت مغز  لسیتین  است که حاوی فسفاتیدیل کولین بوده وباعث انتقال امواج عصبی  از  یک سلول  به  سلول دیگر می شود .منابع غذائی  طبیعی حاوی  لسیتین عبارتند از : مغز ها (آجیل الات) ، گندم  با سبوس ، زرده تخم مرغ ، ذرت ، چگر ، سویا  وروغن های گیاهی .

حتما بخوانید  بیماری های کبد در سالمندان

کولین Choline  و لسیتین دو عامل غذائی دارای نقش حیاتی برای  فعالیت  فکری  هستند برای اینکه این دو به استیل کولین تبدیل می شوند که مهم ترین واسطه شیمیائی موثر در حافظه وفعالیت سلول های مغزی می باشد و بدون مقادیر کافی آن ، قدرت  فعالیت  مغز وقدرت حافظه کاهش می یابد .

فعالیت های لیسیتین در بدن :

  • به محلول باقی ماندن کلسترول کمک می کند.
  • به انتقال چربی ها داخل سلول ها کمک می کند.
  • به تولید اسیدهای صفراوی از کلسترول کمک می کند.

در نتیجه با این سه فعالیت لسیتین به کاهش سطح کلسترول کمک می کند ، بنابراین  در کاهش بیماری های قلبی عروقی نقش دارد .

فسفاتیدیل کولین  برای افزایش هوش وحافظه  از اهمیت ویژه  ای برخوردار است زیرا  :

  • یک جزء اصلی سازنده سلول های مغزی است.
  • مغز قادر است از کولین حاصل از فسفاتیدیل کولین برای ساختن استیل کولین استفاده نماید.

در افراد سالم حدود ۳۰ درصد وزن خشک مغز را لسیتین تشکیل می دهد که غلاف رشته های عصبی را تغذیه  کرده و پیشتاز تشکیل استیل کولین نیز می باشد.

میزان کولین در نوزادان

در نوزادان میزان کولین خون خیلی بالا است ، به  نظر می رسد این مقدار برای ساخت میلین به عنوان محافظ دستگاه عصبی ضروری می باشد . کولین همچنین برای ساخت غشاء ها وپرده های مغز و دیگر قسمت های اعصاب مرکزی لازم است .

میزان  لسیتین شیر مادر خیلی بیشتر از دیگر  شیرها است ، شیر مادر برای تامین کولین کافی جهت تکامل دستگاه عصبی نوزاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

کولین وحافظه : نگهداری موضوعات مختلف در حافظه ، نوعی واکنش در سطح سلول است ، پیام های مختلف توسط واسطه های شیمیائی از یک سلول به سلول دیگر منتقل می شوند، استیل کولین مهم ترین واسطه شیمیائی در این مورد است . با گذشت عمر و افزایش سن و در دوران سالمندی ، تغییرات متعددی باعث کاهش حافظه می شوند و به طور عمده فعالیت آنزیم های تولید کننده استیل کولین کاهش می یابد و گاهی فعالیت آنزیم تخریب کننده  استیل کولین  یعنی استیل کولین استراز نیز افزایش می یابد.

حتما بخوانید  خواب نوزاد باعث افزایش هوش نوزاد می شود (بخش اول)

همچنین وسعت گیرنده های عصبی وتوانائی دریافت وخواندن  پیام های  عصبی کاهش می یابد، از سوئی دیگر رادیکال های آزاد باعث تخریب ساختمان های حساس سلول های مغزی ورشته های آن یعنی دندریت Dendrite می شود . با افزایش سن از یک سو استیل کولین کمتر و از سوئی دیگر میزان تخریب آن افزایش می یابد ، بنابر این با مصرف مواد غذائی حاوی کولین تا حدی می توان کمبود واسطه شیمیائی استیل کولین را جبران نمود وبا کاهش حافظه مقابله کرد.

دی متیل آمینواتانول باعث تغییرمیزان استیل کولین وبهبودی خلق وخو ، افزایش حافظه ، قدرت یادگیری و افزایش طول عمر می شود ، این ماده باعث تحریک تولید کولین می شود که در ساختن استیل کولین لازم است .

 

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .