بیماری های پوستی سالمندان 0 ۱۳۹۸-۰۶-۰۷

بیماری های پوستی سالمندان

بيماري هاي پوستي دوره سالمندي

پوست بدن انسان هم با دیگر ارگان های بدن دچار یک سری تغییرات در دوره سالمندی و در روند پیری می گردد. از جمله این تغییرات و دگرگونی ها می توان به ایجاد تغییر نفوذپذيري پوست، ميزان آب موجود در پوست و اثر تجمعي عوامل محيطي نظير آفتاب بر پوست مي باشد. براساس اين تغييرات يک سري از بیماری های پوستی سالمندان هم در سنين سالمندي رواج بيشتري پيدا مي کند که در ذيل به برخي از اين موارد اشاره مي شود:

  • بدخیمی های پوستی

گروه ديگر از بیماری های پوستی سالمندان حائز اهميت در دوره سالمندي بروز بالاي سرطان هاي پوستي مي باشد. براين اساس بروز يک ضايعه يا توده مقاوم به درمان هاي موضعي، زخمي، با حاشيه نامنظم، خونريزي سطحي به ويژه در مناطق در معرض آفتاب بدن نظير صورت و اندام ها بسيار مهم بوده و بايد با مراجعه به متخصص پوست ارزيابي مناسب از نظر احتمال بروز سرطان هاي پوستي ارزيابي شود. با توجه به اثر بسيار بالاي نور آفتاب در بروز اين موارد بدخيمي، پرهيز از آفتاب و استفاده مناسب از کرم هاي ضد آفتاب در سنين سالمندي بسيار حائز اهميت است.

  • بسیاری از بیماری های نادر پوستی

نظير برخي از بيماري هاي تاولي پوست، برخي حساسيت هاي ناشي از آفتاب، و شماري ديگر از بيماري هاي پوستي شيوع بالاتري در سنين سالمندي دارد که خوشبختانه بسياري از اين موارد در صورت ارزيابي درست توسط پزشکان حاذق و کارآمد قابل درمان مي باشد.

  • خشکی منتشر پوست

يکي از موارد شايع در دوران سالمندي است که به شکل کاهش محتواي آب و خشکي منتشر پوست در بدن سالمند تظاهر مي کند و مهم ترين علامت اين وضعيت، خارش شديد و منتشر پوست مي باشد به صورتي که مي توان خشکي پوست را شايعترين علت خارش عمومي بدن در  دوره سالمندي در نظر گرفت. پيشرفت اين حالت به بروز نوعي اگزما و حساسيت پوستي در اثر خشکي شديد پوست منجر مي گردد. در درمان اين وضعيت پرهيز از شستشوي بيش از حد پوست، استفاده مداوم از مرطوب کننده هاي پوستي و در موارد شديد استفاده از داروهاي ضد التهاب موضعي حائز اهميت است. در مجموع خشکي منتشر پوست در دوره سالمندي مي تواند زمينه ساز بروز ساير انواع اگزماي پوستي در سالمند نيز باشد.

  • چروک خوردگی و تیرگی های پوستی

در سنين سالمندي يک سري تغييرات ناشي از اثر مزمن آفتاب بر پوست و روند پيري ايجاد مي شود که عمدتا شامل بروز چين و چروک هاي عميق، قطور شدن موضعي پوست سالمند و بروز لکه هاي تيره در نواحي که در معرض آفتاب به ويژه صورت و دست ها مي شود. علاوه بر اين ضايعات خال مانند و زگيلي شکل متعددي نيز با افزايش سن در سالمندان روي مي دهد که احتمال تغييرات بدخيمي در آنها وجود ندارد. با اين وجود در صورت بروز يک توده پوستي، ضايعات شبيه خال به ويژه در صورت افزايش اندازه نامنظم بودن حاشيه و تغيير رنگ توصيه اکيد مي گردد که جهت بررسي کامل ضايعه به متخصص پوست مراجعه گردد.

در مجموع دوران سالمندي با تغييراتي در عملکرد پوست همگام با ساير ارگان هاي بدن همراه است که مي تواند موجب پيدايش بيماري هاي پوستي مشخصي گردد. توصيه عمومي در دوره سالمندي در مورد مراقبت از پوست اجتناب از شستشوي بيش از حد پوست، پرهيز از استفاده نکردن مواد شوينده محرک، پرهيز از آفتاب، استفاده منظم از کرم هاي ضد آفتاب و مراجعه فوري به متخصص پوست در صورت بروز هر ضايعه و توده جديد و مقاوم به درمان هاي معمول مي باشد.

پرستار سالمند

درمان بی اشتهایی در سالمندان

سرطان دهان در سالمندان

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .