استرس و افسردگی کودکان چیست 0 ۱۳۹۸-۰۵-۲۶

استرس و افسردگی کودکان چیست؟

کودکان در سنین پایین و به علت های مختلفی می توانند دچار استرس و افسردگی کودکان شوند در این مقاله والدین و پرستار کودک را با دلایل اضطراب در کودک و ارثی بودن استرس آشنا می کنیم.

استرس و افسردگی کودکان

در کنار بیماری های جسمی که گهگاه به سراغ کودکان می آید، بیماری های روحی از جمله افسردگی نیز درخور اهمیت است و والدین باید مراقب این حالت در فرزندان خود باشند. ممکن است تصور کنید افسردگی فقط به سراغ بزرگسالان می آید غافل از این که کودکان هم ممکن است دچار این مشکل روحی شوند.

امکان دارد افسردگی کودکان، مثل بزرگسالان دلایل متفاوتی داشته باشد. علت مهمی که در کودکان باعث پیدایش افسردگی می شود و با بزرگسالان فرق دارد، محرومیت از مادر یا کمبود محبت مادر است بخصوص اگر غیبت مادر با جانشینی فرد دیگر تامین نشود، در این حالت کودک بعد از مدت کوتاهی اضطراب، دچار افسردگی می شود که اگر مدت زیادی ادامه پیدا کند در رشد هوشی و متوقف شدن رشد کودک تاثیر زیادی دارد.

عوامل ایجاد استرس در خانواده

گفتنی است که خانواده اولین محیط اجتماعی است که کودک تجربه می کند و در ایجاد اضطراب های کودک سهم بسیار زیادی دارد. اختلاف و کشمکش های والدین، بیماری های سخت و طولانی والدین، جدایی های موقت و طولانی از والدین، طلاق والدین، مرگ یکی از نزدیکان، تضاد های انضباطی والدین، تولد نوزاد جدید و سبک تربیتی مستبدانه والدین که جایی برای اظهار نظر فرزندان باقی نمی گذارد از عوامل مهم ایجاد استرس کودکان در خانواده است.

علائم استرس تا ۵ سالگی کودکان

کودکان تا سن ۵ سالگی نمی توانند به شما بگویند که دچار استرس هستند اما رفتارشان آن را آشکار می کند. آنها استرس خود را با چسبیدن به پای والدین نشان می دهند و گاهی نیز گریه های شدید و بلند می کنند. این کودکان در ایستادن و صحبت کردن با دیگران خیلی سریع خسته می شوند.

علائم استرس از سن ۶ تا ۱۱ سالگی

این گروه نسبت به گروه سنی قبل بهتر می توانند درباره استرس خود به شما پیام بدهند و به شما بگویند که استرس دارند. کودکان مدرسه ای که استرس دارند به طور معمول دچار دل درد، سردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات خواب، بی اشتهایی یا پر اشتهایی می شوند. گاهی نیز در صحبت کردن خود دچار مشکل و لکنت زبان می شوند.

این کودکان اغلب بینی شان را زیاد می گیرند و ناخن هیشان را خیلی کوتاه می کنند و کابوس می بینند گاهی نیز ممکن است به رفتار های خردسالی برگردند.

علائم استرس ۱۲ تا ۱۸ سالگی

در این سن کودکان کمتر صحبت می کنند. احتمال دارد تاثیر همه چیز بر خود را رد کرده و از صحبت کردن بپرهیزند. در زمان استرس، نوجوانان رفتار های ابتدایی از خود بروز می دهند و معمولا زیر بار مسئولیت نمی روند و تمایلی برای رفتن به دانشگاه ندارد و این موضوع را چندین بار بیان می کنند. بچه ها قادر نیستند که دلایلی برای استرسشان بیان کنند یا حداقل اینکار برای آنها ساده نیست اما رفتار ها و نشانه های فیزیکی از خود بروز می دهند که برای ما نشانه ای است تا با یک روان شناس مشاوره کنیم.

افسردگی ارثی است

بانوان قبل از بارداری می توانند منتقل کننده صفات ژنتیکی اکتسابی باشند. فرایند مغزی که باعث بروز استرس، اضطراب و افسردگی در کودکان می شود، از والدین به ارث می رسد. ولی عوامل محیطی و تجربه های شخصی در طول عمر نیز در کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها موثر است.

معنی افسردگی در کودکان

طی تحقیقات بعمل آمده از فوق تخصص روان پزشکی، با اشاره به علل اضطراب در کودکان می گوید: افسردگی در کودک و بزرگسال معانی مشابهی ندارد و نشانه های هر کدام متفاوت است. بطور کلی، افسردگی عبارت است از احساس درماندگی و به بن بست رسیدن، گاهی این اختلال علائم جسمانی دارد و گاهی نیز علائم روانی، در بسیاری از موارد نیز علائم جسمانی و روانی همزمان باهم دیده می شوند. افسردگی می تواند از آغاز زندگی یعنی دوران نوزادی هم پدید آید.

علل افسردگی در کودکان

استرس و افسردگی کودکان یک بیماری است که علت های آن می تواند ژنتیکی، محیطی یا زیستی باشد و هر کدام از این عوامل، هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان به بروز افسردگی می انجامد.

استرس و افسردگی کودکان به معنای فقدان یا از دست دادن است. کودکان افسرده، محیط یا چیزی که دوست داشته اند را از دست داده اند. شاید گاهی اوقات به نظر برسد که کودک چیزی را از دست نداده، اما بدون شک در بین چیزهایی که دارد، فقدان چیزی را احساس می کند. به عنوان مثال کودک یک مادر دارد، اما مادرش دل خواه او نیست. اینگونه مضامین هم به عنوان فقدان سمبلیک مطرح هستند و باعث افسردگی می شوند. بطور کلی اگر محیط زندگی کودک، از نظر محبت و توجه مطلوب نباشد و نیاز هایش ارضا نشود خطر ابتلا به افسردگی برای او وجود دارد.

دلایل بالقوه افسردگی در کودکان

علل افسردگی کاملا شناخته شده نیست. به نظر می رسد تغییراتی در مواد شیمیایی مغز باعث آن می شود. این مواد شیمیایی که انتقال دهنده های عصبی خوانده می شوند، پیام ها را بین سلول های عصبی در مغز رد و بدل می کنند. بعضی از این انتقال دهنده های عصبی، مسئول تنظیم حالت و وضع روانی انسان هستند.

راهکار های ساده اما مهم

به والدین و پرستار کودک توصیه می شود به کودک توجه بیشتری کنند. کودک را بشناسند و استرس آنها را شناسایی کنند. تلویزیون را در ساعتی از روز خاموش کنند. برنامه های تلویزیونی چه خوب باشند و چه بد روی روح و روان آنها اثرگذار است. شنونده خوبی برای کودک باشید و به حق انتخاب دهید. در صورتی که با کودک ورزش می کنید همراه او بخندید دارای روحیه شادی می شوید. آرامش در محیط خانه بسیار مهم است پس در آخر سعی کنید که یک رابطه دوستانه و صمیمی با کودک برقرار کنید.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه کاربران

  • هیچ دیدگاهی تا به این لحظه ثبت نشده است
 

دیدگاه شما برای ما ارزشمند است .