الگوی غذایی مناسب برای سالمندان (بخش دوم) 0 ۱۳۹۸-۰۶-۱۹

الگوی غذایی مناسب برای سالمندان (بخش دوم)

الگوی غذایی مناسب

 • ویتامین های محلول در آب

تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین از جمله ویتامین هایی هستند که در متابولیسم انرژی دخالت دارند و میزان احتیاج به آنها بستگی به میزان دریافت انرژی دارد و به این دلیل که در افراد سالمند دریافت انرژی محدود است پس نیاز به این ویتامین ها هم کم می شود ولی کمبود این ویتامین ها به طور معمول ناشی از کمبود مصرف پایین تر از نیاز آنها است. به طوری که کمبود ریبو فلاوین در افرادی که مواد لبنی کمتر مصرف می کنند دیده می شود.

 • تأمین ویتامین ها

ظاهراً بالارفتن سن تأثیری در میزان نیاز و جذب این ویتامین ها ندارد و کمبود این ویتامینها در افراد پیر به علت دریافت ناکافی این ویتامین ها است که با بهبود رژیم غذایی این کمبودها برطرف می شود.

کمبود ویتامین «آ» با میزان درآمد ارتباط مستقیم دارد چون منابع حیوانی ویتامین «آ»، سبزی های سبز تیره و زرد تیره و میوه هایی که غنی از کاروتن و پرو ویتامین «دی» در بدن سالمندان کاهش می باید زیرا از یک طرف دریافت ویتامین «دی» و از سوی دیگر میزان سنتز ویتامین «دی» در پوست آنها کمتر می گردد. در نتیجه برای سالمندانی که در غذاهای آنها منابع غذایی غنی از ویتامین «دی» وجود ندارد مصرف کمکهای این ویتامین به میزان روزانه ۵ میکروگرم توصیه می شود.

 • مواد معدنی

در افراد سالمند به دلیل تغییرات دستگاه گوارش جذب آهن کمتر انجام می شود و همچنین مصرف آنتی اسیدهایی که موجب افزایش «پی اچ» معده می شوند و برخی از داروها مانند کلسترآمین نیز منجر به کاهش میزان جذب آهن در بدن میگردد. به دلیل قطع عادت ماهیانه زنان در سنین سالمندی میزان مورد نیاز مردان و زنان سالمند به آهن یکسان است و توصیه می شود روزانه ۱۰ میلی گرم آهن مصرف کنند.

با افزایش سن میزان جذب کلسیم کاهش پیدا می کند که می تواند ناشی از کمبود ویتامین «دی» و یا مشکلات گوارشی باشد. در زنان به دنبال یائسگی و قطع ترشح استروژن، حساسیت استخوانها به «پی اچ» زیاد شده و آزادسازی کلسیم از استخوانها تسریع می شود که در نتیجه باعث کاهش ترشح هورمون پاراتیروئید که خود باعث پایین آمدن جذب روده ای کلسیم و کاهش باز جذب آن در کلیه ها می شود، بنابراین اتلاف کلسیم در بدن افزایش یافته و به موازات آن میزان جذب آن نیز کاهش می یابد. چنانچه این روند ادامه یابد چگالی و استحکام استخوانها کمتر شده و زمینه برای شکستگی های مکرر فراهم می شود، برای حفظ سلامت استخوانها مصرف روزانه۸۰۰ میلی گرم کلسیم برای مردان و زنان توصیه می شود.

 • ویتامین «سی»

متابولیسم اسیداسکوربیک در زنان و مردان سالمند با یکدیگر تفاوت دارد ولی به طور کلی زنان و مردان سالمند باید روزانه حدود ۶۰ میلی گرم ویتامین «سی» مصرف کنند. بهترین منابع غذایی این ویتامین انواع مرکبات، سبزیها، گوجه فرنگی، هندوانه، فلفل دلمه ای و … می باشد، پختن سبزیها به مدت طولانی و یا در معرض هوا و نور قرار گرفتن سبزی­ های خردشده باعث از بین رفتن ویتامین «سی» موجود در آنها می شود.

یکی از مشکلات شایع دوران سالمندی کمبود ویتامین «بی ۶» در آنان است. مصرف کمتر گوشت قرمز، مرغ و ماهی به دلیل مشکلات جویدن و یا فقر مالی و درآمد پایین می تواند برمصرف میزان ویتامین «بی ۶» تأثیر بگذارد. این ویتامین نسبت به حرارت حساس است و ممکن است خصوصا در سالمندان به دلیل مصرف طولانی مدت مواد غذایی پخته و عدم مصرف مواد غذایی تازه منجر به کمبود این ویتامین شود.

ویتامین «بی ۱۲»

در برخی از افراد سالمند جذب ویتامین «بی ۱۲» مختل می شود. وجود فاکتور داخلی در شیره معده برای جذب این ویتامین ضروری است. کمبود فاکتور داخلی می تواند سبب بروز کمبود این ویتامین شود کاهش جذب آن می تواند در اثر عوامل مختلفی مثل گاستروکتومی، فقدان اسیدکلریدریک معده، التهاب مزمن معده و کاهش ترشحات معده ایجاد شود. همچنین مصرف کم گوشت قرمز، ماهی و طیور در سالمندان به دلیل محدودیت درآمد و یا مشکلات جویدن غذا، ممکن است علت این کمبود باشد چون افراد سالمند معمولاً کمبود مصرف محصولات گوشتی را با افزایش مصرف شیر و پنیر نیز جبران نمی کنند.

مواد غذایی غیرمجاز:

مصرف غذاهای چرب و سرخ شده، سس مایونز، سبزیهای نفاخ مثل کلم، گل کلم و تربچه مصرف تخم مرغ به سه عدد در هفته محدود شود.

 توصیه های غذایی برای سالمندان و مراقبت از سالمندان

 • باید رژیم غذایی سالمندان حاوی مواد غذایی غنی از ویتامین ها و املاح خصوصا دارای کلسیم باشد.
 • از مصرف الکل و کشیدن سیگار باید اجتناب کرد.
 • با توجه به مشکل یبوست در بیشتر سالمندان، مصرف کافی مایعات و مواد پرفیبر از قبیل نان کامل گندم و میوه هایی مانند گلابی رسیده، آلو و زردآلو از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • مصرف تخم مرغ به ۳ عدد در هفته محدود شود.
 • در بیشتر سالمندانی که جویدن غذا برای آنها مشکل می باشد، مصرف غذاهایی نرم از قبیل انواع پوره ها، گوشتهای نرم، سوپ ها، آش هایی که حبوبات زیاد ندارند و آب میوه توصیه می گردد.
 • برای جلوگیری از ایجاد مشکلات عاطفی احساسی سالمندان بهتر است به عادت غذایی آنها احترام گذاشته شود و هر گونه تغییری با ملایمت و ایجاد رابطه های دوستانه صورت بگیرد.
 • تعداد وعده های غذا باید زیاد به این صورت که روزی حداقل ۵ وعده و مقدار غذا در هر وعده کم باشد.
 • بعضی از سالمندان احتمال دارد به بیماری فشار خود مبتلا باشند در این گونه موارد رژیم غذایی کم سدیم و در صورت نیاز کاهش وزن پیشنهاد می گردد همچنین خانواده ها و پرستار سالمند باید به مسئله تداخل داروها با غذا توجه نماید.
 • از مصرف ادویه، غذاهای چرب و سرخ شده، سس مایونز، سبزی های نفاخ مثل کلم و گل کلم باید پرهیز نمود در تجویز رژیم های غذایی باید موجود بودن موادغذایی در محل مورد توجه قرار گیرد و در صورت موجود نبودن موادغذایی مورد نیاز از جانشین های آن استفاده شود.
 • دقت شود که نحوه سر و غذا برای سالمندان جالب و مورد پسند باشد. غذا به صورت رنگی و جذاب چیده شود و از دوستان و آشنایان آنها برای غذا خوردن در کنار یکدیگر دعوت شود.
 • قد، وزن، محدودیت های رژیم، تمایلات فردی و موجود بودن غذا در محل باید در نظر باشد. برای هرفرد، یک رژیم غذایی صبحانه، نهار و شام توصیه می شود.
 • چای و قهوه غلیظ نباید مصرف شود و استفاده از آنها نیز باید پس از ساعت ۶ بعدازظهر محدود شود. بعد از صرف شام و شب ها نباید از چای و قهوه استفاده شود برای اینکه موجب بیداری فرد خواهد شد. البته در صورت کم خوابی، خوردن یک لیوان شیر قبل از خواب توصیه می شود.

بیماری های چشم در سالمندان – گلوکوم یا آب سیاه

کمبود کلسیم در سالمندان و عوارض آن

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

 • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .