بیماری پروستات در سالمندان 0 ۱۳۹۸-۰۵-۰۷

بیماری پروستات در سالمندان

پروستات غده ای است که حدودا به اندازه یک گردو می باشد بیماری پروستات در سالمندان و در مردان دقیقا زیر مثانه قرار دارد و قسمتی از سیستم تناسلی مردان را تشکیل می دهد.

این غده کوچک که بخش ابتدایی پیشابراه را احاطه می کند. پیشابراه مجرایی است که ادرار را از مثانه به سمت خارج از بدن هدایت می ‌کند. این غده در زیر مثانه و در محل خروج ادرار از آن و نیز در جلوی راست روده قرار دارد. پروستات طبیعی در معاینه قوام نرم دارد و فاقد توده می باشد. این غده که اعمال مختلفی انجام می ‌دهد از دو قسمت تشکیل شده که توسط یک لایه بافتی پوشیده شده‌ اند.

وظایف پروستات چیست؟

 • وظیفه غده پروستات کمک به کنترل ادرار، با وارد کردن فشار به قسمت ابتدایی پیشابراه می باشد.
 • همچنین پروستات، مایعی ترشح می ‌کند که سلولهای جنسی مرد، یا اسپرم ها را فعال نگه می‌ دارد.این مایع پیشابراه را مرطوب و لغزنده می ‌کند. این مایع ماهیت قلیایی داشته و همچنین مواد مغذی ‌ای دارد که برای فعال باقی ماندن اسپرم ها، نیاز است. اعمالی که پروستات انجام می ‌دهد، نشان می ‌دهد که گرچه بدون پروستات، تقریبا مردان نابارور هستند ولی نبود آن هم تاثیر چندانی در زندگی فرد ندارد.

نشانه های بیماری های پروستات چیست؟

 • حس سوزش ادرار یا ادرار دردناک.
 • بند آمدن ادرار یا قطره قطره آمدن ادرار.
 • مشکلات ادراری، مثل احساس فوریت و یا تکرار در ادرار.
 • احساس سفتی و درد متناوب در بخش پایین کمر، لگن یا بالای رانها.
 • مشاهده خون در ادرار و یا مایعات دستگاه تناسلی.
 • اشکال در فعالیت جنسی طبیعی.
حتما بخوانید  بیماری آتروفی در سالمندان

۳ بیماری که پروستات را تحت تاثیر قرار می ‌دهد:

 • التهاب پروستات یا اصطلاحاً پروستاتیت
 • بزرگ شدن خوش خیم پروستات:

در آقایان جوان پروستات، تقریباً به اندازه‌ یک گردو می باشد. با بالا رفتن سن اندازه‌ این غده هم در مردان بیشتر می شود. به این افزایش اندازه، بزرگ شدن خوش خیم پروستات bph گفته می ‌شود.

بزرگ شدن پروستات از چه زمانی آغاز می ‌شود؟

این فرایند از ۳۰ سالگی شروع می ‌شود و اغلب موارد بعد از ۵۰ سالگی علائم نمایان می ‌شوند. بزرگ شدن پروستات که بیشتر در افراد مسن دیده می‌ شود علائمی ‌ایجاد می‌ کند.

بزرگ شدن پروستات چه علائمی دارد؟

پروستاتی که بزرگ شده ‌است می ‌تواند به قسمت خروجی مثانه و به ابتدای پیشابراه فشار وارد کند. این اتفاق منجر به ایجاد مشکلاتی در ادرار کردن می گردد. جریان ادرار آهسته ‌شده و تکرر ادرار ایجاد می‌ شود که به خصوص بیشتر در شبها رخ می‌ دهد.امکان دارد احتباس ادراری روی دهد. مشکلات جدی‌ تری مانند عفونت مجاری ادراری و یا انسداد کامل پیشابراه و آسیب به کلیه‌ ها نیز در مواردی ممکن است ایجاد شود.

 • سرطان پروستات، که یک سوم آقایان را تهدید می کند.

شیوع بزرگ شدن پروستات در مردان چقدر است؟

نیمی‌از مردانی که بالای ۵۰ سن دارند علائمی‌از بزرگی پروستات را نشان می‌دهند اما ۱۰ درصد آنان به مداخلات دارویی و جراحی احتیاج پیدا می ‌کنند. بزرگی پروستات با معایناتی که توسط  پزشک انجام می شود قابل تشخیص است.

ارتباط بیماری پروستات و سرطان در چیست؟

این بیماری کاملا خوش‌ خیم می باشد و ارتباطی با سرطان پروستات ندارد.

حتما بخوانید  خواب نوزاد باعث افزایش هوش نوزاد می شود (بخش دوم)

 التهاب پروستات در چیست؟

این بیماری بیشتر در مردان جوان تا میانسال بوجود می آید. متناوباً درد ایجاد می‌ شود و تشخیص آن به دلیل اینکه علائم، در افراد مختلف متفاوت است، مشکل است. امکان دارد در هنگام ادرار کردن سوزش یا درد ایجاد شود و مثانه کاملاً خالی نشود که این علائم در بیماریهای دیگر نیز دیده می ‌شود. ۱۰تا ۱۲ درصد از مردان این علائم را تجربه می‌ کنند.

سرطان پروستات چه می باشد؟

سرطان پروستات، رشد بدخیم سلولهای پروستات است که معمولاً آهسته و در درون پروستات در طی سالها رشد می ‌کند و در این مدت علائم کمی ‌ایجاد می ‌کند. ولی به مرور زمان به بیرون از پروستات گسترش می ‌یابد. امکان دارد به بافتهای دورتر مانند استخوانها، ریه‌ ها و کبد نیز دست ‌اندازی کند. علائم و نشانه ‌ها به میزان پیشرفت بیماری بستگی دارد. این بیماری شایعترین بدخیمی ‌منجر به مرگ، بعد از سرطان ریه است.

عوامل تاثیر گذار در ابتلا به بیماری پروستات

– تأثیر رژیم غذایی

– مردان بالای ۶۵ سال

– عوامل ژنتیکی، در واقع اگر اقوام نزدیک فرد مبتلا باشند خطر ابتلا افزایش پیدا می کند.

نحوه پیشگیری از سرطان پروستات در سالمندان

 1. انجام سالیانه آزمایش PSA با روش آزمایش خون و ویژیت توسط پزشک در مردان بالای ۴۰ سال برای غربالگری این بیماری.
 2. تبعیت از رژیم غذایی: مصرف بعضی از مواد غذایی مانند سلنیوم، ویتامین D، سویا، چای سبز، لیکوپن ماده موجود در گوجه فرنگی در پیشگیری و حتی کاهش رشد این تومور تاثیرگذار است.

کاهش مصرف بعضی غذاها مانند مواد قندی و نشاسته ‌ای و چربیها خصوصا LDL یا همان چربی مضر، به پیشگیری از این بیماری کمک می کند.

حتما بخوانید  اضطراب جدایی در کودکان

 

دیدگاه کاربران

 • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .