الگوی غذایی مناسب برای سالمندان (بخش اول) 0 ۱۳۹۸-۰۶-۱۸

الگوی غذایی مناسب برای سالمندان (بخش اول)

داشتن یک الگوی غذایی مناسب برای سالمندان و مراقبت از سالمندان نکات مهمی است که باید خانواده ها و پرستار سالمند به آن توجه بالایی داشته باشند.

سالخوردگان در هر جامعه ای از جمله جوامع پیر یا جوان وجود دارند و درصدی از آن را تشکیل می دهند. به طوری که جمعیت سالخوردگان در جهان رو به افزایش است و این گروه توجه خاص می طلبند. پس پرستاری از سالمندان و مراقبت از ایشان و استفاده از الگویی مناسب برای تغذیه شان امری اجتناب ناپذیر است.

الگوی غذایی مناسب برای سالمندان

پیری واقعیتی است اجتناب ناپذیر، پس چه بهتر که به جای تسلیم شدن خود را تجهیز کنیم تا بتوانیم بیشترین بهره را از این دوره عمر ببریم و برای این کار کافی است که نظر واقع بینانه به آن داشته باشیم. یعنی پیری را به عنوان دوره ای از مراحل گذراندن عمر بدانیم که باید همچنان از آن بهترین استفاده ها را برد. سلامتی افراد سالمند و مراقبت از سالمندان ارزش اقتصادی زیادی برای جامعه دارد چرا که دولتها برای مراقبتهای بهداشتی افراد مسن هر سال مبالغی را هزینه می کنند که خود می تواند رقم قابل ملاحظه ای باشد و این در حالی است که پیشگیری و درمان در مقایسه با روشهای درمانی مقرون به صرفه است.

از مشکلات شایع دوران سالمندی مشکلات تغذیه ای می باشد. درآمد کم همراه با سایر عوامل اجتماعی، روانی و فیزیولوژیکی که در سنین بالا بوجود می آیند. احتمالاً از عوامل مؤثر در جذب ناکافی و عدم کفایت رژیم غذایی در برخی از افراد مسن محسوب می گردد.

 مشکلات مؤثر بر وضع تغذیه فرد سالمند

  • بیماری ها:

مبتلا شدن به بیماریهای مختلف بر روی وضعیت تغذیه ای سالمند تأثیر می گذارد برای اینکه نیاز او به مواد مغذی هم به دلیل پیشرفت بیماری و هم در اثر داروهایی که برای درمان بیماری تجویز می شود افزایش پیدا می کند. این نکته اهمیت ارزیابی هر یک از سالمندان را با در نظر گرفتن سلامت عمومی، میزان فعالیت بدنی و وجود بیماریهای مزمن در آنها به منظور ارایه توصیه های غذایی مناسب نشان می دهد.

  • اختلالات گوارشی:

اختلالات گوارشی شامل حالت تهوع، ترش کردن و یبوست به طور معمول با بالا رفتن سن افزایش می یابد. این علایم می تواند ناشی از کاهش ترشحات صفرا، عادات غذایی نامناسب، وضعیت نامناسب اجابت مزاج، نگرانی های ذهنی و عوارض داروهای مصرف شده و …  باشد. پرستار سالمند باید در هر لحظه از وضعیت جسمانی سالمند مراقبت به عمل آورد و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در وضعیت سالمند با خانواده ایشان و یا مراکز درمانی  تماس حاصل نماید.

  • مشکلات روده ای:

یکی از مشکلات شایع که بسیاری از سالمندان دچار آن هستند یبوست می باشد که احتمال می رود به دلیل دریافت ناکافی مایعات، موجب تولید مدفوع زیاد و نرم و تعداد دفعات اجابت مزاج می شود که با تغذیه مناسب و مراقبت از سالمند می شود این مشکل را کنترل کرد.

  • مشکلات سالمندان در غذا خوردن:

تغییرات اعصاب ماهیچه ها و کم شدن ترشح بزاق می تواند منجر به بروز مشکلات بلع در سالمندان شود. چنین حالاتی موجب ترس از خفگی و در نتیجه امتناع از خوردن غذا می شود.  کم آبی عمومی بدن و مصرف بعضی داروها که موجب خستگی دهان می شود هم گاهی اوقات مزید برعلت می شوند، سالمندان باید فقط در حالی که نشسته اند غذا بخورند، توجه داشته باشید خوردن غذا در وضعیت خوابیده، خطر ورود غذا به دستگاه تنفس و التهاب ریه را افزایش می دهد.

بنابراین احتیاج است پرستار سالمند در موقع دادن غذا به سالمند توجه و دقت کافی و لازم را جهت مراقبت از سالمند داشته باشد.

نیازهای تغذیه ای سالمندان:

  • چربی ها

کم شدن و کنترل چربی و انرژی دریافتی در دوران سالمندی می تواند موجب به کاهش دریافت اسید چرب ضروری اسیدلینولئیک شود. ضمن آن که تأکید بر محدودیت مصرف مواد غذایی سرخ شده وجود دارد ولی مصرف یک قاشق سوپخوری روغن های گیاهی به منظور تأمین اسید لینولئیک و ویتامین «ای» ضروری است. در ضمن  توصیه می شود ۲۵ تا ۳۰ درصد انرژی کل مورد نیاز از طریق چربیها تأمین شود.

  • انرژی

با بالا رفتن سن به علت تغییرات متابولیسم، کاهش فعالیت بدنی و کاهش بافت ماهیچه ای نیاز به انرژی نیز کاهش می یابد، نیازهای انرژی در افراد سالمند زن حدود ۱۴۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوکالری و برای سالمند مرد حدود ۱۶۰۰تا ۲۴۰۰ کیلوکالری است. برای افراد سالمند دارای فعالیت محدود کل انرژی مورد نیاز نزدیک به ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ در زنان و ۱۳۰۰تا ۱۶۰۰ در مردان می باشد.

ورزش منظم می تواند موجب بهبود و توان فرد برای فعالیت بدنی و افزایش و حفظ توانایی او برای فعالیت های روزانه باشد. پیاده روی منظم، ظرفیت تنفس را بیشتر می کند و در نتیجه باعث کم شدن احساس خستگی، افزایش هوشیاری و کارآیی و نیز استحکام استخوان ها می شود. کاهش انرژی دریافتی نسبت به سنین میانسالی برای پیشگیری از افزایش وزن لازم است. حال اگر مصرف انرژی در نتیجه ناتوانی ها به مقدار زیادی کاهش پیدا کند منجر به تشدید ضعف و محدودیت بیشتر برای انجام فعالیت های بدنی و دیگر فعالیتهای روزانه می شود.

حفظ تعادل انرژی سالمندان یکی از اهداف اصلی ارایه خدمات تغذیه ای است و به هنگام تنظیم نیازهای کالر یک موضوع ثابت نگهداشتن وزن بدن فرد باید در اولویت قرار گیرد. اما باید افزایش نیازها به هنگام ابتلا به بیماری، عفونت، استرس و جراحی و جراحتهای احتمالی در هنگام مراقبت از سالمند در نظر گرفته شود.

  • پروتئین

متابولیسم پروتئین در طول حیات شخص همواره در بدن ادامه دارد. هر چند با بالا رفتن سن رشد بدن متوقف می شود. اما حتما باید پروتئین کافی مصرف شود تا جایگزین مناسبی که اجباراً به خاطر مرگ سلولهای پوست و مخاط دستگاه گوارش و ترشحات بدن و محصولات زاید حاصل از متابولیسم از دست رفته است جبران شود.

از طرف دیگر مواد انرژی زای غیر پروتئینی باید به مقدار کافی دریافت شوند تا از پروتئین مصرفی در حفظ  توده پروتئینی بدن به نحو بهتری استفاده شود. توصیه می شود ۱۲ تا ۲۰ درصد از انرژی دریافتی روزانه از پروتئین ها تأمین شود و همچنین ۵۰  تا ۶۰ درصد کل انرژی روزانه از کربوهیدراتها تأمین گردد.

«ادامه دارد….» پرستار سالمند

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .