بیماری هیرشپرونگ چیست؟ 0 ۱۳۹۸-۰۶-۲۲

بیماری هیرشپرونگ چیست؟

بیماری هیرشپرونگ نوعی بیماری است که از آن با عنوان مشکل دفع ادرار و نقص روده بزرگ نام برده می شود. پزشک متخصص ارولوژی پس از تشخیص این بیماری با عمل جراحی این مشکل را درمان می کند.

بیماری هیرشپرونگ

نشانه و راههای درمان هیرشپرونگ

هیرشپرونگ یک بیماری مادرزادی است و به خاطر عدم وجود سلول های عصبی جدار روده بزرگ ایجاد می شود به این صورت که روده از بدو تولد عملکرد طبیعی ندارد.  این بیماری بیشتر در پسرها دیده می شود . در این بیماری به خاطر عدم وجود بافت عصبی کامل درانتهای روده، این قسمت تحرک کافی ندارد در نتیجه مدفوع در پشت قسمتی که اعصاب کامل ندارد٬ جمع می شود و این قسمت بطور مزمن گشاد و بزرگ می شود. بیماری هیرشپرونگ  بر روده بزرگ قولون نوزادان و کودکان تاثیر می گذارد.

این بیماری – که مانع حرکات روده بزرگ می شود، به علت عدم وجود سلول های عصبی در روده، نمی گذارد که مدفوع در بخش تحتانی قولون حرکت کند – یک نقص مادرزادی است. بیشتر اوقات مشکل دفع بعد از تولد بوجود می آید و در موارد خفیف تر، نشانه های آن چند ماه یا چند سال پس از تولد در کودک دیده می شود.

 علت بیماری هیرشپرونگ

علت این بیماری نداشتن سلول های کانگلیون در زیر مخاط و شبکه میانتریک می باشد، در این بیماری بخاطر عدم وجود بافت عصبی کامل درانتهای روده، این قسمت تحرک کافی ندارد، بنابراین مدفوع در پشت قسمتی که اعصاب کامل ندارد جمع می شود و این قسمت بطور مزمن گشاد و بزرگ می شود.

فقدان سلول های گانگلیونیک همیشه از مقعد شروع شده و به میزان مختلفی به سمت پروگزیمال کشیده می شود. روده فاقد گانگلیون یک انسداد عملکردی ایجاد می کند بخاطر اینکه امواج طبیعی پیش برنده وجود نداشته و روده در پاسخ به اتساع مثل یک توده منقبض عمل می کند. زمان رشد نوزاد در رحم مادر سلول های گانگلیونی از بالای روده بزرگ به طرف راست روده رشد می کنند وقتی نوزادی چنین بیماری دارد این سلول های عصبی در تمام مسیر به طرف راست روده رشد نمی کنند.

حتما بخوانید  بیماری نوروپاتی در سالمندان

راههای تشخیص بیماری هیرشپرونگ

برای تشخیص این بیماری، گرفتن عکس رنگی از روده بزرگ لازم است. عکس با باریم در این بیماران بدون آمادگی روده ای انجام شده و سپس عکس تاخیری ۲۴ ساعت بعد گرفته می شود. با بیوپسی از رکتوم یا راست روده و عدم وجود سلول های عصبی در جدار روده تشخیص این بیماری قطعی می شود.

دو آزمایش متداول برای تشخیص بیماری هیرشپرونگ وجود دارد. نخستین مورد کنتراست انما مقایسه تنقیه است. در این آزمایش از طریق لوله کوچکی که وارد مقعد می شود مقداری مایع مخصوص به روده بزرگ وارد می شود. سپس عکس هایی توسط اشعه ایکس گرفته می شود.

در کودکان بزرگ تر، جراح کودکان در اتاق عمل نمونه برداری را پس از بیهوشی انجام می دهد. نمونه های بیوپسی به منظور وجود یا عدم وجود سلولهای گانگلیونی در زیر میکروسکوپ بررسی می شوند.

علائم بیماری هیرشپرونگ در نوزادان ، کودکان و بزرگسالان

این بیماری در سنین مختلف علائم متفاوت دارد. مهم ترین علامت بالینی این بیماری یبوست و اتساع شکم بوده و درمواردی امکان دارد با التهاب عفونی کشنده روده همراه باشد. کودکان مبتلا از بدو تولد با اختلال در دفع مدفوع مواجه می شوند. علائم بیماری هیرشپرونگ به طور معمول پس از مدت کوتاهی بعد از تولد این بیماری تشخیص داده می شود ولی در موارد خفیف تر این نشانه ها تا پایان عمر خود را نشان نمی دهند. به طور کلی نشانه های این بیماری را می توان به شرح زیر بیان کرد:

 • مشکل دفع مدفوع در ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تولد مهمترین علامت ابتلا به بیماری هیرشپرونگ است.
 • کم شدن اشتها
 • مشکل دفع در روز سوم ، استفراغ و باد کردن شکم از دیگر علائم این ناهنجاری به شمار می رود.
 • استفراغ صفراوی پس از خوردن غذا یک مایع سبز رنگ
 • احتمال این وجود دارد که کودک دچار به هیرشپرونگ به دوره هایی از استفراغ و اسهال به شکل انفجاری و آبکی مبتلا شده باشد.
 • یبوست یا گاز که در این صورت نوزاد شما گریه می کند.
حتما بخوانید  بیماری های کبد در سالمندان

در بچه های بزرگتر رشد کودک به کندی صورت گرفته و یبوست و اتساع شکم جزء علائم اصلی است. امکان دارد دوره هایی از اسهال و استفراغ نیز وجود داشته باشد که اسهال به شکل انفجاری و آبکی می باشد . در سنین بالاتر علائم به شکل مزمن درمی آیند که عبارتند از:

 • یبوست
 • مدفوع نواری و شدیدا متعفن
 • اتساع شکم
 • کم خونی و حرکات روده فوقانی از جدار نازک شکم قابل رویت می گردد.

راه درمان و جراحی هیرشپرونگ

درمان آن صرفا جراحی است وشامل برداشتن قسمت بدون عصب روده بزرگ و پیوند قسمت عصب دار روده به مقعد می باشد. جراح اغلب علاوه بر عمل جراحی جهت اصلاح بیماری هیرشپرونگ، لاپاراسکوپی دیدن حفره شکمی به کمک دوربین بدون باز کردن شکم از طریق مقعد را نیز انجام می دهد. در برخی از نوزادان بیش از یک عمل جراحی لازم است، که به آن ترمیم مرحله ای گفته می شود. در جراحی اول یا مرحله اول، قسمتی از روده که فاقد سلول های گانگلیونی است برداشته می شود و با ایجاد منفذ از روده به سطح شکم موقتا یک استوما ایجاد می شود.

استوما شکافی است که روی شکم ایجاد می شود و قسمت بریده شده روده از پوست بیرون آورده می شود. در صورتی که کودک استوما داشته باشد، مدفوع به درون کیسه ای که در کنار بدن او قرار دارد تخلیه می شود. پس از چند ماه، قسمت فاقد سلول های گانگلیونی برداشته می شود و روده بخیه زده می شود تا استوما بسته شود. بعد از عمل جراحی، کودک اسهال زیادی خواهد داشت. ازاین رو، مراقبت از پوست اطراف مقعد و تمیز کردن آن در همه اوقات حائز اهمیت است.

 مراقبتهای بعد از عمل هیرشپرونگ

پس از عمل جراحی بیمار در مدت کوتاهی به هوش می آید و تقریبا تا ۳ روز با سرم تغذیه می شود. برای پیشگیری از عفونت ها، آنتی بیو تیک تجویز می گردد. پس از ۳ روز غذاهای آبکی برای بیمار شروع شده٬ در صورت تحمل ازغذاهای نرم وسپس غذاهای سفت استفاده می شود .

حتما بخوانید  راهکارهایی برای جلوگیری از مشکلات سالمندان

مراقبت از پانسمان بعد از جراحی هیرشپرونگ

چنانچه روی شکم کودک برش داده شود، موضع توسط یک پد گازی و یک پانسمان پلاستیکی شفاف پوشیده می شود و این پانسمان ۲ روز پس از عمل جراحی برداشته می شود. ممکن است زیر این پانسمان تکه ای از نوار به نام نوار استری وجود دارد که امکان دارد مقداری خون روی آن ترشح شده باشد که طبیعی است و جای نگرانی ندارد. کودک می تواند با همین پانسمان حمام کند. یک هفته پس از عمل جراحی می توان پانسمان را برداشت.

پوست اطراف محل برش ممکن است قرمز، کبود و اندکی متورم شود که پس از چند هفته برطرف می شود. هیچگونه بخیه نمایانی وجود ندارد که کشیده شود چراکه بخیه ها زیرپوستی هستند و پس از چند هفته جذب خواهند شد.

کودک می تواند دو روز بعد از عمل جراحی حمام برود یا دوش بگیرد. وقتی که حال کودک بهبود یافت، در بیمارستان یا در خانه قبل از ترخیص می توان او را حمام کرد. استحمام روش مناسبی برای تمیز کردن تدریجی پوست بدون آسیب رساندن و تسکین درد ناحیه مقعد است. برخی والدین ترجیح می دهند قبل از مالیدن مقدار بیشتری کرم محافظت کننده از سشوار با درجه خنک برای خشک کردن ناحیه مقعد استفاده می کنند .

برای تشخیص دقیق بیماری هیرشپرونگ بهترین روش علاوه بر دانستن نکات ارائه شده در این بخش مراجعه به یک متخصص در زمینه بیماری های روده و اورولوژی است.

بیماری های کبد در سالمندان

بیماری نوروپاتی در سالمندان

پرستار بیمار

دیدگاه کاربران

 • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .