بیماری میگرن در کودکان 0 ۱۳۹۸-۰۷-۱۰

بیماری میگرن در کودکان

در این مقاله به بررسی درمان بیماری میگرن در کودکان می پردازیم.

مشخصات و علائم بیماری میگرن در کودکان

میگرن کلاسیک

بیماری اورا یا پیش درآمد aura بسیار مشخصی دارد، که بعد از آن یک طرف سر درد می گیرد. این پیش درآمد به طور معمول به صورت اختلالات بینایی بروز می کند و برخی اوقات به صورت اختلالات بویایی هم گزارش شده است. به عنوان مثال، پیش درآمد اختلالات بینایی ممکن است به شکل تاری دید یا جرقه های نور که به شکل زیگ زاگ است نمایان شود.

همچنین برخی از کودکان میدان دید خود را از دست می دهند، به طوری که کلمات و جملات را نیمه کاره رها می کنند. این اختلالات بینایی در ۳۰% از کودکان مبتلا به میگرن دیده می شود. وقتی که کودک برای اولین بار دچار چنین حالتی می شود، بسیار مضطرب می شود. سردرد به طور معمول بعد از ظهور اختلالات بینایی یا همزمان با آن بروز می کند .

میگرن معمولی

احتمالا کمتر با پیش درآمد همراه است. سردرد نیز در یک طرف سر حس نمی شود، بلکه بیشتر به صورت یک سردرد تعمیم یافته است. امکان دارد در این نوع میگرن علاوه بر احساس کسالت عمومی حالت تهوع و یا استفراغ نیز وجود داشته باشد.

طبق تحقیقات بعمل آمده گفته می شود بیماری میگرن در کودکان حاد به صورت حملات سرگیجه به وجود می آید و یا آنکه کودک مبتلا به طور متناوب استفراغ می کند استفراغ دوره ای یا میگرن شکمی. در چنین حالتی سردرد مهمترین مشخصه میگرن نیست. بروز میگرن در کودکان مبتلا به میگرن حاد که به طور متناوب استفراغ می کنند و گاهی از دردهای شکمی نیز رنج می برند، بعدها در زندگی آتی به صورت میگرن معمولی خواهد بود.

تشخیص حملات سرگیجه از حملات بیماری صرع امکان دارد دشوار باشد، زیرا حمله امکان دارد به قدری شدید باشد که کودک زمین بخورد.

طبق آمار کودکان مبتلا به بیماری میگرن در کودکان ظاهرأ حدود ۴۰% بیشتر از کودکان دیگر به حالت تهوع در مسافرت دچار می شوند.

به عنوان یک راهنمایی مختصر بدانید در صورتی که کودک:

 • سردرد دارد و سردردش باعث بیدار شدن او از خواب می شود.
 • به خاطر نامعین تغییری در رفتار کودک ایجاد شده است.
 • سردرد دارد و سردردش بعد از بیدار شدن از خواب بدتر می شود.
 • هیچگونه سابقه بیماری میگرن در خانواده اش وجود ندارد.
 • سردرد دارد و سردردش موقع سرفه شدیدتر می شود.
 • نشانه های عصب شناختی مانند ضعف در قسمت های مختلف بدن دارد.
 • مشکلات بینایی مداوم دارد، مانند دیدن نورهای رنگی یا زیگ زاگی به مدت چند روز

باید برای پی بردن به دلایل سردرد تحت معاینه و بررسی قرار گیرد.

پیش از تشخیص میگرن باید از وجود بیماری های ساده مانند سینوزیت نیز اطمینان حاصل شود. بررسی هایی که در چنین شرایطی باید انجام شود عبارت است از:

 • کنترل فشار خون: در مورد نوع سردرد و زمان بروز آن باید اطلاعات کافی جمع آوری و سپس فشار خون بیمار کنترل شود.
 • سی. تی. اسکن: در صورتی که علائم بیماری نشان دهنده این باشد که سردرد ناشی از به وجود آمدن بیماری اما قابل درمان است، بهتر است برای بیمار سی. تی. اسکن انجام بگیرد.
 • گرفتن نوار مغزی: در صورتی که کودکی حین سردرد حالت گیجی و خواب آلودگی نیز داشته باشد، توصیه می شود از او نوار مغزی گرفته شود.

در صورتی که هیچ یک از عوامل ذکر شده نتواند وجود میگرن در کودک را ثابت کند، می توان از طریق چند بررسی ساده زیر عواملی که باعث بروز بیماری میگرن می شوند را شناسایی کرد که عبارتند از:

 • نظرخواهی از معلمان مدرسه در خصوص چگونگی پیشرفت درسی کودک: مشکلات خاص درسی ممکن است موجب نگرانی و ناتوانی کودک بشود و در نهایت به شکل سردرد بروز کند.
 • ارتباط با شرایط تنش زا: حتی اتفاقات لذت بخشی مانند رفتن به جشن تولد، رفتن به تئاتر، شرکت در مسابقات ورزشی یا هر نوع آزمونی احتمال دارد موجب بروز سردرد در کودک شود.

 پیشگیری از میگرن

اجتناب از خوردن غذاهایی که امکان دارد باعث تشدید حملات میگرن شود یکی از راه های پیشگیری است.

شرایط تنش زا را نیز می توان تا حدی کنترل کرد، به این صورت که کودک با بزرگ شدن و رسیدن به دوران بلوغ در کنترل محیط خود و فشارهای روانی موفقتر خواهد شد.

در صورتی که بتوان از طریق آموزش صحیح به کودک یاد داد چگونه با مشکلات دست و پنجه نرم کند، می توان امیدوار بود در مواقعی که شکست های گوناگون اتفاق می افتد، آرامش خود را حفظ کند.

پیامد بیماری میگرن

بیماری میگرن خوشبختانه با بالا رفتن سن، هم از نظر شدت و هم از نظر تواتر، رو به کاهش می گذارد. ولی این مسئله تا میانسالی احتمال دارد طول بکشد. سالهای نوجوانی و ۲۰ سالگی و ۳۰ سالگی جزء سالهایی است که این بیماری هنوز وجود دارد، اما تجربه به مبتلایان به این بیماری می آموزد که چگونه از شدت حملات میگرن کم کنند یا چگونه جلوی بروز آنها را بگیرند.

میگرن یک سردرد است که بیشتر عصبی است. سعی کنید زیاد عصبی نشوید و به اعصاب خود کنترل داشته باشید.

همچنین برای درمان میگرن تغذیه خوبی داشته باشید.

ورزش را فراموش نکنید. بخندید و شاد باشید.

برای بعضی کودکان گذاشتن یخ یا بستن دستمال روی سر بر تسکین مشکلشان تاثیر میگذارد.

5/5 (1 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

 • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .