بیماری های دهان و دندان در کودک 0 ۱۳۹۸-۰۶-۰۸

بیماری های دهان و دندان در کودک

بعضی بیماری ها که می تواند بر سلامت دهان و دندان کودک اثر بگذارد بیماری های دهان و دندان در کودک است که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

الف) آبسه سر یا نوک ریشه دندان – آبسه پریاپیکال

این نوع آبسه از یک کیسه چرک تشکیل شده در سر ریشه دندان می باشد . دندان زمانی دچار آبسه می ‌شود که ناحیه عصب آن دچار عفونت شود. آبسه پریاپیکال در نتیجه پوسیدگی عمیق یا وارد شدن ضربه شدید به دندان ضربه‌ ای که باعث وارد شدن آسیب به عصب دندان شود ایجاد خواهد شد. درمان آبسه پریاپیکال دندان به ترمیم کانال ریشه یا کشیدن دندان نیاز دارد. تجویز آنتی بیوتیک در بعضی موارد برای درمان این بیماری استفاده می شود .

ب ) آبسه اطراف دندان

آبسه اطراف دندان به آبسه پریاپیکال شباهت دارد  با این تفاوت که  در سطوح کنار ریشه دندان ایجاد می‌ شود. در این حالت، عفونت از خارج دندان گسترش یافته است و منبع داخلی ندارد. با توجه به اینکه بیشتر موارد آبسه اطراف دندان به خاطر ابتلا به عفونت لثه می باشد ، درمان آن بخشی از برنامه درمان جامع برای بیماری‌ های پریودنتال لثه است.

لق شدن دندان

در صورتی که دندان کودک به جایی برخورد کرده و لق شود، لازم است بلافاصله در این رابطه با دندان ‌پزشک ملاقات شود. به این ترتیب با توجه به شدت برخورد،  دندان ‌پزشک احتمالاً می ‌تواند دندان را در محل محکم کرده یا دندان لق شده را به سایر دندان ‌های سالم مجاور آن متصل کند تا به این ترتیب حمایت لازم را از دندان تا زمان ترمیم آن ایجاد نماید.

حتما بخوانید  خدمات پرستاری بیمار

امکان دارد دندان بعد از وارد شدن ضربه تیره شده و یا دچار آبسه شود. این شرایط ممکن است بلافاصله ایجاد شده یا با گذشت چند سال ایجاد گردد. در صورتی که دندان لق شده دچار آبسه شود، احتمالاً درمان آن نیازمند عصب‌کشی و روکش کردن آن است. به هر حال در صورت امکان‌پذیر نبودن این کار، لازم است دندان کودک کشیده شود.

 افتادن دندان

دندان افتاده را تمیز نکنید. در صورتی که وارد شدن ضربه به دندان در خانه اتفاق افتاد، لازم است دندان در یک لیوان شیر قرار داده شود. هدف از غوطه‌ ور کردن دندان در شیر، جلوگیری از خشک شدن آن تا زمانی است که بتوان وضعیت دندان کودک را مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. در صورت برخورد کردن با این شرایط بلافاصله با مطب دندان‌ پزشک تماس بگیرید. گاهی اوقات، در صورتی که دندان افتاده به ‌موقع در حفره دندان توسط  دندان ‌پزشک کودک قرار گرفت، امکان نجات آن وجود دارد. به همین خاطر انجام این فعالیت ‌ها نقش کلیدی در موفقیت در رفع مشکل دارد.

شکستن دندان یا پریدن یک تکه از آن

بخش شکسته دندان را از دهان کودک خارج کنید تا به این ترتیب از وارد شدن آن به مسیر ریه یا رفتن آن زیر دندان ‌های دیگر در هنگام جویدن غذا جلوگیری نمایید. در این زمان لازم است بلافاصله با دندان ‌پزشک تماس بگیرید. در این شرایط گاهی اوقات می ‌توان دندان آسیب ‌دیده را با پر کردن ترمیم کرد.

در مواردی که مشکل جدی ‌تر باشد، احتمالاً لازم است دندان روکش شود. در صورتی که شکستگی دندان به عصب آسیب وارد کرده باشد، احتمالاً می ‌بایست برای کودک از عصب‌ کشی و روکش کردن دندان استفاده شده و در صورت امکان ‌پذیر نبودن این کار، احتمالاً دندان کودک کشیده خواهد شد.

حتما بخوانید  پرستار سالمند آلزایمری

پرستار کودک

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .