بیماری آب مروارید در سالمندان 0 2019-07-02

بیماری آب مروارید در سالمندان

بیماری آب مروارید در سالمندان عبور نور چشم را کم می کند و به همین دلیل از واضح دیدن تصویر جلوگیری می کند. این بیماری با سن ارتباط دارد که در آن عدسی های چشم صدمه می بیند بطوری که اگر تحت عمل جراحی قرار نگیرد برای بینایی خطرناک است. البته در افرادی هم که به خوبی تغذیه شده اند، این بیماری در اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، آسیب اکسیداتیو، عفونت های ویروسی، مواد سمی و اختلالات ژنتیکی ممکن است به وجود آید.

چگونه آب مروارید بر بینایی اثر می گذارد؟

عدسی قسمت واضح و روشن چشم است که کمک می کند نور در شبکیه چشم متمرکز شود و تصویر روی شبکیه چشم تشکیل شود شبکیه بافت حساس به نور در پشت چشم است. در یک چشم سالم، نور از طریق عدسی شفاف به شبکیه چشم می رسد و پس از آن، در شبکیه پیام ها از طریق عصب بینایی به مغز انتقال می یابند.

عدسی ها بایستی شفاف باشند تا شبکیه بتواند یک تصویر واضح را دریافت کند. اگر عدسی به سبب آب مروارید کدر شود، تصویری که فرد می بیند تار می شود. دیگر مشکلات چشمی از جمله نزدیک بینی نیز می تواند باعث تاری دید شود اما آب مروارید دارای برخی علائم و نشانه های دیگر هم می باشد.

علایم شایع آب مروارید عبارتند از:

کاتاراکت وابسته به سن به تدریج پدیدار می شود، به همین علت در مراحل اولیه ایجاد کاتاراکت ممکن است فرد متوجه آن نشود. کاهش آرام شدت بینایی به خصوص برای رانندگی در شب می تواند بسیار خطرناک بوده و باعث تصادفات جاده ای می گردد. از همین روز به همه افراد توصیه می شود بعد از سن چهل سالگی به صورت دوره ای و منظم به چشم پزشک مراجعه نمایند.

راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری مروارید

– مصرف داروهایی مثل کورتون که تاثیرگذار روی چشم هستند زیر نظر پزشک مصرف شود.

– رژیم غذایی که دارای مقدار زیاد و مناسب از ویتامین A مثل سبزیجات، میوه و مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها داشته باشید.

– ترک سیگار یا کم کردن هم یکی از راه های پیشگیری از آب مروارید است.

– بیماری های چشمی مثل دیابت که امکان دارد باعث آب مروارید شود را به سرعت درمان کنید.

– پرستار سالمند باید به طور مداوم از عینک های آفتابی و کلاه های نقابدار برای سالمند استفاده کند.

سالمند با بالا رفتن آب مروارید ممکن است علائم زیر را تجربه کند.

  • دید کدر و تار
  • تغییر مکرر نمره عینک
  • حساسیت به نورهای مستقیم و خیره کننده
  • سختی دید در شب یا نور کم
  • نیاز به نور بیشتر برای مطالعه کردن
  • دیدن هاله در اطراف چراغ ها
  • محو شدن یاز زرد رنگ شدن رنگ ها

دوبینی در یک چشم

تشخیص و درمان به موقع آب مروارید برای برگرداندن دید ضروری است، پس از تشخیص بیماری آب مروارید در سالمندان برای کنترل تغییرات چشم ها باید به صورت دوره ای توسط چشم پزشک ویزیت شوند.

چگونه آب مروارید تشخیص داده می شود؟

تنها راه تشخیص قطعی آب مروارید، معاینه عدسی بعد از متسع کردن مردمک است. چشم پزشک با نگاه کردن به عدسی چشم و معاینه چشم می تواند علائم آب مروارید و یا وجود هرگونه مشکل دیگری که باعث کاهش دید و یا ناراحتی می شود را تشخیص دهد. امکان دارد علت های دیگری علاوه بر آب مروارید به ویژه مشکلات پرده شبکیه یا عصب بینایی باعث کاهش بینایی شود و اگر این مشکلات شدید باشد حتی عمل آب مروارید ممکن است منجر به بهبود دید نشود.

در نتیجه بعد از اینکه آب مروارید در چشم تشخیص داده شد و انجام عمل به بیمار تفهیم شد باید قبل از عمل مشخص شود که آیا بیمار علاوه بر آب مروارید مشکل دیگری که باعث کاهش دید می شود را دارد یا خیر.

 روش های درمان

تنها راه درمان آب مروارید جراحی و خارج کردن عدسی کدر شده از چشم است. به هر حال چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد، تغییر نمره عینک امکان دارد موقتا مشکلات شما را حل نماید ولی هیچ گونه دارو، روش تغذیه، ورزش یا وسایل نوری وجود ندارد که باعث درمان یا جلوگیری از آب مروارید شوند.

ناگفته نماند در برخی از بیماران ممکن است بعد از مدت زمانی لنز داخل چشمی کدر شود که در این صورت عمل شفاف سازی لنز به وسیله لیزر انجام شده و فرد برای همیشه قادر است از آن استفاده کند. بهتر است بیماران بعد از عمل جراحی آب مروارید به مدت یک ماه از چشم خود بیشتر از قبل مراقبت نمایند، به ویژه از مالش دادن آن پرهیز کنند.

مراقبت های بعد از جراحی

بیمار بعد از اینکه جراحی شد استراحت کوتاهی در بخش مراقبت های سرپایی دارد و با نظر پزشک مرخص می شود. بعد از عمل جراحی، برای بهبود سریع تر، نسخه دارویی خود را تهیه کنید و قطره های چشمی تجویز شده توسط پزشک را به طوری که آموزش می بینید استفاده کنید.

همچنین لازم است در هنگام خواب از محافظ استفاده کرده و به پشت بخوابید و از خوابیدن به سمت چشمی که عمل شده و یا به طرف شکم، خودداری کنید. در نور زیاد با استفاده از عینک های آفتابی، از چشم خود محافظت کنید. توجه داشته باشید که چشم تان را نمالید.

طی هفته اول پس از عمل، باید از فعالیت های شدید از قبیل ورزش، بلند کردن اشیاء سنگین، سجده کردن و خم شدن خودداری کنید. ورود آب، گرد و خاک یا چیزهای دیگر به چشم ممکن است باعث عفونت شود. ممکن است چند روز اول بعد از عمل دید تار داشته باشید که به تدریج بهتر می شود. اگر درد یا کاهش دید دارید، با چشم پزشک تان تماس بگیرید.

و نکته آخر اینکه امروزه به دلیل پیشرفت چشم پزشکی جهان و ایران، عمل بیماری آب مروارید در سالمندان یکی از جراحی های مطمئن ترین محسوب می شود و به همین دلیل هرگونه نگرانی و استرس بی مورد است.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .